5 października 2022
Prawo.pl: Gminy nie kontrolują rozliczeń podatku od nieruchomości
komentarz
Podatki
Firmy, które posiadają nieruchomości, nie mają żadnej pewności, czy ich rozliczenia podatku od nieruchomości są prawidłowe. Przepisy w tym zakresie są niezwykle trudne w interpretacji, a gminy, do których wpływają pieniądze z tej daniny, nie weryfikują poprawności rozliczeń. To duże ryzyko, bo w którymś momencie może się okazać, że z powodu błędów firmy będą musiały dopłacić duże kwoty zaległego podatku.
Zamiast kontroli są postępowania podatkowe – komentuje dla Prawo.pl nasz ekspert Łukasz Kalisz (Assistant Manager, Doradca Podatkowy, Adwokat):
„Niska liczba kontroli podatkowych w sprawach dotyczących podatku od nieruchomości nie musi automatycznie oznaczać, że organy samorządu terytorialnego w ogóle nie weryfikują rozliczeń podatników. Z mojej praktyki wynika, że weryfikacja ta ma jak najbardziej miejsce, ale przybiera częściej formę postępowania podatkowego. Może to wynikać ze specyfiki podatku od nieruchomości oraz z tego, że taki sposób badania jest dla organów bardziej efektywny. W przypadku osób fizycznych zobowiązanie w podatku od nieruchomości powstaje z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość tego zobowiązania. Zakwestionowanie dotychczasowych rozliczeń opartych na decyzji ustalającej jest prostsze i szybsze, gdy w trakcie postępowania podatkowego można bezpośrednio określić wysokość zobowiązania i zmienić pierwotne dane. Z kolei w przypadku osób prawnych kontrola podatkowa po prostu wydłuża proces podważenia nieprawidłowych rozliczeń – kończy się ona bowiem z dniem doręczenia protokołu, który wcale nie musi być uwzględniony przez podatnika.
Prócz tego bardzo często szerokie badanie rozliczeń w podatku od nieruchomości ma miejsce w ramach postępowań o stwierdzenie nadpłaty, gdy podatnik sam inicjuje sprawę podatkową. Organy podczas postępowania weryfikują wtedy wszystkie zadeklarowane dane i sprawdzają, czy nie istnieją zaległości, które mogłyby obniżyć wysokość nadpłaty do zwrotu. Co więcej, jak wskazuje statystyka działalności sądownictwa administracyjnego, znaczna część spraw podatkowych w sądach dotyczy podatku od nieruchomości i jest to podatek z prawdopodobnie największą liczbą podjętych w jego przedmiocie uchwał lub wydanych orzeczeń TK. W strukturach NSA został utworzony nawet dedykowany wydział orzeczniczy do rozpatrywania przede wszystkim tego typu spraw. Nie miałoby to natomiast miejsca gdyby nie były prowadzone spory między organami a podatnikami.
Należy jednak zgodzić się z wnioskiem, że brak bieżących kontroli może ułatwiać uchylanie się od opodatkowania. Wydaje się, że wciąż istnieje luka w podatku od nieruchomości, szczególnie w dużych miastach. Może ona zostać zmniejszona poprzez stałe weryfikowanie, czy podatnicy faktycznie deklarują prawidłowe dane.”
Źródło: https://www.prawo.pl/podatki/kontrole-firm-i-podatku-od-nieruchomosci-przez-gminy,517609.html
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się5 października 2022
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[WEBINAR ALTO]: Bezpieczne B2B? Zadbaj o zgodność i bezpieczeństwo współpracy.
Już w czwartek 28 listopada o godz. 10:00 zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony praktycznym aspektom współpracy w modelu B2B....
Czytaj dalejPodatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalej