Rewolucja w podatku od nieruchomości!
Czy wiesz, że obecna definicja budowli uznana została za niekonstytucyjną? Straci ona ważność wraz z końcem 2024 roku. Dlatego warto śledzić rozwój sytuacji i przygotować się na zmiany.
Co możesz zrobić, by przygotować się do nadchodzących zmian w podatku od nieruchomości? Jak zabezpieczyć swój majątek?
Warto zacząć przygotowania już teraz – z nami. Przeprowadzimy Cię bezpiecznie i skutecznie przez cały proces i przygotujemy do właściwego, bezpiecznego i najkorzystniejszego opodatkowania majątku według nowych przepisów.
Co zyskasz wybierając wsparcie ekspertów ALTO?
- Z naszą pomocą złożysz poprawną deklarację na PoN 2025 – bez stresu o poprawną interpretację przepisów.
- Nasze kilkunastoletnie doświadczenie w pracy z klientami i kontaktem z organami podatkowymi pozwolą Ci spać spokojnie. Poradziliśmy sobie już z wieloma sytuacjami podobnymi do Twojej – bez względu na to, jak skomplikowana by nie była.
- Dowiesz się, czy nie nadpłaciłeś w poprzednich latach podatku i z sukcesem odzyskasz tę nadpłatę. Uporządkujesz też swój majątek i zabezpieczysz ewentualne ryzyka, aby nic nie zaskoczyło Cię w przyszłości.
- Będziemy dostarczać Ci bieżące informacje o statusie procesu legislacyjnego związanego ze zmianami w podatku od nieruchomości. Jako ALTO weźmiemy też udział w konsultacjach społecznych projektowanych zmian i zaproponujemy uwagi właściwe także dla Twojej branży.
W jakich czynnościach możemy pomóc już teraz?
- Przegląd majątku pod kątem prawidłowego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, zidentyfikowania oszczędności, zabezpieczenia ewentualnych ryzyk podatkowych. Pozwoli to uzgodnić, co od 2025 roku powinno być opodatkowane, a co nie. Warto zapamiętać, że w styczniu 2025 roku nie będzie możliwe po prostu przepisanie danych z zeszłorocznej deklaracji, a właściwe zadeklarowanie majątku w 2025 roku będzie miało przełożenie także na rozliczenia w latach kolejnych. Stąd to bardzo ważny rok.
- Inwentaryzacja majątku, która pozwoli równolegle na zidentyfikowanie oszczędności oraz zabezpieczenie ewentualnych ryzyk związanych z dotychczasowym opodatkowaniem PON.
- Reprezentacja w postępowaniach wymiarowych i nadpłatowych dotyczących podatku od nieruchomości.
- Rozliczenie podatkowe nowopowstających inwestycji zarówno pod kątem CIT (ujęcie powstającego majątku jako środków trwałych, przyporządkowanie grupy według Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) oraz stawek amortyzacyjnych; pomoc w ustaleniu prawidłowej wartości początkowej środków trwałych), jak i PON (określenie przedmiotów opodatkowania, pomoc w ustaleniu podstaw opodatkowania, określenie momentu powstania obowiązku podatkowego) w sposób jak najbardziej korzystny i bezpieczny dla podatnika.
Masz pytania?
Podatek od nieruchomości – niejasności w każdej branży
Podatek od nieruchomości to zmora niejednego podatnika. Branże takie jak energetyczna, przemysłowa czy deweloperska szczególnie odczuwają jego ciężar, jednak złożoność regulacji dotyczy każdego podatnika. Niejasności regulacyjne, niekonsekwencje w interpretacjach oraz dynamiczne zmiany prawne czynią go obszarem wymagającym szczególnej uwagi i ekspertyzy.
Tak naprawdę mało kto potrafi odnaleźć się w jego regulacjach. A powinno być odwrotnie. Podatek ten to przecież tylko kilka przepisów. Ale to, co wydaje się proste, sprawia najwięcej problemów w praktyce. Bo te „kilka przepisów”, szczególnie tych dotyczących przedmiotów opodatkowania, w tym jego królowej – budowli, są nieostre. I nikt nie wie w stu procentach, jakie obiekty należy opodatkować, a których nie.
Przepisy o podatku od nieruchomości nie dają również podatnikom komfortu jednorodnego opodatkowania całego swojego majątku ulokowanego w kraju, ponieważ niektóre urządzenia są objęte podatkiem jedynie w niektórych gminach.
Dlatego tak istotne jest wsparcie ekspertów, którzy znają nie tylko przepisy, ale i praktykę organów. Nasi eksperci zwiedzili niejedną elektrownię czy zakład produkcyjny, dzięki czemu perspektywa przedsiębiorcy również nie jest im obca.
Co cechuje podatek od nieruchomości?
- To podatek majątkowy – opodatkowany jest majątek podatników (ale nie cały).
- Przedmiot opodatkowania obecnie jest ustalany głównie na podstawie Prawa budowlanego.
- Jest to najbardziej niekonstytucyjny podatek – Trybunał Konstytucyjny wydał najwięcej wyroków właśnie w zakresie przepisów go dotyczących.
- Jest to najbardziej kazuistyczny podatek, a zakres opodatkowania ustanawiają nie same przepisy, lecz orzecznictwo sądów administracyjnych.
Dlaczego podatek od nieruchomości jest uciążliwy dla przedsiębiorców?
- Przedsiębiorcy płacą go według najwyższych stawek.
- Przedsiębiorcy płacą za dodatkowy przedmiot opodatkowania względem osób niebędących przedsiębiorcami – za budowle.
- Za budowle płaci się od wartości początkowej bez uwzględnienia dokonanych odpisów amortyzacyjnych – czyli zawsze jak za tzw. „nówkę” – nawet gdy obiekt (środek trwały) już się całkowicie zamortyzował. Podatek ten to wieczny optymista – gdy przedsiębiorca widzi zużyty zbiornik, to w oczach organu podatkowego właściwego dla PON nadal jest on jak nowy i podlega opodatkowaniu według jego pierwotnej wartości.
- Przedsiębiorca nie musi nawet używać majątku do swojej działalności – wystarczy, że go, jako przedsiębiorca, posiada – od razu obejmuje go opodatkowanie według najwyższych stawek.
Zapraszamy do kontaktu! Porozmawiaj z naszymi ekspertami i sprawdź, czy Twój majątek też wymaga zabezpieczenia pod kątem podatkowym.
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[PODCAST ALTO] Zawiłości w podatku od nieruchomości
Kolejne nagranie gotowe! Tym razem nasza ekspertka Agata Małecka rozmawiała z Wiktorem Doktórem, w ramach podcastu "BSS bez tajemn...
Czytaj dalejPodatki
[ALERT ALTO]: Podatkowe nowości w 2024 r. - co się zmienia?
Wraz z początkiem 2024 roku wchodzi w życie wiele istotnych zmian podatkowych, zarówno dla osób fizycznych, jak i spółek. Do na...
Czytaj dalej