Fundacje rodzinne – zakładanie i doradztwo dla fundatorów
Jak ALTO może wesprzeć Cię w założeniu fundacji rodzinnej?
Zapewniamy sprawne założenie fundacji rodzinnej. Oferujemy też wsparcie na każdym etapie rejestracji oraz funkcjonowania fundacji, a także odpowiemy na wszelkie pytania związane z tym procesem.
Jako zespół ALTO jesteśmy w stanie wspomóc Cię zarówno w skomplikowanych procesach reorganizacyjnych, prowadzących do utworzenia fundacji rodzinnej o większej liczbie fundatorów i beneficjentów oraz zróżnicowanej bazie wnoszonych aktywów, jak i ustandaryzowanych i efektywnych kosztowo procesach tworzenia fundacji, będących narzędziem do reinwestowania majątku rodziny.
Działanie w oparciu o wypracowane przez nas standardy i mechanizmy pozwala nam na zaproponowanie korzystnej stawki za usługi, przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów obsługi.
Jesteś zainteresowany szybkim i efektywnym kosztowo przeprowadzeniem przez proces założenia fundacji rodzinnej jako bazy do dalszego budowania majątku rodzinnego?
Pakiet podstawowy – utworzenie fundacji rodzinnej
ALTO zapewni wsparcie, obejmujące ustandaryzowany pakiet czynności niezbędnych do powołania do życia fundacji rodzinnej. W jednolitej kwocie wynagrodzenia uzgodnionej z góry.
Usługi w ramach pakietu podstawowego obejmować będą:
- Utworzenie fundacji rodzinnej dla jednego fundatora/małżonków fundatorów (przygotowanie statutu na podstawie kwestionariusza, z prostymi regułami określenia beneficjentów i zarządzania fundacją przez jej organy oraz przy braku konieczności analizy tytułu prawnego lub czynności reorganizacyjnych w odniesieniu do majątku stanowiącego wkład na fundusz założycielski);
- Rejestrację fundacji rodzinnej w sądzie rejestrowym, w tym reprezentację fundatora przed tym sądem;
- Uzyskanie numerów NIP i REGON;
- Dokonanie zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR);
- Pakiet 5 godzin konsultacji podatkowo-prawnych w zakresie dodatkowych kwestii związanych z utworzeniem fundacji rodzinnej i wnoszeniem do niej majątku.
Wypełnij prosty kwestionariusz, aby poznać ofertę cenową dla Ciebie:
Jeżeli rozważasz reorganizację funkcjonującej już grupy spółek z uwzględnieniem powołania fundacji rodzinnej jako podmiotu skupiającego aktywa właścicieli, sprawdź naszą ofertę.
Pakiet kompleksowy – doradztwo w reorganizacji grupy spółek
Jeżeli potrzebujesz wsparcia w pełnym zakresie, zespół ALTO i współpracujący z nim doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni poza powołaniem fundacji rodzinnej do życia są w stanie zapewnić również wsparcie w następujących obszarach:
- Szczegółowa analiza skutków podatkowych dla fundatorów i beneficjentów w typowych sytuacjach związanych z funkcjonowaniem fundacji, ale także na wypadek zakończenia jej bytu prawnego;
- Identyfikacja ryzyk lub wrażliwości podatkowych towarzyszących powołaniu i funkcjonowaniu fundacji rodzinnej;
- Reorganizacja składników majątku przed przekazaniem ich do fundacji rodzinnej;
- Uzyskanie indywidualnych interpretacji podatkowych w rekomendowanych obszarach;
- Pomoc prawna w ustrukturyzowaniu zasad sukcesji rodzinnej w ramach mechanizmów fundacji rodzinnej;
- Wsparcie w procesie wnoszenia dodatkowych aktywów oraz w dalszym bieżącym funkcjonowaniu fundacji rodzinnej;
- Stworzenie regulacji wewnętrznych dla odbywania m.in. zgromadzeń beneficjentów za pomocą środków porozumienia się na odległość (tzw. zdalnych zgromadzeń).
Skontaktuj się z nami, by porozmawiać o szczegółach.
Jeżeli interesuje Cię wsparcie w zakresie księgowości lub audytu fundacji rodzinnej – napisz do nas i porozmawiajmy o szczegółach.
Więcej informacji na temat usług z zakresu księgowości dla fundacji rodzinnej znajdziesz tutaj>>
Niezależnie od wybranego modelu współpracy, priorytetem ALTO w procesie zakładania fundacji rodzinnej pozostaje zawsze dopasowanie jej struktury do potrzeb klientów, a także zaproponowanie najlepszych rozwiązań, dzięki którym fundacja będzie trwała i zapewni odpowiedni poziom elastyczności na przyszłość.
Masz pytania?
Czym jest fundacja rodzinna?
Fundacja rodzinna jest nowym typem osoby prawnej, funkcjonującym w polskim porządku prawnym od maja 2023 r. Została wprowadzona w celu umożliwienia zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym niezwiązanym z biznesem, zarządzania swoim majątkiem i zaplanowania jego sukcesji na rzecz członków rodziny lub w celach charytatywnych.
Ze względu na zwolnienie podmiotowe oraz korzystne zasady opodatkowania, fundacja rodzinna niezaprzeczalnie stanowi też atrakcyjną przystań dla osób zainteresowanych gromadzeniem i pomnażaniem swojego majątku.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby te dwie perspektywy ze sobą połączyć, uwzględniając zarówno bieżące, jak i przyszłościowe plany Fundatora. Zgodnie z celem wskazanym w ustawie, fundacja rodzinna może służyć zarówno gromadzeniu, jak i zarządzaniu majątkiem rodzinnym w interesie beneficjentów.
Kto może założyć fundację rodzinną?
Fundację rodzinną założyć może każda osoba fizyczna, niezależnie od posiadanego obywatelstwa lub kraju zamieszkania. Do założenia fundacji wymagane jest przyjęcie jej statutu w formie aktu notarialnego oraz wniesienie minimalnego wkładu w wysokości 100 tys. zł.
Z tego względu fundacja rodzinna rekomendowana jest w szczególności dla średnich i dużych przedsiębiorców lub osób posiadających znaczny majątek.
Dlaczego warto założyć fundację rodzinną?
Dochody fundacji rodzinnej pochodzące z ustawowo dozwolonej działalności objęte są zwolnieniem z CIT. Wskutek zwolnienia podmiotowego, bieżące dochody fundacji rodzinnej nie podlegają opodatkowaniu, co zwiększa pulę środków na reinwestycje i poprawia zdolność fundacji rodzinnej do pomnażania majątku fundatorów.
Poza zwolnieniem z CIT bieżących dochodów, preferencje podatkowe dostępne są również w przypadku wypłaty świadczeń do beneficjentów oraz rozwiązania fundacji rodzinnej.
Przepisy podatkowe dotyczące fundacji rodzinnej mają jednak swoją specyfikę, wyjątki, niejasne terminy i sankcyjne stawki podatku. Z tego względu, decydując się na powołanie fundacji rodzinnej warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Główne zalety fundacji rodzinnej
- Narzędzie planowania sukcesji. Fundacja rodzinna umożliwia zaplanowanie sukcesji i zachowanie zgromadzanego majątku w obrębie rodziny i jego dalsze zarządzanie zgodnie z ustaloną wizją.
- Korzystne rozwiązania podatkowe. Ustawodawca przewidział dla fundacji rodzinnej szereg korzyści podatkowych, co ułatwia ochronę i pomnażanie majątku rodzinnego.
- Prywatność. Dostęp do informacji zawartych w rejestrze fundacji rodzinnych posiadają wyłącznie osoby bezpośrednio związane z fundacją oraz osoby, które wykażą swój interes prawny. Informacje na temat fundacji podlegają zatem dodatkowej ochronie, co umożliwia zapewnienie większej poufności co do zgromadzonego majątku, a także sposobu zarządzania nim.
- Elastyczność. Fundacje rodzinne mogą być zarządzane zarówno bezpośrednio przez Fundatora, jak i przez wyznaczonego beneficjenta czy zewnętrzny wyspecjalizowany podmiot, co daje Fundatorowi możliwość swobodnego ustalenie swojej roli w fundacji. Odpowiednio skonstruowane postanowienia statutu mogą pozwalać również na późniejsze dopasowanie struktury fundacji rodzinnej do ewentualnych zmian strategii zarządzania majątkiem rodzinnym.
- Strategia na lata. Fundacja rodzinna stanowi narzędzie, które docelowo umożliwiać ma zaplanowanie przyszłości zgromadzonego majątku na wiele lat naprzód, co gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo dla przyszłych pokoleń. Jednocześnie nie wymaga to określenia sztywnych ram i kierunków rozwoju już na etapie zakładania fundacji i może zostać dostosowane w ramach przyjętej polityki zarządzania majątkiem rodzinnym.
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Rzeczpospolita: Fundacja rodzinna - ciekawe rozwiązanie prawne do ochrony i pomnażania majątku
Przychody uzyskiwane przez fundację rodzinną w ramach działalności dozwolonej, co do zasady, będą podlegały zwolnieniu. Oznacza to...
Czytaj dalejPrawo
Rzeczpospolita: Fundacja rodzinna. Nowa forma prawna dla biznesu prywatnego
Fundacja rodzinna staje się osobą prawną z chwilą wpisu do rejestru. Organem, który reprezentuje ją na zewnątrz i prowadzi jej spr...
Czytaj dalejPodatki
[Alert ALTO] Finalny kształt nowelizacji ustawy o fundacji rodzinnej
20 kwietnia br. Prezydent RP podpisał ustawę zmieniającą m.in. przepisy o fundacji rodzinnej („FR”) (link). W toku prac legisla...
Czytaj dalej