Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

Risk Advisory – ALTO z nowym Partnerem i nową linią biznesową

Premiera Raportu Made in Poland 2024

Premiera Raportu Made in Poland 2024

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

Raport BEAS – potencjał biznesowy Lublina

ESG w ALTO – Ewa Solarz pokieruje nową linią biznesową

ESG w ALTO – Ewa Solarz pokieruje nową linią biznesową

Rewolucja w podatku od nieruchomości!

Czy wiesz, że obecna definicja budowli uznana została za niekonstytucyjną? Straci ona ważność wraz z końcem 2024 roku. Dlatego warto śledzić rozwój sytuacji i przygotować się na zmiany.

Co możesz zrobić, by przygotować się do nadchodzących zmian w podatku od nieruchomości? Jak zabezpieczyć swój majątek?

Warto zacząć przygotowania już teraz – z nami. Przeprowadzimy Cię bezpiecznie i skutecznie przez cały proces i przygotujemy do właściwego, bezpiecznego i najkorzystniejszego opodatkowania majątku według nowych przepisów.

Co zyskasz wybierając wsparcie ekspertów ALTO?

 • Z naszą pomocą złożysz poprawną deklarację na PoN 2025 – bez stresu o poprawną interpretację przepisów.
 • Nasze kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z klientami i kontaktem z organami podatkowymi pozwolą Ci spać spokojnie. Poradziliśmy sobie już z wieloma sytuacjami podobnymi do Twojej – bez względu na to, jak skomplikowana by nie była.
 • Dowiesz się, czy nie nadpłaciłeś w poprzednich latach podatku i z sukcesem odzyskasz tę nadpłatę. Uporządkujesz też swój majątek i zabezpieczysz ewentualne ryzyka, aby nic nie zaskoczyło Cię w przyszłości.
 • Będziemy dostarczać Ci bieżące informacje o statusie procesu legislacyjnego związanego ze zmianami w podatku od nieruchomości. Jako ALTO weźmiemy też udział w konsultacjach społecznych projektowanych zmian i zaproponujemy uwagi właściwe także dla Twojej branży.

W jakich czynnościach możemy pomóc już teraz?

 1. Przegląd majątku pod kątem prawidłowego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, zidentyfikowania oszczędności, zabezpieczenia ewentualnych ryzyk podatkowych. Pozwoli to uzgodnić, co od 2025 roku powinno być opodatkowane, a co nie. Warto zapamiętać, że w styczniu 2025 roku nie będzie możliwe po prostu przepisanie danych z zeszłorocznej deklaracji, a właściwe zadeklarowanie majątku w 2025 roku będzie miało przełożenie także na rozliczenia w latach kolejnych. Stąd to bardzo ważny rok.
 2. Inwentaryzacja majątku, która pozwoli równolegle na zidentyfikowanie oszczędności oraz zabezpieczenie ewentualnych ryzyk związanych z dotychczasowym opodatkowaniem PON.
 3. Reprezentacja w postępowaniach wymiarowych i nadpłatowych dotyczących podatku od nieruchomości.
 4. Rozliczenie podatkowe nowopowstających inwestycji zarówno pod kątem CIT (ujęcie powstającego majątku jako środków trwałych, przyporządkowanie grupy według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) oraz stawek amortyzacyjnych; pomoc w ustaleniu prawidłowej wartości początkowej środków trwałych), jak i PON (określenie przedmiotów opodatkowania, pomoc w ustaleniu podstaw opodatkowania, określenie momentu powstania obowiązku podatkowego) w sposób jak najbardziej korzystny i bezpieczny dla podatnika.

Masz pytania?

Agata Małecka

Senior Manager, Doradca Podatkowy, Adwokat +48 22 652 27 51

Podatek od nieruchomości – niejasności w każdej branży

Podatek od nieruchomości to zmora niejednego podatnika. Branże takie jak energetyczna, przemysłowa czy deweloperska szczególnie odczuwają jego ciężar, jednak złożoność regulacji dotyczy każdego podatnika. Niejasności regulacyjne, niekonsekwencje w interpretacjach oraz dynamiczne zmiany prawne czynią go obszarem wymagającym szczególnej uwagi i ekspertyzy.

Tak naprawdę mało kto potrafi odnaleźć się w jego regulacjach. A powinno być odwrotnie. Podatek ten to przecież tylko kilka przepisów. Ale to, co wydaje się proste, sprawia najwięcej problemów w praktyce. Bo te „kilka przepisów”, szczególnie tych dotyczących przedmiotów opodatkowania, w tym jego królowej – budowli, są nieostre. I nikt nie wie w stu procentach, jakie obiekty należy opodatkować, a których nie.

Przepisy o podatku od nieruchomości nie dają również podatnikom komfortu jednorodnego opodatkowania całego swojego majątku ulokowanego w kraju, ponieważ niektóre urządzenia są objęte podatkiem jedynie w niektórych gminach.

Dlatego tak istotne jest wsparcie ekspertów, którzy znają nie tylko przepisy, ale i praktykę organów. Nasi eksperci zwiedzili niejedną elektrownię czy zakład produkcyjny, dzięki czemu perspektywa przedsiębiorcy również nie jest im obca.

Co cechuje podatek od nieruchomości?

 • To podatek majątkowy – opodatkowany jest majątek podatników (ale nie cały).
 • Przedmiot opodatkowania obecnie jest ustalany głównie na podstawie Prawa budowlanego.
 • Jest to najbardziej niekonstytucyjny podatek – Trybunał Konstytucyjny wydał najwięcej wyroków właśnie w zakresie przepisów go dotyczących.
 • Jest to najbardziej kazuistyczny podatek, a zakres opodatkowania ustanawiają nie same przepisy, lecz orzecznictwo sądów administracyjnych.

Dlaczego podatek od nieruchomości jest uciążliwy dla przedsiębiorców?

 • Przedsiębiorcy płacą go według najwyższych stawek.
 • Przedsiębiorcy płacą za dodatkowy przedmiot opodatkowania względem osób niebędących przedsiębiorcami – za budowle.
 • Za budowle płaci się od wartości początkowej bez uwzględnienia dokonanych odpisów amortyzacyjnych – czyli zawsze jak za tzw. „nówkę” – nawet gdy obiekt (środek trwały) już się całkowicie zamortyzował. Podatek ten to wieczny optymista – gdy przedsiębiorca widzi zużyty zbiornik, to w oczach organu podatkowego właściwego dla PON nadal jest on jak nowy i podlega opodatkowaniu według jego pierwotnej wartości.
 • Przedsiębiorca nie musi nawet używać majątku do swojej działalności – wystarczy, że go, jako przedsiębiorca, posiada – od razu obejmuje go opodatkowanie według najwyższych stawek.

 

Zapraszamy do kontaktu! Porozmawiaj z naszymi ekspertami i sprawdź, czy Twój majątek też wymaga zabezpieczenia pod kątem podatkowym.

Masz pytania?
Napisz do nas lub zadzwoń.

+48 22 652 27 51


  Administratorem danych osobowych są spółki z Grupy ALTO. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych dostępnych jest w polityce prywatności.

  Odkryj ALTOstratus – narzędzia ułatwiające prowadzenie biznesu

  Dowiedz się więcej!

  Biała Lista

  Wystarczy wgrać listę NIPów i/lub numerów kont, a algorytmy ALTOstratusa sprawdzają dokładnie z kim masz do czynienia. Możesz też wgrać pliki Elixir-O lub MT940, a każdy z tych formatów ALTOstratus wykorzysta do odpytania systemów KAS i szybkiego zwrócenia ci istotnych informacji.

  Biała Lista

  JPK & VAT-UE

  ALTOstratus pozwała łatwo sprawdzić poprawność przygotowanych plików JPK, pomaga sprawnie przekonwertować plik JPK na deklarację VAT-UE i testuje merytorycznie pliki JPK_V7M.

  JPK & VAT-UE

  Generator e-SF

  Potrzebujesz wsparcia w corocznym raportowaniu wyników finansowych firmy? Stworzony przez zespół ALTO generator e-Sprawozdań Finansowych wspiera naszych klientów umożliwiając łatwiejsze i sprawniejsze tworzenie tych raportów.

  Generator e-SF

  Walidator XML

  Aplikacja sprawdza czy pliki XML określonych rodzajów są zgodne z wymaganiami Ministerstwa Finansów dzięki czemu dokumenty składane do urzędów mają zagwarantowaną poprawność.

  Walidator XML

  Mogą Cię zainteresować:

  Podatki

  25 marca 2024

  [PODCAST ALTO] Zawiłości w podatku od nieruchomości

  Kolejne nagranie gotowe! Tym razem nasza ekspertka Agata Małecka rozmawiała z Wiktorem Doktórem, w ramach podcastu "BSS bez tajemn...

  Czytaj dalej
  [PODCAST ALTO] Zawiłości w podatku od nieruchomości

  Podatki

  4 stycznia 2024

  [ALERT ALTO]: Podatkowe nowości w 2024 r. - co się zmienia?

  Wraz z początkiem 2024 roku wchodzi w życie wiele istotnych zmian podatkowych, zarówno dla osób fizycznych, jak i spółek. Do na...

  Czytaj dalej
  [ALERT ALTO]: Podatkowe nowości w 2024 r. - co się zmienia?

  Bądź zawsze na bieżąco,
  otrzymuj Alert ALTO

  *Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
  oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną