24 stycznia 2020
Alert podatkowy – 31 grudnia 2019 r.
alert
MF wydało objaśnienia dotyczące:
STOSOWANIE BIAŁEJ LISTY:
W dokumencie MF przedstawiło przede wszystkim zasady korzystania z Białej listy (w tym możliwości jakie ona daje w zakresie weryfikacji kontrahentów), jak również sankcje, które grożą podatnikom, w przypadku dokonania płatności na rachunki spoza ww. wykazu (wyłączenie wydatku z KUP / odpowiedzialność solidarna w VAT).
Jednocześnie MF odniósł się m.in. do niektórych z problemów zgłaszanych na rynku w zakresie umieszczania na Białej liście i korzystania ze specyficznych rodzajów rachunków, takich jak np. rachunki wirtualne.
Pełna treść objaśnień jest dostępna na stronie MF (link).
SPLIT PAYMENT:
MF wyjaśnił kiedy należy stosować obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności, na czym ten mechanizm polega oraz jakie obowiązki ciążą na dostawcy i odbiorcy w związku z jego stosowaniem.
Ministerstwo przedstawiło również sankcje, jakie ciążą na podatnikach w wypadku niewywiązania się przez nich z obowiązków związanych z obligatoryjnym split paymentem (podatkowe i karne-skarbowe).
Przedstawione zostały też różne konfiguracje dot. korekt rozliczeń pomiędzy kontrahentami (i w konsekwencji korekt faktur VAT) oraz ich wpływ na obowiązki wynikające ze split payment.
Pełna treść objaśnień jest dostępna na stronie MF (link).
PAKIET QUICK FIXES:
MF poinformowało, że nie jest w stanie implementować do polskiej ustawy Dyrektywy 2018/1910, wprowadzającej tzw. pakiet Quick Fixes, w wyznaczonym terminie (tj. do 31 grudnia 2019 r.).
Przypomnijmy, że Dyrektywa wprowadza nowe regulacje przede wszystkim w zakresie:
- procedury magazynu typu call-off stock,
- transakcji łańcuchowych oraz
- warunków niezbędnych do zastosowania 0% stawki przy WDT.
Z informacji Ministerstwa obecnie trwają intensywne prace nad implementacją tych przepisów, niemniej jednak w „okresie przejściowym” polski podatnik będzie miał zasadniczo prawo wyboru, tj. będzie mógł albo stosować obecnie obowiązujące przepisy ustawy o VAT albo bezpośrednio przepisy dyrektywy.
Pełna treść wyjaśnień jest dostępna na stronie MF (link).
Pozostajemy do dyspozycji jeśli byliby Państwo zainteresowani bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi wniosków wynikających z ww. dokumentów i ich wpływem na Państwa biznes.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się24 stycznia 2020
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej