Raportowanie ESG
Raportowanie kwestii dotyczących zrównoważonego rozwoju przeszło wielką zmianę.
Sprawdź, w czym możemy Ci pomóc.
Stało się to w szczególności dzięki dyrektywie CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która zrównała wagę sprawozdawczości ESG ze sprawozdawczością finansową. Oprócz bardzo szerokiego zakresu danych do zaraportowania sprawozdania, będą one musiały zostać dodatkowo poddane zewnętrznej atestatcji.
Czym jest Dyrektywa SFRD i kogo dotyczy?
Kolejnym dokumentem zmieniającym dotychczasowe praktyki raportowe jest dyrektywa SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) skierowana do instytucji finansowych. Na jej mocy organizacje te muszą raportować szereg danych dotyczących ESG, by przyciągnąć fundusze prywatne. Celem tej regulacji jest przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Dyrektywa SFDR określa, w jaki sposób uczestnicy rynku finansowego muszą ujawniać informacje dotyczące zrównoważonego rozwoju i pomaga inwestorom, którzy chcą inwestować swoje pieniądze w spółki i projekty wspierające cele zrównoważonego rozwoju, w dokonywaniu świadomych wyborów. SFDR ma umożliwić dokonanie właściwej oceny sposobu uwzględnienia ryzyka dla zrównoważonego rozwoju w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Raportowanie zrównoważonego rozwoju
Wiele firm, zwłaszcza o zasięgu globalnym, które nie podlegają bezpośrednio pod regulacje unijne, raportuje kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem w ramach różnorodnych standardów i wytycznych, np. GRI Standards, TCFD, TNFD, standardami raportowania zintegrowanego Integrated Reporting Framework, Wytycznymi do raportowania ESG (GPW), 10 Zasadami Global Compact i innymi.
Wsparcie w raportowaniu ESG
Dzięki doświadczeniu naszych ekspertów możemy pomóc Twojej firmie na każdym etapie przygotowania raportu ESG – od określenia jego zakresu, poprzez dialog z interesariuszami w oparciu o standard AA1000, zbieranie danych i tworzenie treści. Opracowanie raportu to złożony i wielomiesięczny proces, na koniec którego pomożemy Ci odpowiednio zakomunikować jego efekty i zapewnić, że wiedza dotycząca tego procesu pozostanie w Twojej organizacji.
W zakres naszych usług wchodzą takie działania, jak:
- Analiza gotowości do raportowania zgodnie z CSRD i ESRS oraz SFDR
- Analiza podwójnej istotności (double materiality analysis) zgodna z CSRD i ESRS
- Identyfikacja łańcucha wartości i mapowanie interesariuszy
- Prowadzenie dialogu z interesariuszami
- Wsparcie we wdrożeniu narzędzi do zbierania danych i w zbieraniu danych
- Wsparcie w opracowaniu treści zgodnej z wymogami CSRD i SFDR
- Współpraca z audytorem
- Edukacja wewnętrzna
- Komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna
- Wsparcie w raportowaniu zgodnie z GRI Standards, TCFD, TNFD, IIRC, AA 1000, Wytycznymi do raportowania ESG (GPW), 10 Zasadami UNGC, CDP i innymi
Dowiedz się więcej:
- ESG due diligence
- Działania na rzecz klimatu i dekarbonizacja
- Zielone/zrównoważone finansowanie
- Strategia ESG
- Stała obsługa ESG
- Ujawnienia taksonomiczne
- ESG w promocji i komunikacji
- GOZ – Gospodarka o Obiegu Zamkniętym
- Zaangażowanie społeczne w biznesie
Case studies
Podatki
Ulga B+R remedium na tzw. „podatek minimalny”?
Podatki
Odpis 200% w ramach ulgi B+R a interpretacja indywidualna
Baza wiedzy
ALTO x mLeasing - wsparcie firm z sektora MŚP w zielonej transformacji
Ogłaszamy współpracę ALTO z mLeasingiem przy zielonej transformacji! Zielona transformacja, dotacja, dekarbonizacja… To nie tylko...
Czytaj dalejMiesięcznik Ubezpieczeniowy: Ochrona ubezpieczeniowa w kontekście zmiany klimatu
Coraz częściej jesteśmy naocznymi świadkami tego, przed czym klimatolodzy ostrzegają nas od lat. W ostatnich tygodniach w Polsce ...
Czytaj dalejMiesięcznik Ubezpieczeniowy: Jak kwestie ESG mogą wpłynąć na branżę ubezpieczeń?
O ESG zazwyczaj myślimy i mówimy w kontekście nowych obowiązków regulacyjnych. Wraz z Zielonym Ładem i Fit for 55 sektor finansowy...
Czytaj dalejALTOstratus
Zapraszamy do zapoznania się z narzędziami i aplikacjami, które wspierają naszych Klientów w ich codziennej działalności: