Warto nadmienić, że część profesjonalnych pełnomocników korzysta dobrowolnie, i to już od kilku lat, z Elektronicznego dostępu do Sądów Rejestrowych / Centralnej Informacji / MSiG za pomocą tzw. portalu PDI.
Jakie są doświadczenia korzystających z ww. systemu użytkowników? Tego nie wiem, wymienię jednak kilka własnych:
- Czasami wnioski z załącznikami w postaci aktów notarialnych są rozpatrywane na podstawie skanów tych dokumentów, a niekiedy wnioskodawca uzyskuje informację o konieczności złożenia wniosku tradycyjnego (w wersji papierowej) z załączeniem oryginałów.
- Jedynym wyróżnikiem spraw jest numer sygnatury – nie można niestety szybko zorientować się co do statusu spraw po nazwie podmiotu albo chociaż numerze KRS.
- Jest jeszcze bardziej nieprzewidywalne dla wnioskodawcy, kiedy sprawą zajmie się referendarz sądowy. Zdarzały mi się wnioski, które nigdy nie zostały formalnie odczytane jako „wiadomość odebrana”, a wpis w KRS pojawił się po 3 dniach od złożenia wniosku. Z drugiej strony są wnioski, które pomimo upływu kilku tygodni nadal nie zostały odebrane, a Biuro Obsługi Interesantów nie jest w stanie ustalić o jaki wniosek chodzi.
- Nie można w prosty sposób podejrzeć treści wniosków, załączników ani postanowień. Pliki trzeba zapisać i otworzyć w specjalnym oprogramowaniu do plików opatrzonych podpisem elektronicznym.
Podsumowując, można wyobrazić sobie naprawdę wiele usprawnień co do obecnego systemu. Nie wiem na ten moment czy nowy będzie oparty o portal PDI, czy też będzie wykorzystywał zupełnie inną technologię.
System pozwalający złożyć wniosek to nie wszystko. Potrzebne jest jeszcze spójne podejście do korzystania z niego przez sądy oraz przemyślenie jego użyteczności dla wnioskodawców.
- Czy ta zmiana sprawi, że postępowanie rejestrowe stanie się bardziej przewidywalne dla przedsiębiorców?
- Czy digitalizacja procesu sprawi, że 7-dniowy termin na wpis stanie się bardziej realny?
- Czy dalej będzie możliwe skuteczne wnioskowanie o wpis w określonej dacie (co w zakresie połączeń, czy przekształceń jest kluczowe)? Na ten moment brak jakichkolwiek odpowiedzi.
Mogą Cię zainteresować:



Podatki
Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników od lipca 2022 r.
Ustawodawca od lipca częściowo uprościł rozliczenia podatkowe, skomplikowane przez Polski Ład. Zlikwidowana została problematyczna...
Czytaj dalej

Prawo
Prawo do błędu członka zarządu
Według business judgment rule, członek organu, który postępował lojalnie wobec spółki oraz z należytą zawodową starannością, jedna...
Czytaj dalej