Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

ALTO dołącza do Allinial Global

ALTO dołącza do Allinial Global

ALTO w Gdański Business Center – już od 2 października

ALTO w Gdański Business Center – już od 2 października

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Wyróżnienie „Friendly Workplace” dla ALTO

Wyróżnienie „Friendly Workplace” dla ALTO

Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?

Case study

Podatki

Na podstawie przepisów Polskiego Ładu od 2024 r. Spółki, które prowadzą w Polsce szeroką działalność inwestycyjną i generują stratę lub osiągają rentowność poniżej 2%, będą zobowiązane do zapłaty nowej daniny – tzw. podatku minimalnego. Czy jeśli takie podmioty prowadzą działalność B+R będą miały możliwość obniżenia podstawy opodatkowania tym podatkiem o przysługującą im ulgę B+R?  

W ostatnim czasie pojawiły się pozytywne interpretacje DKIS (m.in. 0111-KDIB1-3.4010.101.2022.1.MBD; 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU), z których wynika, że jeśli Spółka spełnia kryteria do objęcia tzw. podatkiem minimalnym oraz wymogi do skorzystania z ulgi B+R, to przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopuszczają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym o ulgę B+R. Organ pozytywnie wypowiedział się także co do możliwości odliczenia niewykorzystanej kwoty ulgi skumulowanej z poprzednich lat podatkowych. Jest to dobra informacja, bowiem w świetle brzmienia przepisów o podatku minimalnym, jak i przepisów przejściowych, nie jest to oczywiste.  

 

Dlaczego to ważne?  

Podatek minimalny dotknie niemal wszystkich przedsiębiorców – w tym po raz pierwszy tych, którzy ponoszą stratę podatkową. Dotychczas wiele firm, pomimo że prowadzi działalność badawczo-rozwojową, nie rozlicza ulgi B+R – również z uwagi na brak możliwości jej odliczenia w danym roku w wyniku odnotowanej straty lub realnie niewielkie oszczędności, związanej z niską marżowością prowadzonego biznesu. Od przyszłego roku ulga B+R może być dla nich istotną szansą na zmniejszenie ciężaru opodatkowania.  

Jeśli prowadzisz działalność nakierowaną na rozwój i już dziś wiesz, że podatek minimalny będzie dotyczył Twojego biznesu, nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami – pomożemy skutecznie i bezpiecznie wdrożyć ulgę B+R w Twojej organizacji. 

 

Równolegle należy wyjaśnić, że obecnie pod pojęciem podatku minimalnego kryją się dwie koncepcje – czyli krajowy oraz globalny podatek minimalny, wprowadzane na podstawie przyjętej Dyrektywy unijnej. W przeciwieństwie do polskiej wersji, ta globalna nie daje możliwości łączenia z ulgą B+R – wyjątki nienakładania podatku wyrównawczego obejmują ulgi zwrotne, w specyfikę których nie wpisują się polskie zachęty podatkowe.  

Zaangażowani w projekt:

Żaneta Chojnacka

R&D Expert & Business Development Specialist

Mogą Cię zainteresować:

Case studies:

Podatki

Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna

Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna

Podatki

Wynagrodzenia za czas nieobecności a ulga B+R

Wynagrodzenia za czas nieobecności a ulga B+R
Zobacz wszystkie

Baza wiedzy:

Podatki

22 lutego 2024

[Miesięcznik Ubezpieczeniowy] Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia a zmiany w podatku dochodowym

Wraz z rozpoczęciem nowego roku weszły w życie zmiany w obszarze podatku dochodowego od osób fizycznych i ubezpieczeń społecznych,...

Czytaj dalej
[Miesięcznik Ubezpieczeniowy] Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia a zmiany w podatku dochodowym

Podatki

16 lutego 2024

[ALERT ALTO]: Najnowsze informacje o wdrożeniu KSeF. Pytania i odpowiedzi już na stronie MF.

Na stronie Ministerstwa Finansów ukazała się sekcja pytań i odpowiedzi na temat Krajowego Systemu e-Faktur. W poszczególnych ka...

Czytaj dalej
[ALERT ALTO]: Najnowsze informacje o wdrożeniu KSeF. Pytania i odpowiedzi już na stronie MF.
Zobacz wszystkie

Dlaczego ALTO?

W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.

W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.

W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.

Dowiedz się więcej!

Działamy globalnie

Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.

13+ lat doświadczenia

Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.

150 osób w zespole

Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.

10 000+ prowadzonych spraw

Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.

Paweł Fałkowski

Chief Executive Officer

Paweł jest współzałożycielem i CEO w ALTO.

Kamil Lewandowski

Chief Growth Officer

Kamil jest współzałożycielem oraz CGO w ALTO. Jest odpowiedzialny za strategię rozwoju grupy ALTO. Odpowiada także m.in. za działania w obszarze bussines development oraz marketingu.

Sylwia Kulczycka

Partner & Doradca Podatkowy

Sylwia Kulczycka jest Partnerką Zarządzającą linią biznesową TAX w ALTO. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla branży Life Sciences, IT oraz usług profesjonalnych.

Aleksandra Bońkowska

Partner & Doradca Podatkowy

Aleksandra od wielu lat doradza klientom z branży finansowej, w tym w szczególności zakładom ubezpieczeniowym, instytucjom rynku płatniczego oraz branży telekomunikacyjnej i ICT.

Daniel Banach

Partner & Doradca Podatkowy

Daniel jest partnerem w ALTO. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla inwestorów finansowych (głównie funduszy private equity) oraz klientów z branży nieruchomości.

Tobiasz Dolny

Partner & Doradca Podatkowy

Tobiasz jest partnerem w ALTO. Kieruje dedykowanym zespołem, który koncentruje się na doradztwie podatkowym dla funduszy inwestycyjnych i zarządzających aktywami. Jego główne obszary specjalizacji to CIT, VAT oraz rozliczenia podatkowe instytucji fin...

Rafał Tołwiński

Partner & Doradca Podatkowy

Rafał jest doradcą podatkowym z ponad 15-letnim doświadczeniem. Stoi na czele zespołu Personal Tax Services, działającego w ramach podatkowej linii biznesowej grupy.

Poznaj cały zespół

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48 22 652 27 51


    Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

    Bądź zawsze na bieżąco,
    otrzymuj Alert ALTO

    *Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
    oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną