Czym jest umowa o współdziałanie?
Po wejściu w życie przepisów (lipiec 2020 r.) podatnicy – osiągający ponad 50 mln EUR przychodu – będą mieli możliwość zawarcia z Szefem KAS umowy o współdziałanie w zakresie podatków, która zgodnie z założeniami ma służyć zapewnieniu przestrzegania przez podatnika przepisów prawa podatkowego w warunkach przejrzystości podejmowanych działań oraz wzajemnego zaufania i zrozumienia między organem podatkowym a podatnikiem.
Przykładowymi korzyściami dla podatnika, który podpisze taką umowę będzie m.in. możliwość zawierania z Szefem KAS porozumienia w zakresie dotyczącym szeregu kwestii podatkowych, w tym m.in. interpretacji przepisów podatkowych, ustalania cen transferowych czy braku zasadności zastosowania do jego sprawy GAAR, jak również obniżenie (lub nawet eliminacja) odsetek za zwłokę. Ewentualną kontrolę celno-skarbową u tego podatnika będzie natomiast przeprowadzał Szef KAS.
Z drugiej strony na podatnika zostaną również nałożone obowiązki. Przede wszystkim będzie musiał poddać się audytowi podatkowemu, przeprowadzonemu przez Szefa KAS. Podatnik będzie też zobowiązany do informowania Szefa KAS m.in. o kwestiach podatkowych, które mogą być przedmiotem sporu pomiędzy podatnikiem a fiskusem.
Czy warto?
Pomimo tych obowiązków wydaje się, że w wielu wypadkach warto rozważyć zawarcie umowy o współdziałanie.
Poza formalnymi korzyściami z niej wynikającymi, wydaje się, że pozwoli ona często przeprowadzić z organem dyskusję merytoryczną w zakresie interpretacji jakiejś kwestii podatkowej na „równej stopie”. Argumenty obu stron mogłyby być zatem przedstawiane przed wszczęciem sporu oraz pojawieniem się wszystkich z tym związanych konsekwencji.
Jakie są warunki zawarcia umowy?
Przed zawarciem umowy podatnik będzie musiał się do niej dość gruntownie przygotować. Między innymi koniecznym będzie funkcjonowanie w przedsiębiorstwie wewnętrznych procedur dot. kontroli, zarządzania ryzykiem, etc. w odniesieniu do spraw podatkowych. Braki w tym zakresie lub niewłaściwy poziom tych procedur mogą być podstawą do tego, że Szef KAS nie zgodzi się na zawarcie umowy.
W związku z tym, warto już teraz rozważyć przeprowadzenie przeglądu funkcjonujących w firmie procedur i ewentualnie ich dostosowanie / rozszerzenie. Dokonanie kompleksowej analizy – mając na uwadze skalę przedsiębiorstw, które mogą zawrzeć umowę – na pewno będzie wymagało czasu, który może się okazać istotny, ponieważ Szef KAS ma możliwość w ciągu pierwszych 3 lat ograniczyć do 20 liczbę podmiotów, z którymi podpisze umowę.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
Podatki
[WEBINAR ALTO] Raportowanie ESG w grupach kapitałowych
Przygotowanie raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz w oparciu...
Czytaj dalejPodatki
Rzeczpospolita: Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wpro...
Czytaj dalej