29 lipca 2024
[ALERT ALTO]: Raportowanie ESG – nie zwlekaj z przygotowaniami!
alert
Podatki
Jak wspominaliśmy w jednym z poprzednich alertów, Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE, a Państwa Członkowskie UE pracują nad jej wdrożeniem do porządków krajowych. Dyrektywa wprowadza nowe, rozległe obowiązki dotyczące raportowania kwestii środowiskowych, społecznych, praw człowieka oraz ładu korporacyjnego.
Status wdrażania dyrektywy CSRD
Prace nad ustawą wdrażającą dyrektywę CSRD do polskiego porządku prawnego nadal trwają. Mimo wyznaczonego na 6 lipca 2024 r. terminu, projekt wciąż jest w fazie konsultacji. W najbliższych tygodniach należy się spodziewać opublikowania nowego projektu, który będzie odnosił się do zgłoszonych uwag.
Firmy powinny więc kontynuować przygotowania do sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, ponieważ UE ma narzędzia do zobowiązania Państw Członkowskich do wdrożenia przepisów i na pewno z nich skorzysta, jak to miało miejsce w przypadku ustawy o ochronie sygnalistów. Co istotne, rozporządzenie ESRS, które stanowi bazę każdego raportu, stosuje się bezpośrednio, a zatem ustawodawstwo krajowe nie będzie miało na nie wpływu.
Przygotowanie do raportowania zgodnie z CSRD za 2025 r.
Pomimo trwających prac nad ustawą, warto pamiętać, że czas na przygotowanie się do raportowania zgodnie z CSRD za 2025 rok ucieka coraz szybciej. Wdrożenie nowych rozwiązań, dopasowanych do wymagań raportowych, wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania, dlatego zachęcamy do podjęcia działań już teraz. Jak w wielu przypadkach, odkładanie przygotowań na ostatnią chwilę może negatywnie wpłynąć na jakość przygotowanych materiałów i powodzenie zewnętrznej atestacji, a dodatkowo znacząco zwiększyć koszt sporządzenia raportu.
Kluczowy krok – analiza podwójnej istotności
Pierwszym i zarazem jednym z najistotniejszym kroków w celu przygotowania organizacji do raportowania ESG jest przeprowadzenie analizy podwójnej istotności. Zalecamy jej rozpoczęcie jeszcze w tym roku, ponieważ – w zależności od złożoności organizacji i jej łańcucha wartości – może trwać nawet kilka miesięcy.
Dzięki analizie podwójnej istotności będą Państwo od początku świadomi, jakie dane powinny być zbierane na temat organizacji i jej łańcucha wartości od 1 stycznia 2025 r. To ważne nawet dla firm, które dotąd raportowały kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem, ponieważ europejskie standardy raportowania ESRS są bardzo szczegółowe i wymagają pokazywania danych ilościowych i opisowych w nowy, szczegółowy sposób.
Analiza podwójnej istotności może być także skutecznym narzędziem biznesowym. Dokładna identyfikacja łańcucha wartości, oddziaływań, ryzyk i możliwości związanych ze zrównoważonym rozwojem, może poprawić efektywność operacyjną organizacji.
Nie bójmy się pytać!
Jako zespół ESG w ALTO jesteśmy gotowi wspierać Państwa na każdym etapie przygotowań do wdrożenia dyrektywy CSRD. Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą w opracowaniu indywidualnej strategii dostosowania się do nowych wymagań raportowych.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się29 lipca 2024
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej