17 września 2024
[ALERT] Nowe wymogi w ESG – jak rozporządzenie EUDR zmieni biznes
alert
Podatki
Skrót EUDR odnosi się do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 w sprawie wylesiania (European Union Deforestation Regulation).
Przepis stanowi kluczową regulację wprowadzoną przez Unię Europejską, a jego zadaniem jest zapobieganie globalnej degradacji lasów poprzez wprowadzenie mechanizmów weryfikacji pochodzenia towarów i produktów z określonych kategorii.
Rozporządzenie ma na celu ograniczenie handlu towarami, które powodują degradację lasów wskazując, że są nimi bydło, kakao, kawa, palma olejowa, kauczuk, soja i drewno. Regulacja wprowadza także ograniczenia w handlu produktami, które zawierają powyższe towary, precyzyjnie wskazując listę 70 produktów objętych regulacją.
EUDR wprowadza nowe obowiązki dla firm sprzedających te produkty na rynku UE lub eksportujących je poza Unię, a na firmy nakłada obowiązek udowodnienia, że ich produkty nie są powiązane z nielegalnym wylesianiem. Rozporządzenie wymaga również pełnej transparentności pochodzenia towarów w całym łańcuchu dostaw.
Co to oznacza dla biznesu?
Wiele firm działających w branżach spożywczych, beauty, drzewno-papierniczych, produkcyjnych czy modowych, a także innych, korzystających z towarów i produktów objętych regulacją będzie musiało weryfikować pochodzenie produktów, zachowując należytą staranność. Przeprowadzoną poprawnie weryfikację potwierdzać mają świadectwa pochodzenia, uzupełnione oświadczeniami należytej staranności. Co szczególnie ważne, badanie pochodzenia obejmować będzie musiało każdą partię produktu w pełnym jej zakresie.
Sankcje prawne
Brak dostosowania się do przepisów może skutkować m.in.: nałożeniem grzywny, wynoszącej od 4% łącznego rocznego obrotu, konfiskatą produktów lub dochodów, czasowym wykluczeniem z procedur udzielania zamówień oraz z ograniczeniem dostępu do finansowania publicznego.
Organy kontrolne właściwe do sprawdzenia zgodności z EUDR na poziomie krajowym mają zostać wskazane przez przepisy implementujące rozporządzenie do polskiego porządku prawnego. Z korespondencji ALTO z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wiemy, że obecnie trwają prace w tym zakresie.
Kiedy przepisy zaczną obowiązywać w Polsce?
Rozporządzenie zacznie częściowo wchodzić w życie od końca tego roku – 30 grudnia 2024 r., a pełny zakres obowiązywania osiągnie 30.06.2025 r.
Co szczególnie istotne, mikroprzedsiębiorstwa oraz małe przedsiębiorstwa, utworzone do 31 grudnia 2020 r. zostaną objęte większością przepisów EUDR dopiero od dnia 30 czerwca 2025 r.
Jak możemy pomóc?
Jako zespół ESG w ALTO oferujemy kompleksowe wsparcie w procesie wdrażania wymogów dyrektywy EUDR. Nasze doświadczenie pozwala na efektywną analizę obecnych działań, opracowanie strategii dostosowanej do specyfiki Państwa działalności oraz procedury należytej staranności wymaganej przez przepisy rozporządzenia i pozwalającej na późniejsze przygotowanie obligatoryjnego raportu.
Chętnie doradzimy w zakresie zgodności z przepisami i pomożemy przygotować firmę zarówno z formalnej, jak i praktycznej perspektywy na wyzwania wynikające z nowych regulacji. Zwracamy Państwa uwagę, jak istotne może okazać się wprowadzenie wcześniej opracowanych procedur i strategii do dokumentacji przedsiębiorstwa stosowanej w stosunkach z kontrahentami, ale też wymogów względem własnych pracowników. Zapraszamy do kontaktu, aby omówić szczegóły współpracy i zapewnić Państwu pełną gotowość do spełnienia wymagań EUDR.
Dowiedz się więcej o EUDR i zobacz, jak możemy Ci pomóc! >>
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się17 września 2024
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej