21 lutego 2025
MDR w 2025 r. – przewrót kopernikański?
alert
Podatki
Przełom 2024 i 2025 r. przyniósł wiele nowych informacji w obszarze MDR. Aby ich nie przegapić, przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych z nich:
LEASING NIE JEST SCHEMATEM PODATKOWYM
MF potwierdziło w interpretacji ogólnej (link), że umowy leasingu co do zasady nie powinny być traktowane jako schematy podatkowe.
Wskazano, że jeśli umowa leasingu ma cechy typowej umowy powszechnie stosowanej w obrocie (np. standardowe są: wysokość opłaty czy okres, na jaki została zawarta), to generalnie nie spełnia ona kryterium głównej korzyści, a zatem nie wymaga raportowania.
Wydanie tego rozstrzygnięcia powinno też oznaczać, że także podatnicy powinni mieć możliwość składania w swoich sprawach wniosków o interpretację przepisów dot. MDR. Skoro MF może wydać interpretację ogólną w tym temacie, to DKIS może wydać interpretację indywidualną (podstawa prawna jest dokładnie taka sama).
PLANOWANE ZMIANY W OBOWIĄZKACH RAPORTOWANIA MDR
W wykazie prac Rady Ministrów zostały opublikowane założenia do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej (link). W dużej części koncentrują się wokół MDR i przewidują ograniczenie obowiązków raportowych, tj. zakłada się:
- zwolnienie doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów i rzeczników patentowych z obowiązku raportowania schematów podatkowych do Szefa KAS,
- uchylenie obowiązku nadawania przez Szefa KAS Numeru Schematu Podatkowego (NSP) w sytuacji, gdy informacja o schemacie podatkowym przekazana do Szefa KAS zawiera już NSP,
- likwidacje obowiązku składania MDR-2 oraz ograniczenie obowiązku składania MDR-3 tylko do jednego razu w roku,
- umożliwienie podpisywania MDR-3 przez pełnomocnika,
- obniżenie maksymalnych sankcji KKS związanych z niedopełnieniem obowiązków MDR,
- umożliwienie Ministerstwu Finansów wydawania rozporządzeń zwalniających konkretne transakcje z obowiązku ich raportowania.
CEL ZMIAN
Wydaje się, że opublikowane założenia nowelizacji mają na celu doprowadzenie do zapowiadanych medialnie przez MF planów ograniczenia obowiązków raportowania MDR o 70%.
Jak tylko pojawi się konkretny projekt nowelizacji, będziemy Państwa informowali na bieżąco o tym, w jakiej formie plany te będą wprowadzane.
Jeśli zaś są Państwo zainteresowani dyskusją na temat poruszonych w alercie zagadnień – prosimy o kontakt! Chętnie rozwiejemy wątpliwości i wytłumaczymy, jak zmiany przekładają się na Państwa sytuację.
Źródła:
- https://www.gov.pl/web/finanse/interpretacja-ogolna-nr-dts5809242024-ministra-finansow-z-dnia-24-grudnia-2024-r-w-sprawie-kwalifikacji-umow-leasingu-operacyjnego-na-gruncie-przepisow-o-schematach-podatkowych
- https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy–ordynacja-podatkowa-oraz-niektorych-innych-ustaw3
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się21 lutego 2025
Mogą Cię zainteresować:


Podatki
[WEBINAR ALTO]: Ulga B+R i preferencje dla twórców w praktyce – co naprawdę musisz wiedzieć w 2025 roku?
Czy wiesz, że ulga B+R i preferencje dla twórców to jedne z najbardziej efektywnych narzędzi podatkowych, jakie mogą znacząco obni...
Czytaj dalej

Podatki
[ALERT ALTO]: KSeF już (prawie) pewny – sprawdź, co musisz wiedzieć przed 2026 r.
Ostatni weekend udowodnił, że nie tylko za oknami coraz cieplej. Coraz gorętszym tematem staje się ponownie (który to już raz?) el...
Czytaj dalej