Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

ALTO dołącza do Allinial Global

ALTO dołącza do Allinial Global

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Wyróżnienie „Friendly Workplace” dla ALTO

Wyróżnienie „Friendly Workplace” dla ALTO

Skontaktuj się z ekspertem

Ceny transferowe

Wsparcie zgodne z najnowszymi przepisami krajowymi i wytycznymi międzynarodowymi – abyś mógł prowadzić swój biznes bezpiecznie.

Sprawdź, w czym możemy Ci pomóc.

Ceny transferowe – kompleksowe wsparcie, nie tylko obsługa dokumentacji

Podatnicy, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi, mają obowiązek zapewnienia ich zgodności z zasadą ceny rynkowej. Nasi eksperci wiedzą, jak zaadresować te wymagania umożliwiając firmom koncentrowanie się na realizacji celów biznesowych. Dlatego oferujemy Ci wsparcie zgodne z najnowszymi przepisami krajowymi i wytycznymi międzynarodowymi – abyś mógł prowadzić swój biznes bezpiecznie.

Czym są ceny transferowe?

Ceny transferowe w Polsce (ang. transfer pricing – TP) to rezultat finansowy warunków ustalonych lub narzuconych w wyniku istniejących powiązań, w tym cena, wynagrodzenie, wynik finansowy lub wskaźnik finansowy.

Mówiąc prosto są to ceny dóbr i usług oraz wartości niematerialnych i prawnych ustalone pomiędzy podmiotami powiązanymi. Mają one wpływ na ostateczny wynik przedsiębiorstwa oraz jego wskaźniki finansowe. Są również bardzo istotnym czynnikiem w kwestii ustalania zobowiązań podatkowych. Warto tutaj zaznaczyć, wyznaczenie ceny rynkowej może być nie lada wyzwaniem. Głównym powodem jest konieczność zidentyfikowania pakietu analogicznych warunków na rynku podmiotów niepowiązanych i odpowiednich danych porównawczych.

Obowiązki sprawozdawcze w zakresie cen transferowych

O tym, czy dotyczy Cię obowiązek sporządzenia dokumentacji w zakresie cen transferowych decyduje zaistnienie jednocześnie dwóch czynników. Po pierwsze, podatnicy muszą spełniać definicję podmiotów powiązanych. Dotyczy to głównie osób prawnych, z małymi wyjątkami.

Po drugie, do zaistnienia obowiązku dokumentacyjnego konieczne jest przeprowadzenie transakcji kontrolowanej przekraczającej określone progi dokumentacyjne. Szczegółowe informacje na temat dokumentacji i stosowania cen transferowych można znaleźć w konkretnych zapisach w rozdziałach ustaw o podatkach dochodowych. Oprócz tego warto być na bieżąco z komunikatami polskiego Ministerstwa Finansów

Usługi w zakresie cen transferowych

Nasze doradztwo to nie tylko dokumentacje cen transferowych. Wsparcie ALTO w obszarze cen transferowych zdecydowanie wykracza poza ten obszar. Pomagamy podmiotom działającym w grupach kapitałowych już na etapie projektowania modeli biznesowych i realizowanych transakcji, opracowując polityki cen transferowych, przygotowując analizy porównawcze i wyceny finansowe, aż po opracowywanie odpowiedniej dokumentacji. Oferujemy kompletne wsparcie, dopasowane precyzyjnie do potrzeb firmy.

Na bieżąco wspieramy klientów w adresowaniu coraz to bardziej zaawansowanych wymogów w zakresie raportowania cen transferowych. Opracowujemy dokumentacje lokalne i grupowe, a także analizy cen transferowych dla szerokiego zakresu transakcji, w tym dla transakcji finansowych, korzystając przy tym z profesjonalnych baz danych.

W kwestiach związanych z cenami transferowymi widzimy nie tylko obowiązki, ale również szanse na zaplanowanie procesów w sposób strategiczny i bezpieczny. Co dokładnie oferujemy?

Opracowanie polityki cen transferowych

Od początku do końca przeprowadzimy Twoją firmę przez zaawansowany proces analityczny, jakim jest opracowanie polityki cen transferowych dopasowanej do indywidualnych potrzeb i struktury grupy kapitałowej. Przeprowadzimy Cię przez zawiłości zasad rozliczeń pomiędzy podmiotami powiązanymi, wypracujemy efektywny model biznesowy i pomożemy w opracowaniu niezbędnych dokumentów.

Sporządzenie dokumentacji cen transferowych – lokalnych i grupowych

Nasi specjaliści sporządzą lokalną dokumentację cen transferowych (tzw. local file), a w przypadku podmiotów, które tego wymagają przygotowują także grupową dokumentację cen transferowych (master file). Korzystając z naszych usług masz pewność, że dokumentacja będzie w pełni zgodna z lokalnymi wymogami ustawowymi i rekomendacjami i wytycznymi OECD w zakresie cen transferowych. Oczywiście pomożemy opracować również formularz TP-R.

Analiza cen transferowych (benchmark) dla wszystkich rodzajów transakcji

Wykonujemy analizy porównawcze (benchmarking) dla wszystkich rodzajów transakcji. Jest to niezbędny element, pozwalający zweryfikować rynkowość transakcji między jednostkami powiązanymi. Przeprowadzając analizę cen transferowych porównujemy warunki dokonanej transakcji z warunkami rynkowymi – dzięki temu masz pewność, że w podobnych sytuacjach niepowiązane podmioty mogłyby zawrzeć transakcję na takich samych warunkach, co podmioty powiązane.

Audyty cen transferowych i analiza ryzyka

Przepisy dotyczące cen transferowych często się zmieniają. Dlatego przeprowadzimy dla Ciebie audyt TP oraz analizę ryzyka transakcji, żebyś nie musiał martwić się o kontrolę.

Prowadzenie postępowań w zakresie uprzednich porozumień cenowych (APA) i wzajemnego porozumiewania się (MAP)

Pomożemy Ci uniknąć podwójnego opodatkowania, korzystając z procedury wzajemnego porozumiewania się (ang. Mutual Agreement Procedure – MAP) oraz zawrzeć porozumienie APA (ang. Advance Pricing Arrangements) z organem podatkowym w celu zabezpieczenia najbardziej materialnych i specyficznych transakcji realizowanych w grupie przez Twoją spółkę.

Reprezentacja w postępowaniu podatkowym w przypadku kontroli cen transferowych

Służymy również pełnym wsparciem specjalistów na każdym etapie. Nasi eksperci mogą reprezentować spółkę w przypadku kontroli, w postępowaniu podatkowym. Dzięki temu możesz łatwiej wyłapać wszystkie nieprawidłowości i uniknąć w ten sposób kary.

Wsparcie w zakresie korekt cen transferowych (TP adjustment)

Korekty cen transferowych (ang. transfer pricing adjustments) są standardowym, powszechnie stosowanym mechanizmem w rozliczeniach pomiędzy spółkami w międzynarodowych grupach kapitałowych. Wynika to z różnych, często nieprzewidzianych okoliczności występujących w ciągu roku. Nasi specjaliści przeprowadzą weryfikację cen transferowych oraz wprowadzą niezbędne korekty, zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Podpowiemy również, jak traktować korekty, które otrzymujesz od grupy.

Wyceny na potrzeby IP Box

Od 2019 roku do polskiego systemu podatkowego wprowadzono ulgę IP Box. W ramach wsparcia w temacie cen transferowych oferujemy również pomoc przy wycenie ulgi umożliwiającej obniżenie stawki podatku dochodowego do 5% i prawidłowej ewidencji.

Alokacja zysku do oddziału

Nasi specjaliści pomogą opracować metodologię alokacji zysku pomiędzy oddziałem a jednostką macierzystą. Służymy wsparciem w zakresie określenia poziomu finansowania działalności, wycenie operacji, raportowaniu TPR i innych procesach powiązanych z rozliczeniami.

Pomoc przy sporządzeniu oświadczeń i formularzy niezbędnych dla celów skarbowych.

Oprócz tego z chęcią pomożemy Ci przy sporządzeniu wszystkich koniecznych oświadczeń, formularzy i innych dokumentów, które są niezbędne do celów skarbowych[AG5]

Restrukturyzacje firm

Kiedy warunki biznesowe wymuszają zmiany modelu pomagamy je odpowiednio zaplanować, zmodyfikować i wdrożyć.

Transfer pricing advisory

Rozważasz modyfikację w modelu rozliczeń? W twojej grupie pojawiła się nowa transakcja? Jeżeli core twojego biznesu uległ zmianie lub chcesz zweryfikować poprawność założeń w jakimkolwiek obszarze, skorzystaj z formularza kontaktowego. Nasi specjaliści w kompleksowy sposób przedstawią Ci najlepsze rozwiązania.

 

Usługi w zakresie podatków oferowane przez ALTO Advisory obejmują także:

 

 

Treść napisana w 100% przez człowieka

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48 22 652 27 51


  Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

  Twój team

  Aneta Grzyb

  Senior Manager, Doradca Podatkowy, Adwokat + 48 22 652 27 51

  Łukasz Kaczorowski

  Manager

  Piotr Szeliga

  Manager, Doradca Podatkowy, Radca Prawny

  Agnieszka Marchlewska-Sawicka

  Assistant Manager

  Case studies

  Podatki

  Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?

  Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?

  Podatki

  Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna

  Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
  Więcej

  Baza wiedzy

  Podatki

  16 kwietnia 2024

  [ALERT ALTO] Zmiany w uldze B+R? Odliczenie „usług obcych” może być łatwiejsze!

  W ramach szerszego pakietu zmian w ordynacji podatkowej Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zaproponowało wprowadzenie od 1....

  Czytaj dalej
  [ALERT ALTO] Zmiany w uldze B+R? Odliczenie „usług obcych” może być łatwiejsze!

  Podatki

  12 kwietnia 2024

  [EVENT] WINE & TAX. Let’s talk business after hours ALTOgether.

  Let’s talk business after hours #ALTOgether Czy zdążysz się zestarzeć zanim KSeF wejdzie w życie? Podejmujesz decyzje? Ja...

  Czytaj dalej
  [EVENT] WINE & TAX. Let’s talk business after hours ALTOgether.

  Podatki

  8 kwietnia 2024

  [ALERT ALTO] KSeF - wiemy coraz więcej! MF opublikowało założenia zmian do ustawy. Teraz czas na konsultacje

  Ministerstwo Finansów opublikowało propozycje zmian w ustawie o KSeF. Jest to zwieńczenie dotychczas przeprowadzanych paneli k...

  Czytaj dalej
  [ALERT ALTO] KSeF - wiemy coraz więcej! MF opublikowało założenia zmian do ustawy. Teraz czas na konsultacje
  Więcej

  ALTOstratus

  Zapraszamy do zapoznania się z narzędziami i aplikacjami, które wspierają naszych Klientów w ich codziennej działalności:

  Dowiedz się więcej!

  Biała Lista

  Wystarczy wgrać listę NIPów i/lub numerów kont, a algorytmy ALTOstratusa sprawdzają dokładnie z kim masz do czynienia. Możesz też wgrać pliki Elixir-O lub MT940, a każdy z tych formatów ALTOstratus wykorzysta do odpytania systemów KAS i szybkiego zwrócenia ci istotnych informacji.

  Biała Lista

  JPK & VAT-UE

  ALTOstratus pozwała łatwo sprawdzić poprawność przygotowanych plików JPK, pomaga sprawnie przekonwertować plik JPK na deklarację VAT-UE i testuje merytorycznie pliki JPK_V7M.

  JPK & VAT-UE

  Generator e-SF

  Potrzebujesz wsparcia w corocznym raportowaniu wyników finansowych firmy? Stworzony przez zespół ALTO generator e-Sprawozdań Finansowych wspiera naszych klientów umożliwiając łatwiejsze i sprawniejsze tworzenie tych raportów.

  Generator e-SF

  Walidator XML

  Aplikacja sprawdza czy pliki XML określonych rodzajów są zgodne z wymaganiami Ministerstwa Finansów dzięki czemu dokumenty składane do urzędów mają zagwarantowaną poprawność.

  Walidator XML

  Masz pytania?
  Napisz do nas lub zadzwoń.

  +48 22 652 27 51


   Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

   Bądź zawsze na bieżąco,
   otrzymuj Alert ALTO

   *Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
   oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną