4 lipca 2023
Prawo.pl: Od lipca mniej korekt VAT przy sprzedaży mieszanej
komentarz
Podatki
Jak wskazuje serwis Prawo.pl, od 500 złotych do 10 tysięcy złotych wzrosła kwota pozwalająca na uznanie, że proporcja sprzedaży mieszanej wynosi 100 procent. W efekcie więcej podatników może odliczyć cały VAT. Nie trzeba też już korygować rocznego rozliczenia VAT, jeśli różnica między współczynnikiem wstępnym i ostatecznym nie przekracza 2 procent, a kwota różnicy – 10 tysięcy złotych.
Temat komentuje Katarzyna Adamowicz, Senior Manager & Tax Advisor w ALTO:
– Prawo do 100 proc. odliczenia w takich okolicznościach będzie na pewno dostępne dla szerszej grupy podatników niż dotychczas.
Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik – gdy wyliczona przez niego proporcja przekroczy 98 proc., a kwota podatku naliczonego niepodlegającego odliczeniu według tak wyliczonej proporcji nie przekroczy 10 tys. zł – będzie mógł przyjąć, że proporcja wynosi 100 proc.
Według naszej ekspertki, ważną i korzystną dla podatników zmianą będzie możliwość rezygnacji z dokonania rocznej korekty przez podatnika, jeżeli:
- różnica wyliczonej proporcji nie przekroczy 2 proc. ora
- kwota podatku do odliczenia nie przekroczy 10 tys. zł.
– Przykładowo, podatnik będzie nie będzie zobowiązany do dokonania korekty, jeżeli ustalona przez niego proporcja wstępna np. na poziomie 75 proc. wyniesie po zakończonym roku 73 proc. Jednocześnie, podatnik wciąż będzie miał prawo do dokonania korekty w sytuacji, gdy obliczona proporcja wstępna okaże się zaniżona. W takim przypadku, podatnik nadal będzie mieć możliwość skorygowania VAT – zwiększając wysokość odliczonego podatku. Ostateczna decyzja o dokonaniu korekty, będzie natomiast należała wyłącznie do podatnika. Generalnie korekt będzie mniej – tłumaczy.
Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie Prawo.pl
Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/sprzedaz-mieszana-a-korekty-i-proporcja-vat,521998.html
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się4 lipca 2023
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Miesięcznik Ubezpieczeniowy: JPK CIT – nowe obowiązki raportowe podatników
W ostatnich latach zauważamy szybki rozwój informatyzacji w zakresie rozliczeń podatkowych oraz raportowania różnego rodzaju danyc...
Czytaj dalejPodatki
Nowe obowiązki podatników CIT: jak raportować JPK CIT i przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w 2025 roku?
JPK CIT – Obowiązek raportowania dla dużych podatników CIT od 1 stycznia 2025 r. Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa s...
Czytaj dalej