13 maja 2022
Odpowiedzialność płatnika (pracodawcy) a odpowiedzialność pracownika (podatnika) za PIT – pisemne uzasadnienie wyroku NSA
alert
Podatki
Nawiązując do naszego poprzedniego alertu (link) informujemy, że pojawiło się pisemne uzasadnienie wyroku NSA (link do uzasadnienia) o sygn. II FSK 210/19. Wyrok ten dotyczył kwestii odpowiedzialności pracownika za niepobrane przez pracodawcę zaliczki na PIT.
Co twierdziły urzędy w praktyce?
Mimo oczywistego brzmienia art. 26a Ordynacji Podatkowej, urzędy skarbowe w praktyce często prezentowały podejście, zgodnie z którym odpowiedzialność płatnika za niepobrane zaliczki PIT jest ograniczona w czasie. W znanych nam sprawach, organy argumentowały, że po zadeklarowaniu zobowiązania PIT w zeznaniu rocznym, odpowiedzialność za ewentualną zaległość podatkową spoczywa na podatniku (osobie fizycznej). Tym samym, odpowiedzialność płatnika za zaległości PIT miała kończyć się w dacie złożenia zeznania rocznego przez podatnika.
Najważniejsze wnioski NSA
Wyrok NSA jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność płatnika PIT za niepobrane zaliczki nie kończy się w momencie złożenia zeznania rocznego PIT przez podatnika. Tym samym, zgodnie z brzmieniem art. 26a Ordynacji Podatkowej, płatnik ponosi odpowiedzialność z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia podstawy opodatkowania w PIT (przychody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście i praw majątkowych), do wysokości zaliczki, do której pobrania był on zobowiązany.
Spodziewamy się, że wyrok NSA może wpłynąć na zmianę podejścia organów podatkowych (omówionego powyżej).
Szczegóły sprawy
Analizowana sprawa dotyczyła ochrony pracodawcy (płatnika) i pracownika (podatnika) wynikającej z interpretacji podatkowej pracodawcy. NSA stwierdził, że:
1. Ochrona pracodawcy (płatnika) wynikająca z interpretacji indywidualnej nie może powodować przerzucenia odpowiedzialności za niepobrane przez niego zaliczki na PIT na pracownika (podatnika).
2. Natomiast jeśli pracownik (podatnik) zadeklaruje oraz uiści podatek wynikający z tyt. niepobranych przez pracodawcę (płatnika) zaliczek, to tym samym nie może on domagać się jego zwrotu.
NSA wskazał, że wynikająca z art. 26a § 1 Ordynacji podatkowej ochrona w postaci ograniczenia odpowiedzialności podatnika sprawia „jedynie”, że organy podatkowe nie mogą wymagać od niego zapłaty podatku. Zastosowanie tego przepisu nie powoduje natomiast, iż zobowiązanie podatkowe podatnika wygasa, a zatem samodzielna zapłata podatku w takiej sytuacji przez podatnika wyklucza możliwość domagania się jego zwrotu w późniejszym terminie.
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości związane z powyższymi zagadnieniami, zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się13 maja 2022
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej