17 lipca 2024
[ALERT ALTO]: PIP zyska nowe uprawnienia do walki z fikcyjnymi umowami B2B, zlecenia i o dzieło
alert
Podatki
Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy
Ostatnio głośno było o odmowie wydania opinii zabezpieczającej przez Szefa KAS w sprawie dotyczącej wprowadzenia struktury opartej o umowy B2B z dotychczasowymi pracownikami. Pod koniec zeszłego tygodnia dowiedzieliśmy się o planowanych nowych uprawnieniach, jakie Państwowa Inspekcja Pracy ma wkrótce zyskać i będzie mogła wykorzystywać do kwestionowania fikcyjnych struktur zatrudnienia.
Nowy szef PIP wraz z Ministerstwem Rodziny przygotował projekt ustawy, który ma na celu walkę m.in. z fikcyjnym samozatrudnieniem. Na mocy zapowiadanych przepisów PIP decyzją administracyjną będzie mogła przekształcić istniejącą umowę cywilnoprawną (B2B, ale również zlecenie oraz dzieło) w umowę o pracę.
W wypowiedziach publicznych padły deklaracje, że nie oznacza to wcale „zamachu na swobodę zawierania umów”, a jedynie walkę z nadużyciami. Podkreśla się również, że kluczowe będą ustalenie okoliczności podporządkowania i podlegania poleceniom usługobiorcy. Konkretna data wprowadzenia zmian nie jest jeszcze znana.
Sygnał do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w tym obszarze przez polskie organy dała przyjęta w marcu na poziomie unijnym Dyrektywa w sprawie platform internetowych, która ma zwiększyć prawa osób zatrudnionych za ich pośrednictwem, o czym pisaliśmy już w marcu.
W tym kontekście, nie ma już na co czekać i należy upewnić się, że obowiązująca w firmie forma współpracy, z wykorzystaniem umów cywilnoprawnych, w tym umów B2B, nie generuje ryzyka przekwalifikowania obowiązującej umowy. Odpowiednie wdrożenie i zapewnienie właściwego funkcjonowania modelu B2B wymaga nie tylko znajomości przepisów prawnych, ale także świadomości ryzyka wynikającego z ustalenia zasad współpracy w sposób nieprawidłowy. Dodatkowo, jak widać, ciężar kontroli w tym obszarze może przejąć już wkrótce głównie PIP.
Tym samym, niezależnie od zmian przepisów, również w trakcie takiej kontroli kluczowe jest zwracanie uwagi na kwestie podatkowe, ponieważ jej negatywny wynik może powodować konsekwencje m.in. na gruncie PIT, ZUS, VAT, czy w zakresie odpowiedzialności karnej skarbowej.
Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy pomogą w podjęciu stosownych działań, aby jak najlepiej przygotować się na zmiany. Udzielą też wsparcia w razie kontroli tego obszaru przez PIP, ZUS lub organy podatkowe.
Przeczytaj więcej o tym, jak możemy pomóc >>
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się17 lipca 2024
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Nowe obowiązki podatników CIT: jak raportować JPK CIT i przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w 2025 roku?
JPK CIT – Obowiązek raportowania dla dużych podatników CIT od 1 stycznia 2025 r. Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa s...
Czytaj dalejPodatki
Operatorzy systemu kaucyjnego w Polsce – kluczowi gracze i ich role
System kaucyjny jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego celem jest efektywna zbiórka i...
Czytaj dalej