Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

Premiera Raportu Made in Poland 2024

Premiera Raportu Made in Poland 2024

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

ESG w ALTO – Ewa Solarz pokieruje nową linią biznesową

ESG w ALTO – Ewa Solarz pokieruje nową linią biznesową

Umowy B2B – ryzyka i niespójności

Sprawdź szybko i skutecznie czy nie masz więcej pracowników, niż myślisz!   Wypróbuj test do mapowania obszarów ryzyka i niespójności w modelach współpracy opartych na umowach B2B

Niezmiennie rośnie liczba firm, które otwierają się na elastyczne formy zatrudnienia i współpracę z osobami prowadzącymi jednoosobową działalność gospodarczą. Możliwość współpracy w formule B2B staje się w kolejnych już branżach standardem rynkowym. Niesie ona jednak za sobą pewne zagrożenia.

Jakie nowe zagrożenia niesie ze sobą przyszłość?

Wkrótce wejdzie w życie ustawa o ochronie sygnalistów, która może potencjalnie zwiększyć ryzyko zgłaszania naruszeń w spółkach. Sprawdzenie, czy tzw. kontraktorzy nie są de facto pracownikami, staje się zatem niezbędne dla ochrony firm korzystających z formuły B2B przed potencjalnymi zarzutami także w tym obszarze.

 

Jak możemy pomóc?

Rozwiązanie szybkie i skuteczne

Nie od razu i nie zawsze trzeba rozpoczynać od drogich i czasochłonnych audytów umów B2B. Nasze bogate doświadczenie w analizie tego typu kontraktów zaowocowało stworzeniem zaawansowanego testu w formie kwestionariusza do mapowania ryzyka i niespójności B2B.

Na podstawie naszego szczegółowego i kompleksowego narzędzia umożliwimy Państwu identyfikację i zrozumienie ryzyka przekwalifikowania umów B2B. Zidentyfikowane obszary zagrożenia zostaną graficznie zaprezentowane wraz z kierunkowymi zaleceniami dalszych kroków, które należałoby podjąć celem ich eliminacji.

 

Co konkretnie otrzymasz?

Efektem prac z naszym narzędziem będzie zatem:

 • identyfikacja obszarów, które mogą stwarzać ryzyko z punktu widzenia przekwalifikowania na umowę o pracę,
 • ustalenie i pokazanie w sposób graficzny które z ww. obszarów generują największe ryzyko i którymi należałoby zająć się w pierwszej kolejności, aby je zminimalizować lub całkowicie wyeliminować,
 • zyskanie konkretnej wiedzy o tym, jakie działania można podjąć, by ewentualne ryzyko zabezpieczyć.

Dodatkowo, w przypadku bardziej skomplikowanej struktury stanowiskowej w firmie, możliwe będzie powtórzenie i podział tej analizy na określone grupy stanowisk.

Masz pytania?

Ewentualne dalsze kroki

Jeżeli zajdzie taka potrzeba, w kolejnym kroku chętnie wesprzemy Państwa w opracowaniu  szczegółowej strategii, która pomoże w dostosowaniu praktyk zatrudnienia tak, aby odpowiadały one aktualnym wymogom prawym, rynkowym i jednocześnie możliwie ograniczały koszty operacyjne firmy.

 

Nie warto czekać na problemy, lepiej zbadać i zarządzić ryzykiem już teraz!

W przypadku zainteresowania tematem, chętnie umówimy spotkanie lub telekonferencję, podczas której przedstawimy więcej informacji oraz odpowiemy na wszystkie pytania.

 

Jakie niebezpieczeństwa niesie współpraca z osobami na B2B?

Organy podatkowe, ZUS oraz inspekcje pracy coraz śmielej i coraz skuteczniej weryfikują i kwestionują takie umowy, umiejętnie korzystając z dostępnych narzędzi do identyfikacji (jak chociażby plików JPK). Wszędzie tam, gdzie współpracownik na B2B świadczy usługi w sposób tożsamy do wykonywania pracy przez pracownika, organy mogą stwierdzić, że nie prowadzi on działalności gospodarczej (pomimo faktu zawartej umowy o świadczenie usług) i dążyć do reklasyfikacji w umowy o pracę. To z kolei może oznaczać poważne konsekwencje dla obu stron umowy B2B – od ukształtowania na nowo obowiązków podatkowo-składkowych w PIT, ZUS i VAT, przez sankcje karnoskarbowe, aż do obciążeń administracyjnych związanych z koniecznością złożenia korekt informacji i deklaracji podatkowych oraz naliczeniem odsetek od zaległości podatkowych.

 

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48 22 652 27 51


  Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

  Odkryj ALTOstratus – narzędzia ułatwiające prowadzenie biznesu

  Dowiedz się więcej!

  Biała Lista

  Wystarczy wgrać listę NIPów i/lub numerów kont, a algorytmy ALTOstratusa sprawdzają dokładnie z kim masz do czynienia. Możesz też wgrać pliki Elixir-O lub MT940, a każdy z tych formatów ALTOstratus wykorzysta do odpytania systemów KAS i szybkiego zwrócenia ci istotnych informacji.

  Biała Lista

  JPK & VAT-UE

  ALTOstratus pozwała łatwo sprawdzić poprawność przygotowanych plików JPK, pomaga sprawnie przekonwertować plik JPK na deklarację VAT-UE i testuje merytorycznie pliki JPK_V7M.

  JPK & VAT-UE

  Generator e-SF

  Potrzebujesz wsparcia w corocznym raportowaniu wyników finansowych firmy? Stworzony przez zespół ALTO generator e-Sprawozdań Finansowych wspiera naszych klientów umożliwiając łatwiejsze i sprawniejsze tworzenie tych raportów.

  Generator e-SF

  Walidator XML

  Aplikacja sprawdza czy pliki XML określonych rodzajów są zgodne z wymaganiami Ministerstwa Finansów dzięki czemu dokumenty składane do urzędów mają zagwarantowaną poprawność.

  Walidator XML

  Bądź zawsze na bieżąco,
  otrzymuj Alert ALTO

  *Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
  oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną