Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Case study
Podatki
Wprowadzenie 200% odpisu w ramach ulgi B+R, wyłącznie dla kosztów wynagrodzeń, wywołało u przedsiębiorców reakcję jeszcze większą niż zakładano – i słusznie. Dlaczego?
Po pierwsze, pojawiły się wątpliwości, czy 200% ulga przysługuje również tym przedsiębiorcom, którzy koszty wynagrodzeń kapitalizują jako wartość niematerialną i prawną w formie prac rozwojowych. Choć pojawiła się ostatnio pozytywna dla przedsiębiorcy interpretacja podatkowa, wydaje się, że sposób sformułowania przez Wnioskodawcę pytania nie daje absolutnej pewności co do rozumienia przepisów na korzyść przedsiębiorców.
Zatem przedsiębiorca zamierzający w ten sposób korzystać z preferencji, powinien uzyskać własną indywidualną interpretację, która w pełni go zabezpieczy.
Jednak pojawia się jeszcze drugi wątek – przede wszystkim czy zasadne i efektywne finansowo jest w Państwa sytuacji kapitalizowanie tych kosztów? Czy jest to obowiązek? Czy polityka podatkowa oraz bilansowa w tym zakresie musi być spójna? Czy mogę korzystać z 200% ulgi w całkowicie bezpieczny sposób bez interpretacji indywidualnej?
Odpowiedzi oczywiście są korzystne dla Państwa, a w ostatnim czasie zauważymy zmiany polityki podatkowej u wielu przedsiębiorców, przekładające się na znaczne poprawienie płynności finansowej (w obecnych czasach wysokiej inflacji „odkładanie pieniędzy” ma bardzo odczuwalne skutki), a także bezpośrednie oszczędności (200% vs. 100% ulgi B+R).
Cieszy nas, że zmiany w przepisach o uldze B+R skłoniły przedsiębiorców do zastanowienia się nad właściwym ułożeniem polityki podatkowej w kontekście swojej sytuacji, która nieczęsto przecież zmienia się dynamicznie.
Realizujemy kompleksowe projekty ułożenia strategii podatkowej w obszarze działalności B+R – zapraszamy do kontaktu!
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięZaangażowani w projekt:
Mogą Cię zainteresować:
Case studies:
Podatki
Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?
Baza wiedzy:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalejDlaczego ALTO?
W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.
W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.
W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.
Działamy globalnie
Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.
13+ lat doświadczenia
Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.
150 osób w zespole
Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.
10 000+ prowadzonych spraw
Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.