Rafał Tołwiński, Mariana Skidan
13 kwietnia 2023
Puls Biznesu: Czy i jak zmienić formę podatku za 2022 r.
komentarz
Podatki
Jak podaje Puls Biznesu, 20 tys. zł zyskał podatnik objęty liniowym PIT, gdy do rozliczenia rocznych dochodów wybrał skalę. Wyjątkowo można tak zrobić, ale najpierw warto to dokładnie przeliczyć.
Ten temat komentują Rafał Tołwiński, Partner & Tax Advisor w ALTO, oraz Mariana Skidan, Senior Consultant.
Przypominają, że podatnicy mogą przejść teraz tylko na zasady ogólne. To oznacza opodatkowanie całości ubiegłorocznych dochodów według skali podatkowej ze stawkami 12 proc. i 32 proc. Zastrzegają, że możliwość ta dotyczy jedynie 2022 r.
– To rozliczenie na zasadach ogólnych nie przejdzie automatycznie na 2023 r. – wyjaśnia Rafał Tołwiński. Zwraca przy tym uwagę na pewne ograniczenia dla ryczałtowców, którzy od lipca przeszli na zasady ogólne. W takim przypadku nie jest możliwa ponowna zmiana formy podatku na skalę, by objąć nią przychody wcześniej opodatkowane ryczałtem, czyli od stycznia do czerwca. Podatnicy muszą mieć też świadomość, że formę PIT mogą zmienić tylko przy dokonaniu pierwotnego rozliczenia.
– Nie można tego zrobić korektą po złożeniu zeznania, w którym rozliczono się ryczałtem lub liniowym podatkiem, czyli odpowiednio w deklaracji PIT-28 lub PIT-36L – podkreśla Mariana Skidan.
Nasi eksperci wyjaśniają ponadto, że przejście na zasady ogólne nie wymaga złożenia odrębnego oświadczenia. Podatnik informuje o tym bezpośrednio w zeznaniu – na formularzu PIT-36 (lub PIT-36S), właściwym do rozliczenia dochodów z działalności opodatkowanej na zasadach ogólnych. Według wyjaśnień Ministerstwa Finansów (MF), liniowiec swój ubiegłoroczny podatek, opłacany według stawki 19 proc., powinien wykazać w deklaracji jako zaliczki należne bez przeliczania ich według skali. Podobnie jest z ryczałtem odprowadzanym w ciągu roku – tu też podatnik wpisze go jako zaliczki należne i nie musi przeliczać według skali. MF przypomina ryczałtowcom, że przed złożeniem zeznania muszą założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów. Rafał Tołwiński zwraca uwagę, że do prawidłowego uzupełnienia księgi niezbędne mogą okazać się faktury potwierdzające koszty poniesione w 2022 r.
Co więcej zmiana formy opodatkowania ma wpływ na obciążenia składką zdrowotną. Zasady jej ustalania są zróżnicowane, zależnie od rodzaju PIT, który stosuje przedsiębiorca.
– Trzeba o tym pamiętać. Zwłaszcza o obowiązku rekalkulacji 9-procentowej składki zdrowotnej według zasad obowiązujących dla przedsiębiorców na skali podatkowej – zwraca uwagę Rafał. Po zmianie rodzaju PIT należy liczyć się z ewentualnością pokrycia niedopłaty wynikającej z przeliczenia składek wpłacanych i należnych, a także z zapłatą możliwych odsetek i np. złożeniem korekty deklaracji ZUS.
Pełna treść artykułu dostępna jest dla zalogowanych w portalu Puls Biznesu.
Źródło: https://www.pb.pl/czy-i-jak-zmienic-forme-podatku-za-2022-r-1182344
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięRafał Tołwiński, Mariana Skidan
13 kwietnia 2023
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej