Podatkowe oszczędności z ulgą B+R
Ulga B+R to podatek CIT niższy nawet o 38% – dlatego warto prowadzić działalność B+R właśnie w Polsce.
Jak możemy Ci pomóc?
- Przeprowadzimy wstępną analizę możliwości zastosowania ulgi oraz zaproponujemy strategię jej wykorzystania.
- Przeprowadzimy audyt działalności innowacyjnej.
- Wesprzemy kompleksowo w całym procesie wdrożenia ulgi.
- Przygotujemy dokumentację zabezpieczającą i wnioski o indywidualną interpretację podatkową.
- Wesprzemy w modyfikacji wewnętrznych procesów, tak aby usprawnić rozliczenie ulg na innowacje.
- Reprezentujemy w postępowaniach kontrolnych dotyczących rozliczania ulg.
Już teraz skontaktuj się z naszymi ekspertami i dowiedz się, jakie kwoty możesz jeszcze zaoszczędzić. Pamiętaj, że ulgę stosuje się nawet 5 lat wstecz – nie warto więc czekać do kolejnego okresu rozliczeniowego!
Jaki procent kosztów można odliczyć w CIT dzięki uldze B+R?
- 200% kosztów poniesionych na wynagrodzenia pracowników (z narzutami pracodawcy),
- 100% kosztów poniesionych na amortyzację środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R – koszty badań zleconych na zewnątrz do jednostek naukowych, materiały i surowce, licencje chmurowe niezbędne w działalności rozwojowej, koszty aparatury naukowej, a także koszty uzyskania i utrzymania patentów.
Nie ma przy tym żadnych kwotowych ograniczeń na którąkolwiek z powyższych kategorii kosztów!
W efekcie każde 100 tys. zł wydane na B+R skutkuje dla przedsiębiorcy 19-38 tys. zł oszczędności w podatku CIT.
A jak jest za granicą?
Np. w Czechach można odliczyć maksymalnie 110% kosztów, zaś we Francji występuje limit pieniężny odliczenia – to maksymalnie 100 mln EUR, a powyżej tej wartości ulga podatkowa wynosi tylko 5%.
Ulga B+R to nie tylko odliczenie wstecz, ale i „tarcza podatkowa” na przyszłość
Jeśli prowadzona przez Ciebie historycznie działalność miała charakter B+R, to zeznanie podatkowe można skorygować aż do 5 lat wstecz i uwzględnić nierozliczoną ulgę. Jeśli przy rozliczeniu ulga jest wyższa niż podstawa opodatkowania albo odnotowałeś stratę, niewykorzystane odliczenie nie przepada – przechodzi do wykorzystania w kolejnych sześciu latach podatkowych.
A jak jest za granicą?
Np. na Cyprze można przenosić niewykorzystane odliczenie maksymalnie na kolejne 4 lata podatkowe.
Masz pytania?
Czym jest ulga B+R i czy każdy może ją stosować?
To inaczej ulga na działalność badawczo-rozwojową, która pozwala firmom na obniżenie podatków w zamian za prowadzenie tego rodzaju działań. Ulga B+R jest dostępna dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy i branży, w której działają. Oznacza to, że z ulgi mogą skorzystać zarówno mikroprzedsiębiorcy, jak i duże korporacje.
Odliczane koszty muszą być związane z prowadzeniem działalności badawczo rozwojowej, czyli wpisywać się w jej definicję, która na szczęście dla podatników jest bardzo szeroka – wystarczy innowacyjność na skalę Spółki, związana np. z opracowywaniem lub ulepszaniem oferowanych produktów. Często standardowa działalność biznesowa realizowana na zlecenie klienta również wpisuje się w tę definicję. Obowiązkiem jest wyodrębnienie kosztów w prowadzonej ewidencji, ponieważ ulga nie jest odliczana ryczałtowo.
Z naszego doświadczenia wynika, że po spełnieniu tych obowiązków i przejściu standardowych czynności sprawdzających ulga nie skutkuje kontrolą podatkową.
A jak jest za granicą?
Np. korzystając z ulgi B+R w Czechach ustawowo wymagana jest szczegółowa, wewnętrzna dokumentacja projektowa, potwierdzająca prowadzone prace B+R, tj. raporty, analizy etc.
Jakie korzyści płyną z wykorzystania ulgi B+R?
Ulga B+R uprawnia podatników do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na działalność badawczo rozwojową, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki uldze, rozwój prowadzonej działalności w Polsce może zatem wiązać się nie tylko ze wzrostem potencjału prowadzonego biznesu, ale również ze zwiększeniem efektywności rozliczeń podatkowych.
Mogą Cię zainteresować:
[ALERT ALTO] Pakiet ulg na innowacje – dwukrotnie większa ulga B+R od nowego roku
I. Ulga B+R 1. Zwiększenie ulgi Dwukrotnie wyższa możliwość odliczenia kosztów pracowniczych w ramach ulgi B+R: zwiększenie z...
Czytaj dalejPodatki
[ALERT ALTO]: Ulga B+R – jak zadbać o 200%?
W związku ze zmianą w zakresie ulgi na działalność B+R od 2022 r. można uzyskać nie 100%, a 200% dodatkowego odpisu z tytułu koszt...
Czytaj dalejPodatki
[Alert ALTO] Połączona Ulga B+R i IP BOX jeszcze lepsza niż zapowiadano!
Od 2022 r. istnieje możliwość rozliczania: Ulgi B+R (dodatkowe odliczenie kosztów od podstawy opodatkowania) i IP BOX (pre...
Czytaj dalej