24 maja 2024
Premiera Raportu Made in Poland 2024
news
Podatki
Polska jest kluczowym rynkiem dla rozwoju branży produkcyjnej, dlatego też po raz kolejny, we współpracy z JLL, Hays oraz Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH), ALTO współtworzyło raport Made in Poland.
Raport Made in Poland swoją tematyką obejmuje sektor produkcji przemysłowej.
Przeanalizowano w nim aspekty otoczenia biznesowego, rynek pracy, regulacje prawne i podatkowe. Dodatkowo autorzy omówili możliwości uzyskania dotacji i korzyści płynące z programów wsparcia publicznego. Zaprezentowali także trendy na rynku nieruchomości wraz ze zróżnicowanymi opcjami nabycia i wynajmu.
W raporcie Made in Poland opisany został szereg biznesowych korzyści wynikających ze strategicznego położenia Polski w Europie. Polska, będąc kluczowym węzłem europejskiej sieci transportowej, systematycznie ulepsza swoje drogi i koleje, umożliwiając połączenia z większością stolic europejskich. Warto zauważyć, że w 2023 roku łączna przepustowość piętnastu największych portów kontenerowych w Europie wyniosła 79,7 miliona TEU (w okresie od stycznia do września), a port w Gdańsku odpowiadał za 3% tego wyniku. Polska ma także możliwość skorzystania z inicjatywy „nowego jedwabnego szlaku”, który łączy Europę z Chinami przez sieć kolejową, co stwarza szansę na wzmocnienie jej roli jako kluczowego centrum dystrybucyjnego dla producentów z Chin i innych krajów Azji
Na jakie wsparcie mogą liczyć inwestorzy w Polsce?
W 2023 roku Polska osiągnęła najwyższy w historii poziom inwestycji zagranicznych, z czego 7,4 miliarda EUR przypadło na inwestycje realizowane przy profesjonalnym wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu
Producenci inwestujący w Polsce mają dostęp do różnorodnych form wsparcia finansowego zarówno z funduszy krajowych, jak i Unii Europejskiej. Możliwości te obejmują atrakcyjne dotacje rządowe i finansowanie dla projektów niskoemisyjnych, programy współfinansowane przez UE, a także ulgi i zwolnienia podatkowe dedykowane określonym sektorom.
Polska „Konstytucja dla biznesu”, czyli przepisy regulujące prowadzenie działalności gospodarczej, tworzy sprzyjające warunki dla przedsiębiorców. W ostatnim czasie skoncentrowano się na zgodności z prawem UE, cyfryzacji aktów prawnych i procesów sądowych. Dodatkowo poczyniono znaczne postępy w obszarze e-administracji. Polski system podatkowy jest rozwijany w oparciu o międzynarodowe standardy, w tym wytyczne OECD, oraz cechuje się dynamiczną cyfryzacją i ujednoliceniem sprawozdawczości, jak np. e-fakturowaniem i raportowaniem SAF-T. Dodatkowo, lokalne prawo podatkowe oferuje różne zachęty dla innowatorów, a Polska stała się jednym ze światowych liderów w efektywnym stosowaniu ulg podatkowych na badania i rozwój.
„W ostatnich latach rząd kładł silny nacisk na cyfryzację i automatyzację rozliczeń podatkowych. Wiąże się to oczywiście z pewnymi wyzwaniami dla firm, ale w dłuższej perspektywie zapewnia również większą wydajność i wartość dla biznesu.” mówi Tobiasz Dolny, Partner & Tax Advisor, ALTO.
Premiera raportu miała miejsce 23 maja 2024 r. w Centrum Prasowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Dla nieobecnych lub chętnych przeżyć to jeszcze raz, poniżej publikujemy nagranie.
Raport można pobrać na stronie madeinpoland.report
24 maja 2024
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024/2025
Ogłoszone właśnie wyniki rankingu ITR World Tax oraz ITR World TP 2025 przyniosły nam wyróżnienia aż w trzech kategoriach: Ge...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Praktyczny przewodnik po systemie kaucyjnym - bądź gotowy na zmiany!
Już 3 października w godzinach 10:00-11:00 serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony nadchodzącym wyzwaniom podatkowym...
Czytaj dalej