Fundacje rodzinne – księgowość
Fundacja rodzinna jest podmiotem regulowanym przez Ustawę z dnia 26 stycznia 2023 roku o fundacji rodzinnej. Jako osoba prawna podlega pod przepisy o rachunkowości. Oznacza to, że jest zobligowana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonywania rozliczeń podatkowych oraz przygotowania sprawozdania finansowego.
Do fundacji rodzinnej wnoszony jest określony, wyodrębniony majątek. Mogą to być nieruchomości, ruchomości, udziały i akcje – zarówno w spółkach notowanych, jak i nienotowanych na giełdzie papierów wartościowych – a także inne instrumenty finansowe, środki pieniężne, itd. Majątek ten podlega odpowiedniemu ujęciu oraz wycenie zgodnie z przepisami Polskich Zasad Rachunkowości, do których zaliczamy zarówno Ustawę o rachunkowości jak i Krajowe Standardy Rachunkowości.
Fundacja rodzinna podlega również określonym przepisom podatkowym CIT w odniesieniu do fazy założenia, funkcjonowania oraz likwidacji. Beneficjenci podlegają przepisom PIT, w zależności od tego czy znajdują się w grupie „0”, „I i II” czy pozostałej. W zależności od prowadzonej działalności, fundacja rodzinna może podlegać również pod podatek VAT.
Trzeba pamiętać też o określonych obowiązkach związanych z utrzymywaniem fundacji rodzinnych i koniecznością prowadzenia ksiąg rachunkowych w trybie bieżącym. Jest to o tyle istotne, że fundacje rodzinne, poza badaniem sprawozdania finansowego, podlegają również dodatkowym audytom raz na 4 lata, wykonywanym przez zespół złożony z biegłego rewidenta, doradcy podatkowego oraz radcy prawnego. W toku tego audytu niezbędne jest przedstawienie odpowiednich informacji finansowych fundacji rodzinnej uprawniających do zastosowania określonych preferencji podatkowych.
Zarówno w bieżącej księgowości, jak i przygotowaniu do raportowania, kompleksową pomoc mogą zapewnić eksperci ALTO.
Nas eksperci wspierają też w samym procesie zakładania fundacji oraz włączania ich do istniejących struktur >>
Masz pytania?
Fundacje rodzinne zakładane są w celu profesjonalnego zarządzania majątkiem rodzinnym. Stąd też posiadanie niezależnego biura rachunkowego pozwoli na wyodrębnienie finansów tego podmiotu z bieżącej struktury organizacyjnej. Ponadto, profesjonalne biuro rachunkowe umożliwi odpowiednią ewidencję nawet bardzo skomplikowanych transakcji gospodarczych. Bieżące i poprawne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych w księgach fundacji rodzinnej oraz doświadczenie naszych ekspertów we współpracy z biegłymi rewidentami, doradcami podatkowymi i radcami prawnymi pozwoli na płynne przejście kontroli i audytów, dzięki czemu organy fundacji będą mogły się skupić na zarządzaniu majątkiem.
Pod kątem prawno-podatkowym fundacja rodzinna posiada szereg zalet:
- Gromadzi i chroni majątek przed rozdrobnieniem oraz pozwala kontynuować biznes w dłuższej perspektywie czasu
- Zapewnia profesjonalne zarządzanie firmą i majątkiem rodzinnym
- Jest elastyczną forma dystrybucji majątku do członków rodziny i innych beneficjentów
- Pozwala osiągnąć porównywalną efektywną stopę opodatkowania, jak w przypadku typowych rozwiązań zagranicznych
- Jest stosunkowo tania w założeniu i utrzymaniu (szczególnie w porównaniu do rozwiązań zagranicznych)
- Pozwala na uzyskanie dostępu do zakładanych korzyści podatkowych
- Nie wymaga dodatkowego compliance’u i doradztwa (np. w zakresie zabezpieczenie preferencji w podatku u źródła).
Nie dziwi więc, że coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z tej formy zabezpieczenia biznesu na przyszłość. Warto jednak pójść o krok dalej i zadbać również o aspekt podatkowo księgowy, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości, a jednocześnie wykorzystać tą instytucję maksymalnie efektywnie.
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Rzeczpospolita: Jak bardzo opłaca się być beneficjentem fundacji rodzinnej?
Fundacja rodzinna jest atrakcyjnym narzędziem w zakresie sukcesji biznesu. Zarówno z perspektywy fundatora, jak i niektórych benef...
Czytaj dalejPodatki
Rzeczpospolita: Fundacja rodzinna - ciekawe rozwiązanie prawne do ochrony i pomnażania majątku
Przychody uzyskiwane przez fundację rodzinną w ramach działalności dozwolonej, co do zasady, będą podlegały zwolnieniu. Oznacza to...
Czytaj dalejPrawo
Rzeczpospolita: Fundator i beneficjent – dwa kluczowe podmioty
Treść statutu, najważniejszego dla funkcjonowania fundacji rodzinnej dokumentu, ustala fundator. Wskazuje w nim beneficjenta lub s...
Czytaj dalej