5 kwietnia 2023
Prawo.pl: Nieodpłatne świadczenia pracownicze – raz z podatkiem, raz bez
komentarz
Podatki
Jak podaje serwis Prawo.pl, pracodawcy nie wiedzą zupełnie, jak rozliczać pozapłacowe świadczenia pracownicze. Wątpliwości dotyczą kwestii powstawania przychodu po stronie pracownika i konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Mimo jednoznacznego – wydawałoby się – wyroku Trybunału Konstytucyjnego, firmy masowo wnioskują o wydanie interpretacji podatkowych, które zabezpieczą je na wypadek ewentualnego sporu z fiskusem.
Temat ten komentują Rafał Tołwiński (Partner & Doradca Podatkowy) i Patrycja Łukasiewicz (Consultant & Aplikantka Adwokacka) z zespołu ALTO.
Podatku nie ma, gdy nie da się policzyć wartości świadczenia?
Jeśli, przykładowo, pomyślimy o poczęstunku zapewnionym pracownikom w biurze, zapewnieniu kawy, herbaty czy owoców, możemy mówić już o ugruntowanej linii interpretacyjnej, w której wskazuje się, że nie da się przyporządkować konkretnego przychodu do danego pracownika, dlatego przychód po jego stronie nie powstaje. Dlatego też w trakcie spotkań i imprez integracyjnych pracodawcy najczęściej też decydują się na serwowanie posiłków w formie tzw. szwedzkiego stołu – komentuje Patrycja Łukasiewicz.
Inaczej jest natomiast w przypadku pakietów medycznych w części finansowanej przez pracodawców. Nie tylko na podstawie wspomnianego wyroku TK, ale również na podstawie wyroku NSA (II FPS 7/10) nie ma co do zasady wątpliwości, że takie świadczenie stanowi przychód pracownika. Wyjątek stanowią świadczenia w ramach medycyny pracy, bowiem ich zapewnienie wynika z obowiązków wprost wskazanych w przepisach prawa pracy.
Podobnie jest w przypadku kart sportowych. Są one przypisane do konkretnego pracownika i bez problemu można ustalić konkretną korzyść po jego stronie, a sam wydatek poniesiony jest w interesie pracownika (nie pracodawcy), dlatego stanowi przychód opodatkowany w PIT.
Rafał Tołwiński podkreśla zaś, że we wskazanych przykładach, co do zasady, nie pojawiają się już zazwyczaj większe wątpliwości, a linia interpretacyjna wydaje się jednolita. Natomiast istnieje szereg innych benefitów pozapłacowych, co do opodatkowania których pracodawcy wciąż mają wątpliwości. Są to często mniej oczywiste przypadki, uzależnione od konkretnego stanu faktycznego.
Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie Prawo.pl
Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/nieodplatne-swiadczenia-pracownicze-a-przychod-z-pit,520621.html
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się5 kwietnia 2023
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej