Precedensowy, prawomocny wyrok ws. instrumentalnie wszczynanego KKS
Case study
Podatki
Zespół Tax-Litigation w ALTO uzyskał dla jednego z naszych Klientów precedensowy i prawomocny wyrok potwierdzający, że instrumentalne wszczęcie postępowania karnego-skarbowego nie może stanowić przesłanki dla skutecznego zawieszenia biegu terminu przedawnienia.
W sprawie organ podatkowy zastosował często spotykaną praktykę, tj. w trakcie prowadzenia postępowania podatkowego, wszczął postępowanie z Kodeksu Karnego Skarbowego (na kilka tygodni przed przedawnieniem się zobowiązania), po czym w toku sprawy KKS nie podejmował właściwie żadnych czynności. Mimo, że takie działania organów były szeroko krytykowane, to jednak sądy administracyjne w przeszłości zazwyczaj potwierdzały, że są one dozwolone i skutecznie zawieszają bieg terminu przedawnienia.
W naszej sprawie było jednak inaczej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrujący skargę na decyzję podatkową potwierdził, że działanie organów było nieprawidłowe i naruszało m.in. zasadę zaufania (III SA/Wa 3823/16). Organ zaskarżył jednak ten wyrok do Najwyższego Sądu Administracyjnego twierdząc, że jest on błędny a WSA nie miał podstaw do oceny „powodów” dla których wszczęto postępowanie KKS.
Po podjęciu przez nas kolejnych działań i przedkładaniu dodatkowych argumentów, organ podatkowy ostatecznie zgodził się z stanowiskiem ekspertów ALTO i wycofał złożoną skargę kasacyjną. Postanowieniem z 27 lutego 2020 r. NSA umorzył postępowanie, a zatem ostatecznie korzystny wyrok WSA się uprawomocnił.
Sprawa ta jest dla zespołu ALTO powodem do dumy, tym bardziej że jest to jedno z pierwszych orzeczeń, w których Sąd – przy ocenie skuteczności wszczęcia postępowań KKS – wyszedł poza ściśle literalną treść przepisu i odwołał się do jego celu / funkcji. Powyższy, korzystny wyrok Sądu został przy tym wydany na długo przed podjęciem na poziomie NSA uchwały w tym przedmiocie (I FPS 1/21).
Zespół reprezentujący Klienta w toku sprawy w składzie: Paweł Fałkowski, Łukasz Kalisz i Dominik Niewadzi.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięZaangażowani w projekt:
Mogą Cię zainteresować:
Case studies:
Podatki
Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?
Podatki
Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Baza wiedzy:
Podatki
[EVENT STACJONARNY]: INSURANCE MEET-UP vol. 11 - Podatki 2025
Serdecznie zapraszamy na bezpłatną, XI. edycję Insurance Meet-up, na którym omówimy bieżące zagadnienia podatkowe istotne dla bran...
Czytaj dalejPodatki
Podatek od nieruchomości - pobierz wzór zawiadomienia i zyskaj czas!
Czasu na decyzję coraz mniej – 31 stycznia 2025 r. to kluczowa data dla podatników podatku od nieruchomości. Tegoroczne rozliczeni...
Czytaj dalejDlaczego ALTO?
W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.
W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.
W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.
Działamy globalnie
Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.
13+ lat doświadczenia
Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.
170 osób w zespole
Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.
10 000+ prowadzonych spraw
Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.