11 kwietnia 2025
[ALERT ALTO]: Wojna celna a biznes i podatki – na co warto zwrócić uwagę?
alert
Podatki
Napięcia handlowe pomiędzy największymi gospodarkami świata wchodzą w nową fazę. W ciągu ostatnich dni obserwujemy przyspieszenie decyzji celnych – z jednej strony Stany Zjednoczone zapowiedziały wzrost ceł nawet do 125% i tymczasowe zawieszenie barier handlowych wobec wybranych państw, z drugiej Unia Europejska odpowiedziała 25% kontrcłami na wybrane towary amerykańskie.
Choć część z tych środków została chwilowo zawieszona lub pozostaje w fazie konsultacji, ryzyko wprowadzenia dalszych restrykcji jest realne. To nie tylko polityka – to realny wpływ na koszty komponentów, płynność łańcuchów dostaw i modele operacyjne wielu spółek działających w Polsce.
Kluczowe kwestie, którym powinny przyjrzeć się przedsiębiorstwa, to:
- Odpowiednie szacowanie kosztów importu – warto zastanowić się nad tym, jak zachować kontrolę nad rentownością transakcji. Konieczne może okazać się przeanalizowanie wpływu nowych ceł na modele cen transferowych i stosowanych sposobów rozliczeń zgodnie z realiami rynkowymi. Pomogą one uniknąć spadku marż i błędów księgowych.
- Potencjalne ryzyka podatkowe – zarówno w postaci nieadekwatnych zapisów w umowach handlowych, jak i potencjalnej utraty preferencji celnych lub uproszczonych procedur. Brak uregulowania w umowach kwestii podnoszenia ceł może wymagać ich późniejszej renegocjacji lub generować dodatkowe koszty po stronie importera. Z kolei zmiana dostawcy lub kraju pochodzenia może uniemożliwić zastosowanie niższych stawek celnych lub uproszczeń. Dlatego warto dokonać dokładnej weryfikacji zawieranych umów handlowych pod kątem skutków dla VAT i CIT, a także ocenić możliwość przerzucenia kosztów celnych na kontrahentów.
- Aktualne modele cen transferowych – wzrost kosztów może spowodować, że polityka TP, a w efekcie historyczna dokumentacja przestanie odpowiadać rzeczywistości gospodarczej. Warto ustalić optymalne sposoby rozliczania i dokumentowania zmian wartości transakcji w kontekście obowiązków podatkowych. Co więcej, zmiany cen towarów już po ich dostawie generują ryzyko błędów w VAT i konieczność aktualizacji faktur oraz deklaracji podatkowych.
- Dodatkowe ryzyka w procesie audytu – w związku ze wzrostem kosztów importu, zmianą rentowności i polityki cenowej może w przyszłości pojawić się konieczność złożenia wyjaśnień wobec audytora lub organów podatkowych. Dlatego warto zadbać o posiadanie adekwatnej i spójnej dokumentacji obronnej.
W obliczu bieżących, globalnych zawirowań, wszystkim tym zagadnieniom warto się przyjrzeć, aby zabezpieczyć pozycję przedsiębiorstwa zarówno tak pod kątem podatkowym, jak i czysto biznesowym. W razie potrzeby, zespół ALTO jest w stanie wesprzeć Państwa we wszystkich wyżej wymienionych kwestiach.
Globalna perspektywa ALTO
Dzięki obecności w globalnej sieci Allinial Global pozostajemy w kontakcie z doradcami z rynków dotkniętych wojną celną. Umożliwia to lepsze zrozumienie trendów i efektywniejsze reagowanie na zmiany, które mogą dotyczyć również Państwa organizacji. To także możliwość skoordynowania wsparcia w innych jurysdykcjach.
Obecnie sugerujemy strategię bliskiej obserwacji sytuacji, bez podejmowania pochopnych działań. Jednocześnie zalecamy przygotowanie się na etap, gdy już się wyklaruje i będzie wymagała wdrożenia konkretnych rozwiązań. Kluczowe jest więc zachowanie równowagi między powstrzymaniem się od przedwczesnych kroków a utrzymaniem gotowości do podjęcia działań.
W razie jakichkolwiek pytań, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się11 kwietnia 2025
Mogą Cię zainteresować:


Podatki
[ALERT ALTO]: KSeF już (prawie) pewny – sprawdź, co musisz wiedzieć przed 2026 r.
Ostatni weekend udowodnił, że nie tylko za oknami coraz cieplej. Coraz gorętszym tematem staje się ponownie (który to już raz?) el...
Czytaj dalej

Podatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od nieruchomości - rozlicz mądrzej, zapłać mniej!
Nowe zasady opodatkowania budynków i budowli. Chcesz poznać sposoby na realne oszczędności w podatku od nieruchomości i zyskać pe...
Czytaj dalej