1 lipca 2022
Dziennik Gazeta Prawna: Polski Ład 2.0. Niższe wypłaty to sytuacja przejściowa [WYWIAD]
news
Podatki
Ministerstwo Finansów wprowadziło nowelizację ustawy o Polskim Ładzie, która zaczyna obowiązywać od 1 lipca 2022 r. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę po nowelizacji Polskiego Ładu oraz jakich zmian mogą się spodziewać pracownicy i pracodawcy. O tym rozmawiała Sylwia Kulczycka (Partner & Tax Advisor w ALTO) z red. Tomaszem Ciechońskim z Dziennika Gazety Prawnej.
„Może się zdarzyć, że w miejscu, gdzie pracownik nie złożył PIT-2, wynagrodzenie netto będzie nieco niższe. To jednak sytuacja przejściowa. W skali roku zmiany dla większości pracowników będą korzystne lub neutralne, zaznaczmy bardzo wyraźnie – w stosunku do Polskiego Ładu 1.0” – mówi Sylwia Kulczycka.
„Co do zasady stosowanie niższej stawki podatku 12 proc. zamiast 17 proc. i likwidacja tego „potworka legislacyjnego”, jakim była ulga dla klasy średniej, to zmiana na plus. Szkoda tylko, że zmiana została wprowadzona dopiero teraz, a nie od początku roku. Mało kto jest dziś pewien tego, co się znajdzie w PIT-ach za 2022 r. Dotychczas mogliśmy przewidzieć, co wyniknie z naszego rozliczenia: kiedy będziemy mieli podatek do dopłacenia, a kiedy otrzymamy zwrot, bo np. zdecydujemy się rozliczać wspólnie z małżonkiem. Teraz to wielka niewiadoma. Uważam, że Ministerstwo Finansów powinno udostępnić proste kalkulatory z wyliczeniami skutków reformy, nie tylko w ujęciu miesięcznym, ale też rocznym.” – dodaje. (po przeprowadzeniu rozmowy MF zapowiedziało udostępnienie takich kalkulatorów – red.)
Sylwia Kulczycka jest Partner Zarządzającą linią biznesową TAX w ALTO. Specjalizuje się w doradztwie podatkowym dla branży Life Sciences, IT oraz usług profesjonalnych.
Pełna treść wywiadu dostępna pod tym linkiem.
1 lipca 2022
Mogą Cię zainteresować:



Podatki
[ALERT ALTO]: MDR – nie przegap terminu!
Przypominamy, że wraz z zakończeniem stanu zagrożenia epidemicznego powraca część obowiązków podatkowych – w tym konieczność złoże...
Czytaj dalej

Podatki
[ALERT ALTO]: Praktyczne problemy z pracą zdalną – wątpliwości nie zniknęły, a kontrole już na horyzoncie
Wraz z upływem drugiego miesiąca stosowania nowych przepisów dotyczących pracy zdalnej, po wymuszonym przez ustawodawcę sprincie f...
Czytaj dalej