Warto nadmienić, że część profesjonalnych pełnomocników korzysta dobrowolnie, i to już od kilku lat, z Elektronicznego dostępu do Sądów Rejestrowych / Centralnej Informacji / MSiG za pomocą tzw. portalu PDI.
Jakie są doświadczenia korzystających z ww. systemu użytkowników? Tego nie wiem, wymienię jednak kilka własnych:
- Czasami wnioski z załącznikami w postaci aktów notarialnych są rozpatrywane na podstawie skanów tych dokumentów, a niekiedy wnioskodawca uzyskuje informację o konieczności złożenia wniosku tradycyjnego (w wersji papierowej) z załączeniem oryginałów.
- Jedynym wyróżnikiem spraw jest numer sygnatury – nie można niestety szybko zorientować się co do statusu spraw po nazwie podmiotu albo chociaż numerze KRS.
- Jest jeszcze bardziej nieprzewidywalne dla wnioskodawcy, kiedy sprawą zajmie się referendarz sądowy. Zdarzały mi się wnioski, które nigdy nie zostały formalnie odczytane jako „wiadomość odebrana”, a wpis w KRS pojawił się po 3 dniach od złożenia wniosku. Z drugiej strony są wnioski, które pomimo upływu kilku tygodni nadal nie zostały odebrane, a Biuro Obsługi Interesantów nie jest w stanie ustalić o jaki wniosek chodzi.
- Nie można w prosty sposób podejrzeć treści wniosków, załączników ani postanowień. Pliki trzeba zapisać i otworzyć w specjalnym oprogramowaniu do plików opatrzonych podpisem elektronicznym.
Podsumowując, można wyobrazić sobie naprawdę wiele usprawnień co do obecnego systemu. Nie wiem na ten moment czy nowy będzie oparty o portal PDI, czy też będzie wykorzystywał zupełnie inną technologię.
System pozwalający złożyć wniosek to nie wszystko. Potrzebne jest jeszcze spójne podejście do korzystania z niego przez sądy oraz przemyślenie jego użyteczności dla wnioskodawców.
- Czy ta zmiana sprawi, że postępowanie rejestrowe stanie się bardziej przewidywalne dla przedsiębiorców?
- Czy digitalizacja procesu sprawi, że 7-dniowy termin na wpis stanie się bardziej realny?
- Czy dalej będzie możliwe skuteczne wnioskowanie o wpis w określonej dacie (co w zakresie połączeń, czy przekształceń jest kluczowe)? Na ten moment brak jakichkolwiek odpowiedzi.
Mogą Cię zainteresować:
Miesięcznik Ubezpieczeniowy: Jak kwestie ESG mogą wpłynąć na branżę ubezpieczeń?
O ESG zazwyczaj myślimy i mówimy w kontekście nowych obowiązków regulacyjnych. Wraz z Zielonym Ładem i Fit for 55 sektor finansowy...
Czytaj dalej[WEBINAR] Wszystko, co należy wiedzieć o EUDR
Nadchodzące zmiany w przepisach związane z wprowadzeniem Rozporządzenia UE w sprawie wylesiania (EUDR) będą miały istotny wpływ na...
Czytaj dalej