22 lutego 2022
[ALERT ALTO] NSA podjął ważną uchwałę – Wartość firmy (tzw. Goodwill) nie podlega PCC
alert
Podatki
Uchwała umożliwia domaganie się zwrotu nadpłaty wpodatku od czynności cywilnoprawnych.
Istota sporu
- Kwestią poruszoną w uchwale NSA było ustalenie, czy dodatnia wartość firmy stanowi prawo majątkowe w rozumieniu przepisów ustawy o PCC.
- Dotychczasowe stanowisko organów było negatywne a zapadłe wyroki sądów administracyjnych były niejednolite w tym zakresie. Niektóre z nich wskazywały, że goodwill stanowi prawo majątkowe w rozumieniu ustawy o PCC i powinno zostać objęte tym podatkiem.
Rozstrzygnięcie NSA
- NSA w podjętej uchwale stwierdził, że dodatnia wartość firmy nie stanowi prawa majątkowego w myśl ustawy o PCC.
- Oznacza to zatem, że wartość goodwill nie powinna być opodatkowana PCC (w sytuacji sprzedaży przedsiębiorstwa / ZCP).
- NSA wskazał m.in., że wartość firmy nie może być samoistnym przedmiotem obrotu oraz jest ona określana dopiero w momencie (i na ten moment) sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
- Powyższe rozstrzygnięcie powinno wpłynąć na ukształtowanie się jednolitej linii orzeczniczej w tym zakresie w sądach administracyjnych oraz organach podatkowych.
Skutki uchwały NSA dla podatników
- Podjęcie uchwały przez NSA w wyżej opisanym kształcie sprawia, że od teraz podatnicy nie powinni opodatkowywać podatkiem od czynności cywilnoprawnych wartości firmy uzyskanej w ramach nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
- Jednocześnie podatnicy, którzy już zapłacili PCC od dodatniej wartości firmy przy zakupie przedsiębiorstwa lub ZCP mogą ubiegać się o jego zwrot poprzez złożenie wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty podatku.
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania lub będziecie potrzebowali wsparcia w procesie odzyskania zapłaconego w przeszłości podatku, zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się22 lutego 2022
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Nowe obowiązki podatników CIT: jak raportować JPK CIT i przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w 2025 roku?
JPK CIT – Obowiązek raportowania dla dużych podatników CIT od 1 stycznia 2025 r. Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa s...
Czytaj dalejPodatki
Operatorzy systemu kaucyjnego w Polsce – kluczowi gracze i ich role
System kaucyjny jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego celem jest efektywna zbiórka i...
Czytaj dalej