W sprawie organ podatkowy zastosował często spotykaną praktykę, tj. w trakcie prowadzenia postępowania podatkowego, wszczął postępowanie KKS (na kilka tygodni przed przedawnieniem się zobowiązania), po czym w toku sprawy KKS nie podejmował właściwie żadnych czynności. Mimo, że takie działania organów są szeroko krytykowane, to jednak sądy administracyjne zazwyczaj potwierdzają, że są one dozwolone i skutecznie zawieszają bieg terminu przedawnienia.
W naszej sprawie było jednak inaczej. WSA w Warszawie, rozpatrujący skargę na decyzję podatkową potwierdził, że działanie organów było nieprawidłowe i naruszało m.in. zasadę zaufania (III SA/Wa 3823/16). Organ zaskarżył jednak ten wyrok do NSA twierdząc, że jest on błędny a WSA nie miał podstaw do oceny „powodów” dla których wszczęto postępowanie KKS.
Po podjęciu przez nas kolejnych działań i przedkładaniu dodatkowych argumentów, organ podatkowy ostatecznie zgodził się z naszym stanowiskiem i wycofał złożoną skargę kasacyjną. Postanowieniem z 27 lutego 2020 r. NSA umorzył postępowanie, a zatem ostatecznie korzystny wyrok WSA się uprawomocnił.
Sprawa ta jest dla nas powodem do dumy tym bardziej, że jest to jedno z nielicznych orzeczeń, w których Sąd – przy ocenie skuteczności wszczęcia postępowań KKS – wyszedł poza ściśle literalną treść przepisu i odwołał się do jego celu / funkcji.
Zespół reprezentujący Klienta w toku sprawy w składzie: Paweł Fałkowski, Łukasz Kalisz i Dominik Niewadzi.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
Podatki
Nowe obowiązki podatników CIT: jak raportować JPK CIT i przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w 2025 roku?
JPK CIT – Obowiązek raportowania dla dużych podatników CIT od 1 stycznia 2025 r. Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa s...
Czytaj dalejPodatki
Operatorzy systemu kaucyjnego w Polsce – kluczowi gracze i ich role
System kaucyjny jest jednym z filarów zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego celem jest efektywna zbiórka i...
Czytaj dalej