Wynagrodzenia za czas nieobecności a ulga B+R
Case study
Podatki
Czy w świetle ostatnich pozytywnych wyroków sądów administracyjnych, skarbówka w końcu zmieni swoje niekorzystne dla podatników stanowisko w sprawie wynagrodzeń za czas nieobecności?
Od momentu wprowadzenia ulgi B+R najwięcej kontrowersji budziło to, które wydatki mogą być zaliczone do kosztów kwalifikowanych, czego potwierdzeniem są liczne interpretacje indywidualne wydawane regularnie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektora KIS).
Najwięcej zapytań i wątpliwości podatników dotyczy kosztów osobowych. Stanowią one jeden z najczęściej ponoszonych kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B + R.
Dyrektor KIS od dłuższego czasu konsekwentnie stoi na stanowisku, że ponoszone przez podatnika koszty wynagrodzeń pracowniczych za czas uzasadnionej nieobecności pracownika w pracy (np. wynagrodzenie chorobowe, wynagrodzenie za urlop) nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych. Takie stanowisko Dyrektora KIS jest prezentowane pomimo dość jednolitej linii orzeczniczej sądów administracyjnych w tym zakresie. W ostatnim czasie pojawił się szereg wyroków sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, które podważają prawidłowość interpretacji Dyrektora KIS.
Czy Dyrektor KIS w końcu zmieni swoje stanowisko? Trudno to przewidzieć. Jednak ostatnie orzeczenia sądów administracyjnych wskazują, że w najbliższym czasie spory będą dotyczyły nie tego, czy dany koszt osobowy (w tym koszt wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika) może stanowić koszt kwalifikowany, lecz sposobu liczenia proporcji w jakiej koszty osobowe (w tym koszty wynagrodzenia za czas nieobecności pracownika), należy zaliczać do kosztów kwalifikowanych.
Czy rozliczając ulgę B+R również zastanawiałeś jak prawidłowo rozliczyć koszty osobowe jako koszty kwalifikowane? Jeżeli masz z tym problem to zapraszamy do kontaktu! W ALTO zaprezentujemy Ci możliwe rozwiązania w tym zakresie.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięZaangażowani w projekt:
Mogą Cię zainteresować:
Case studies:
Podatki
Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?
Podatki
Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Baza wiedzy:
Podatki
[ALERT] Nowelizacja podatku od nieruchomości 3.0
Ministerstwo Finansów zakończyło drugą rundę konsultacji publicznych dotyczących największych zmian w podatku od nieruchomości od ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO] Raportowanie ESG w grupach kapitałowych
Przygotowanie raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz w oparciu...
Czytaj dalejDlaczego ALTO?
W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.
W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.
W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.
Działamy globalnie
Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.
13+ lat doświadczenia
Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.
150 osób w zespole
Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.
10 000+ prowadzonych spraw
Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.