Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

ALTO dołącza do Allinial Global

ALTO dołącza do Allinial Global

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Szereg wyróżnień w rankingach ITR World Tax oraz ITR World TP 2024

Doradztwo prawno-podatkowe w zakresie ryzyka reklasyfikacji

Case study

Podatki

Zespół ALTO w 2021 r. zapewnił doradztwo prawno-podatkowe dla dużego podmiotu z branży opieki nad osobami starszymi (dalej: „Spółka”), w celu potwierdzenia, że osoby angażowane do pracy za pośrednictwem firm outsourcingowych nie powinny być uznane za pracowników spółki.

Panujący w tej branży od kilku lat tzw. rynek pracownika przyczynił się do powstania niedoborów kadrowych. W związku z tym, Spółka zdecydowała się nawiązać współpracę z podmiotami wyspecjalizowanymi w świadczeniu usług outsourcingu pracowniczego, które delegowały do pracy w placówkach Spółki swoich pracowników. W efekcie, w Spółce funkcjonowały równoległe dwa modele angażu opiekunów – osoby zatrudnione w Spółce na umowę o pracę/zlecenia/o dzieło, jak i kierowane przez podmioty outsourcingowe. W Spółce pojawiły się wówczas wątpliwości związane z możliwością przekwalifikowania przez organy państwowe osób oddelegowanych do wykonywania prac przez podmioty outsourcingowe na pracowników Spółki. Klient chciał zrozumieć jak zarządzić tym ryzykiem i jakie działania / procedury powinien wdrożyć, by to ryzyko ograniczyć albo wyeliminować.

Spółka zwróciła się o pomoc do ALTO. Po dogłębnej analizie stanu faktycznego, eksperci ALTO oszacowali ww. poziom ryzyka reklasyfikacji, wskazali skutki prawno-podatkowo takiego przekwalifikowania (finansowe oraz związane z dodatkowymi obowiązkami), a także zaproponowali wdrożenie dodatkowych procedur celem dalszego ograniczenia tego ryzyka.

Dzięki współpracy z ALTO Spółka uzyskała:

 • informacje dotyczące obowiązków względem urzędów skarbowych i zakładu ubezpieczeń społecznych wynikających z ewentualnej reklasyfikacji,
 • informacje dotyczące skutków niedopełnienia przez podmioty outsourcingowe obowiązku weryfikacji, czy cudzoziemcy posiadają ważne pozwolenia na pobyt na terytorium Polski,
 • informacje dotyczące ew. roszczeń wobec Spółki osób przekwalifikowanych na pracowników Spółki,
  informacje o ryzykach związanych ze skutkami reklasyfikacji z perspektywy osób odpowiedzialnych za rozliczenia podatkowe Spółki,
 • rekomendacje co do sposobu dalszego ograniczenia ryzyka reklasyfikacji.

Wsparcie prawno-podatkowe w zakresie oceny ryzyka reklasyfikacji osób delegowanych do pracy w ramach outsourcingu pracowniczego to zagadnienie, w którym ALTO posiada duże doświadczenie.

Gorąco zachęcamy, aby podmioty korzystające z outsourcingu pracowniczego zweryfikowały swoją sytuację, z pomoc doświadczonego doradcy podatkowego lub samodzielnie.

Zapraszamy do kontaktu!

Zaangażowani w projekt:

Paweł Fałkowski

Chief Executive Officer +48 22 652 27 51

Karolina Mazurkiewicz-Grzybowska

Senior Manager & Doradca Podatkowy

Aleksandra Bońkowska

Partner & Doradca Podatkowy

Tobiasz Dolny

Partner & Doradca Podatkowy

Mogą Cię zainteresować:

Case studies:

Podatki

Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?

Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?

Podatki

Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna

Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Zobacz wszystkie

Baza wiedzy:

Podatki

10 maja 2024

Prawo.pl: Program Współdziałania będzie kontynuowany

Jak pisze Prawo.pl, Ministerstwo Finansów zapowiada kontynuację i rozszerzenie Programu Współdziałania, czyli współpracy firm z or...

Czytaj dalej
Prawo.pl: Program Współdziałania będzie kontynuowany

Podatki

7 maja 2024

[ALERT ALTO]: Projekt ustawy o KSeF w Sejmie

Jak już informowaliśmy, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Finansów obligatoryjne stosowanie Krajowego Systemy e-Faktu...

Czytaj dalej
[ALERT ALTO]: Projekt ustawy o KSeF w Sejmie
Zobacz wszystkie

Dlaczego ALTO?

W ALTO najważniejsi są ludzie. To oni, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu są w stanie dostarczać kompleksowe wsparcie w realizowanych projektach, dbając o najwyższą jakość świadczonych usług, zapewniając tym samym poczucie komfortu i bezpieczeństwa naszym klientom.

W ALTO tworzymy przestrzeń do rozwoju. Dla naszych klientów by z nami rozwijali swoje biznesy i dla naszego zespołu żebyśmy wspólnie uczyli się od siebie i tworzyli najlepszy zespół ekspertów na rynku.

W ALTO mierzymy wysoko i myślimy nieszablonowo. Wykraczamy ponad standardy. Łączymy wiedzę z zakresu podatków, księgowości i technologii z wiedzą branżową. Rozumiemy potrzeby biznesowe zarówno tych, którzy dopiero startują, jak i tych którzy prowadzą firmy już od wielu lat.

Dowiedz się więcej!

Działamy globalnie

Jesteśmy członkiem Allinial Global - stowarzyszenia niezależnych firm doradczych i księgowych wykorzystującego globalną i lokalną wiedzę i doświadczenie 38 000 wybitnych specjalistów z ponad 260 renomowanych firm w 107 krajach.

13+ lat doświadczenia

Wieloletnia obecność na rynku pozwala nam patrzeć na biznes przekrojowo – wiemy, co i jak robić, aby wesprzeć Cię w realizacji założonych celów.

150 osób w zespole

Stale powiększające się grono ekspertów może pracować na sukces Twojej firmy.

10 000+ prowadzonych spraw

Pomagamy zarówno w codziennych aspektach prowadzenia biznesu, jak i nagłych sytuacjach.

Paweł Fałkowski

Chief Executive Officer

Paweł jest współzałożycielem i CEO w ALTO.

Kamil Lewandowski

Chief Growth Officer

Kamil jest współzałożycielem oraz CGO w ALTO. Jest odpowiedzialny za strategię rozwoju grupy ALTO. Odpowiada także m.in. za działania w obszarze bussines development oraz marketingu.

Sylwia Kulczycka

Partner & Doradca Podatkowy

Sylwia Kulczycka jest Partnerką Zarządzającą linią biznesową TAX w ALTO. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla branży Life Sciences, IT oraz usług profesjonalnych.

Aleksandra Bońkowska

Partner & Doradca Podatkowy

Aleksandra od wielu lat doradza klientom z branży finansowej, w tym w szczególności zakładom ubezpieczeniowym, instytucjom rynku płatniczego oraz branży telekomunikacyjnej i ICT.

Daniel Banach

Partner & Doradca Podatkowy

Daniel jest partnerem w ALTO. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla inwestorów finansowych (głównie funduszy private equity) oraz klientów z branży nieruchomości.

Tobiasz Dolny

Partner & Doradca Podatkowy

Tobiasz jest partnerem w ALTO. Kieruje dedykowanym zespołem, który koncentruje się na doradztwie podatkowym dla funduszy inwestycyjnych i zarządzających aktywami. Jego główne obszary specjalizacji to CIT, VAT oraz rozliczenia podatkowe instytucji fin...

dr Marcin Domagała

Partner Zarządzający / Risk Advisory

Marcin jest Partnerem Zarządzającym biznesową linią ALTO Risk Advisory. Jest doświadczonym liderem, którego kariera wiodła od świata nauki do świata biznesu.

Rafał Tołwiński

Partner & Doradca Podatkowy

Rafał jest doradcą podatkowym z ponad 15-letnim doświadczeniem. Stoi na czele zespołu Personal Tax Services, działającego w ramach podatkowej linii biznesowej grupy.

Poznaj cały zespół

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48 22 652 27 51


  Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

  Bądź zawsze na bieżąco,
  otrzymuj Alert ALTO

  *Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
  oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną