7 maja 2024
[ALERT ALTO]: Projekt ustawy o KSeF w Sejmie
alert
Podatki
Jak już informowaliśmy, zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Ministerstwa Finansów obligatoryjne stosowanie Krajowego Systemy e-Faktur (KSeF) ma wejść w dwóch fazach:
- 1 lutego 2026 r. – dla tzw. dużych podatników, tj. takich, u których wartość sprzedaży w 2025 r. przekroczy 200 mln zł;
- 1 kwietnia 2026 r. – dla pozostałych podatników.
Ministerstwo poinformowało, że powyższe terminy mają zostać wprowadzone w dwóch różnych ustawach. Projekt pierwszej z nich wpłynął do Sejmu 2 maja. Główna zmiana objęta projektem to oczywiście przesunięcie terminu wejścia w życie KSeF z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. – od tej daty podatnicy mają obligatoryjnie wystawiać faktury ustrukturyzowane.
Projekt zakłada ponadto, że 1 sierpnia 2026 r. zakończy się okres przejściowy. Oznacza to, że od tego dnia obowiązywać będą kary pieniężne za wystawienie faktury z pominięciem KSeF. Pojawi się również obowiązek podawania numeru KSeF w płatnościach.
Co istotne, projekt zakłada, że podatnicy zwolnieni, którzy dotychczas nie musieli wystawiać faktur ustrukturyzowanych w okresie przejściowym, będą musieli wystawiać je już od 1 lutego 2026 roku.
W związku z brakiem opublikowania projektu uwzględniającego fazowanie wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania, pojawiają się wątpliwości, czy faktycznie dojdzie do wydłużenia czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków dla podatników, którzy nie przekroczyli kryterium przychodowego. Wątpliwości potęguje fakt, że w uzasadnieniu do projektu nie wskazano, że jest to część większej noweli zakładającej dwa terminy wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Czyżby Ministerstwo chciało się w ten sposób wycofać z niedawno składanych deklaracji? Fazowanie wejścia w życie KSeF było jednym z pomysłów najbardziej krytykowanych przez przedstawicieli biznesu podczas serii konsultacji dotyczących KSeF, więc nie dziwiłoby, gdyby Ministerstwo chciało ostatecznie zrezygnować z tej koncepcji.
Jedno jest pewne – od KSeF nie ma odwrotu, a dotychczasowe wysiłki poczynione w celu dostosowania fakturowania do nowych wymogów nie poszły na marne.
Zmiany w KSeF dotyczą głównie kwestii technicznych i terminów. Przesunięcie wejścia w życie KSeF należy potraktować jako dodatkowy czas na przygotowanie organizacji do zmian. Jeśli jeszcze nie rozpoczęli Państwo procesu przygotowywania swoich firm na e-fakturowanie, albo chcą Państwo sprawdzić, czy wprowadzone zmiany są zgodne z wymogami i zapewnią z nimi zgodność, zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się7 maja 2024
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[Event stacjonarny]: INSURANCE MEET-UP vol. 11 - Podatki 2025
Serdecznie zapraszamy na................ [gravityform id="8" title="true"]
Czytaj dalejPodatki
Podatek od nieruchomości - pobierz wzór zawiadomienia i zyskaj czas!
Czasu na decyzję coraz mniej – 31 stycznia 2025 r. to kluczowa data dla podatników podatku od nieruchomości. Tegoroczne rozliczeni...
Czytaj dalej