Odzyskanie nadpłat CIT za usługi niematerialne
Czy wiesz, że masz szansę na odzyskanie znaczących kwot nadpłaty podatku CIT? Wynika to z limitowania w przeszłości na podstawie art. 15e ustawy o CIT kosztów z tytułu niektórych usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych. Dotyczy to usług takich, jak m.in. usługi doradcze, marketingowe, zarządzanie i kontrola, a także niektórych praw własności intelektualnej.
Jak możemy Ci pomóc?
W ramach naszego wsparcia w odzyskiwaniu nadpłaconego podatku podzielimy nasze usługi na dwie części – etap przygotowawczy i etap postępowania.
Etap przygotowawczy:
- Zapoznanie z kalkulacją wyłączonych przez spółkę w przeszłości kosztów na podstawie art. 15e ustawy o CIT.
- Przedstawienie najbardziej efektywnej strategii postępowania, mającej na celu odzyskanie kwoty nadpłaty w najwcześniejszym terminie i w najbezpieczniejszy sposób.
- Przedstawienie rekomendacji co do zakresu wniosku o zwrot nadpłaty wraz z oceną szans na skuteczne odzyskanie kwot oraz kroków, które należy podjąć (rekomendowana strategia działania).
Etap postępowania:
- Przygotowanie i złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty do właściwego urzędu skarbowego.
- Reprezentacja spółki w trakcie postępowania nadpłatowego przed właściwym organem podatkowym.
- Bieżący kontakt odnośnie do aktualnego statusu sprawy .
Odzyskane środki to szansa na inwestycje!
W obliczu obecnej praktyki interpretacyjnej art. 15e ustawy CIT nieodzyskane nadpłaty za lata 2018-2021 można porównać do niewykorzystanego zasobu, który czeka, aby zostać właściwie zagospodarowanym lub wesprzeć płynność finansową przedsiębiorstwa.
To, co wydaje się być skomplikowaną materią podatkową, w istocie kryje w sobie potencjał do znaczącej oszczędności podatkowej, dostępny dla tych, którzy zdecydują się w pełni wykorzystać możliwość zwiększenia odliczeń, wynikający z zastosowania aktualnej linii interpretacyjnej.
Tym samym ci, którzy jeszcze nie podjęli kroków w celu analizy swoich wydatków pod kątem odzyskania nadpłaty, mogą nieświadomie pozostawać o krok w tyle za konkurencją, która już wykorzystuje tę możliwość.
Masz pytania?
Co powinieneś wiedzieć o artykule 15e?
Artykuł 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) był w latach 2018-2021 kluczowym przepisem wprowadzającym ograniczenia w odliczaniu wydatków na niektóre usługi niematerialne (m.in. na usługi doradcze, marketingowe, zarządzanie
i kontrolę, a także niektóre prawa własności intelektualnej).
Miał m.in. zapobiegać nadmiernemu transferowi zysków do zagranicznych podmiotów powiązanych, które są opodatkowane w innych jurysdykcjach. W rzeczywistości, ograniczenie to w wielu przypadkach uniemożliwiało uwzględnianie w kalkulacji podatkowej ściśle związanych z prowadzoną działalnością, uzasadnionych wydatków.
Z naszego doświadczenia wynika, że podatnicy często interpretowali ten przepis w sposób konserwatywny, podczas gdy obecnie widzimy ukształtowaną linię orzeczniczą i interpretacyjną, która w sposób znacznie łagodniejszy pozwala podejść do kwalifikacji tego typu wydatków, a w rezultacie zaliczyć większość z nich do kosztów podatkowych.
Aktualnie istnieją dwie podstawy domagania się nadpłaty:
- szersze korzystanie z wyłączenia poniesionych wydatków z limitowanych kosztów, co znajduje swoje potwierdzane w orzecznictwie krajowych sądów;
- argumentacja dotycząca sprzeczności art. 15e z prawem UE oparta na orzecznictwie TSUE.
Wielu naszych klientów już skorzystało z tej szansy, odzyskując znaczące kwoty, które mogą być reinwestowane w działalności biznesowej. Warto zaznaczyć, że częste są przypadki, w których nadpłata została zaakceptowana przez organ podatkowy, już w I instancji.
Zapraszamy do kontaktu. Porozmawiajmy i sprawdźmy, jakie kwoty może odzyskać Twoje przedsiębiorstwo!
Mogą Cię zainteresować:
[ALERT ALTO]: Limit z art. 15e – czy jest szansa na zwrot nadpłaty w CIT?
Choć na gruncie polskich przepisów nie obowiązują bezpośrednio takie same regulacje, jak te występujące w Szwecji, to widać wiele...
Czytaj dalej