Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?
Case study
Podatki
Na podstawie przepisów Polskiego Ładu od 2024 r. Spółki, które prowadzą w Polsce szeroką działalność inwestycyjną i generują stratę lub osiągają rentowność poniżej 2%, będą zobowiązane do zapłaty nowej daniny – tzw. podatku minimalnego. Czy jeśli takie podmioty prowadzą działalność B+R będą miały możliwość obniżenia podstawy opodatkowania tym podatkiem o przysługującą im ulgę B+R?
W ostatnim czasie pojawiły się pozytywne interpretacje DKIS (m.in. 0111-KDIB1-3.4010.101.2022.1.MBD; 0111-KDIB1-3.4010.580.2022.2.JKU), z których wynika, że jeśli Spółka spełnia kryteria do objęcia tzw. podatkiem minimalnym oraz wymogi do skorzystania z ulgi B+R, to przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dopuszczają możliwość obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem minimalnym o ulgę B+R. Organ pozytywnie wypowiedział się także co do możliwości odliczenia niewykorzystanej kwoty ulgi skumulowanej z poprzednich lat podatkowych. Jest to dobra informacja, bowiem w świetle brzmienia przepisów o podatku minimalnym, jak i przepisów przejściowych, nie jest to oczywiste.
Dlaczego to ważne?
Podatek minimalny dotknie niemal wszystkich przedsiębiorców – w tym po raz pierwszy tych, którzy ponoszą stratę podatkową. Dotychczas wiele firm, pomimo że prowadzi działalność badawczo-rozwojową, nie rozlicza ulgi B+R – również z uwagi na brak możliwości jej odliczenia w danym roku w wyniku odnotowanej straty lub realnie niewielkie oszczędności, związanej z niską marżowością prowadzonego biznesu. Od przyszłego roku ulga B+R może być dla nich istotną szansą na zmniejszenie ciężaru opodatkowania.
Jeśli prowadzisz działalność nakierowaną na rozwój i już dziś wiesz, że podatek minimalny będzie dotyczył Twojego biznesu, nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami – pomożemy skutecznie i bezpiecznie wdrożyć ulgę B+R w Twojej organizacji.
Równolegle należy wyjaśnić, że obecnie pod pojęciem podatku minimalnego kryją się dwie koncepcje – czyli krajowy oraz globalny podatek minimalny, wprowadzane na podstawie przyjętej Dyrektywy unijnej. W przeciwieństwie do polskiej wersji, ta globalna nie daje możliwości łączenia z ulgą B+R – wyjątki nienakładania podatku wyrównawczego obejmują ulgi zwrotne, w specyfikę których nie wpisują się polskie zachęty podatkowe.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięZaangażowani w projekt:
Mogą Cię zainteresować:
Case studies:
Podatki
Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Baza wiedzy:
Podatki
Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024/2025
Ogłoszone właśnie wyniki rankingu ITR World Tax oraz ITR World TP 2025 przyniosły nam wyróżnienia aż w trzech kategoriach: Ge...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Praktyczny przewodnik po systemie kaucyjnym - bądź gotowy na zmiany!
Już 3 października w godzinach 10:00-11:00 serdecznie zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony nadchodzącym wyzwaniom podatkowym...
Czytaj dalejDlaczego ALTO?
W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.
W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.
W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.
Działamy globalnie
Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.
13+ lat doświadczenia
Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.
150 osób w zespole
Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.
10 000+ prowadzonych spraw
Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.