8 sierpnia 2024
Dziennik Gazeta Prawna: Zasady naliczania VAT od kaucji zostaną ujednolicone
komentarz
Podatki
Temat komentuje Tomasz Wagner, partner w ALTO:
Kluczowa zmiana w samym systemie kaucyjnym polega na tym, że kaucja będzie pobierana na każdym etapie dystrybucji i odprowadzana do operatora. Jeżeli opakowanie zostanie zwrócone i przekazane operatorowi, ten zwróci kaucję.
Podkreśla, że chociaż operator będzie płatnikiem VAT, to podmiot wprowadzający produkty w opakowaniach na napoje będzie zobowiązany do rozliczenia podatku. W praktyce będą to producenci i podmioty sprowadzający je do Polski.
To oni więc będą odpowiedzialni za wykazanie VAT od niezwróconych opakowań w swoim JPK_VAT.
Producent napojów będzie musiał wykazać VAT od kaucji od opakowań, ale to operator wpłaci podatek na konto urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od zakończenia roku. Jeśli operator spóźni się z zapłatą, może to wpłynąć na możliwość uzyskania przez producenta zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem.
Rozwiązaniem mogłoby być odpowiednie zmodyfikowanie pliku JPK_VAT, tak aby można było łatwo zidentyfikować tę kwotę, której płatnikiem jest inny podmiot – komentuje Tomasz Wagner.
VAT od kaucji będzie liczony metodą „w stu” a nie „od sta”. Wynika to wprost z projektowanego nowego brzmienia ust. 12c w art. 29a ustawy o VAT.
To dobre rozwiązanie, bo dzięki niemu ciężar podatku nie będzie przerzucany na przedsiębiorców, jak dzieje się dziś, gdy pobierają oni kaucję od szklanych butelek wielorazowych – podsumowuje ekspert.
Pełna treść artykułu dostępna jest w serwisie podatki.gazetaprawna.pl
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się8 sierpnia 2024
Mogą Cię zainteresować:


Podatki
Projekt KSeF już w Sejmie - kluczowe zmiany, o których warto wiedzieć
Proces legislacyjny wszedł w decydującą fazę - 25 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów oficjalnie skierowało do Sejmu projekt ust...
Czytaj dalej

Podatki
Ulga B+R w ramach PIT – praktyczne aspekty rozliczeń ulgi na innowacyjnych pracowników
Czym jest ulga badawczo-rozwojowa? Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) w 2025 roku stanowi jedno z kluczowych narzędzi podatkowych wspi...
Czytaj dalej