31 stycznia 2022
[ALERT ALTO] Zaliczki PIT po nowemu – przewodnik po kolejnych zmianach Polskiego Ładu
alert
Podatki
Rozporządzenie z dnia 7 stycznia 2022 r.:
- W dniu 7 stycznia 2022 r. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
- O treści Rozporządzenia i wątpliwościach związanych z jego ważnością pisaliśmy w alercie ALTO – link.
Projekt ustawy zmieniającej z dnia 27 stycznia 2022 r.:
Projekt ustawy przeszedł już ścieżkę sejmową i został przekazany do Senatu. Proces legislacyjny znajduje się pod tym samym linkiem.
Mechanizm kalkulacji zaliczek
- Projekt zakłada „przeniesienie” do nowego art. 53a ustawy o PIT treści zawartych w Rozporządzeniu, czyli mechanizmu podwójnej kalkulacji zaliczek oraz przedłużenia terminów pobrania i wpłaty części zaliczki na PIT.
- Ustawa będzie stosowana do zaliczek za luty-grudzień 2022 r. Rozporządzenie ma wciąż stanowić podstawę kalkulacji zaliczki za styczeń 2022 r.
Zmiany w zakresie PIT-2
- Projekt zakłada również możliwość złożenia PIT-2 w trakcie roku, a nie tylko przed pierwszą wypłatą w roku.
Nowe zasady kalkulacji zaliczek – czy trzeba je stosować?
- Niezależnie od istniejących wątpliwości co do legalności Rozporządzenia, zastosowanie się do niego (a od lutego 2022 r. – zastosowanie się do zmienionej ustawy) powinno eliminować odpowiedzialność KKS po stronie płatnika. Jest to więc rozwiązanie najbardziej bezpieczne spośród dostępnych.
- Jesteśmy świadomi, że stosowanie nowych zasad powoduje ogromny praktyczny problem w firmach, które nie uzyskały jeszcze od swoich dostawców odpowiednich aktualizacji programów płacowych. Często zdarza się więc, że firmy te nadal obliczają zaliczki PIT zgodnie z zasadami pierwotnie wprowadzonymi przez Polski Ład.
- W zależności od sytuacji (np. podejmowanych działań) mogą wystąpić okoliczności redukujące odpowiedzialność KKS w tych firmach. Pomocne w tym zakresie jest gromadzenie odpowiednich dowodów, jak i opinia doradcy podatkowego.
W przypadku Państwa wątpliwości co do zasadności i możliwości stosowania ww. rozporządzenia oraz przepisów zawartych w ustawie, zachęcamy do indywidualnego kontaktu z doradcami ALTO.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się31 stycznia 2022
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej