24 stycznia 2020
Alert prawny – 11 października 2019 r.
alert
Zasady prowadzenia Rejestru zostały określone w ustawie z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1115 ze zm.; „Ustawa”). W rejestrze umieszczone zostaną informacje o beneficjentach rzeczywistych spółek prawa handlowego, tj. osób fizycznych, które w sposób bezpośredni lub pośredni sprawują kontrolę nad spółką (niezależnie od stopnia skomplikowania struktury korporacyjnej).
KTO, JAK I W JAKIM TERMINIE ZGŁASZA BENEFICJENTA RZECZYWISTEGO?
Obowiązek dokonania zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do Rejestru będzie należeć do osoby uprawnionej do reprezentacji spółki (tj. zarząd lub wspólnik uprawniony do reprezentacji). Zgłoszenie będzie nieodpłatne i należy je dokonać za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
W przypadku podmiotów, które wpisane są do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przed dniem wejścia w życie Ustawy, zgłoszenia należy dokonać w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów ww. Ustawy.
Ponadto, należy mieć na uwadze, iż zgłoszenia należy dokonać również w poniższych przypadkach:
- nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany w strukturze korporacyjnej skutkującej zmianą beneficjenta rzeczywistego;
- nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego;
przy czym do ww. terminów nie wlicza się sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy.
SANKCJE ZA NIEDOKONANIE ZGŁOSZENIA:
Oświadczenia dotyczące beneficjenta rzeczywistego składane będą pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
Ponadto, osoba dokonująca zgłoszenia ponosi także odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną zgłoszeniem do Rejestru nieprawdziwych danych. Niedokonanie zgłoszenia w terminie może skutkować nałożeniem kary w wysokości 1.000.000,00 zł.
KOGO NIE BĘDĄ DOTYCZYĆ NOWE PRZEPISY?
Obowiązek zgłoszenia danych do Rejestru nie będzie dotyczyć spółek partnerskich oraz spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2286 ze zm.).
Zachęcamy do kontaktu, jeżeli jesteście Państwo zainteresowani pozyskaniem dalszych informacji lub naszym wsparciem w ustaleniu oraz zgłoszeniu beneficjenta rzeczywistego Państwa spółki.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się24 stycznia 2020
Mogą Cię zainteresować:
Księgowość
Wdrożenie JPK CIT z perspektywy księgowej: wyzwania i obowiązki od 2025 roku
Wdrożenie JPK CIT – Obowiązek dla największych podatników CIT od 1 stycznia 2025 Nowe przepisy związane z JPK CIT nakładają od 1 ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Bezpieczne B2B? Zadbaj o zgodność i bezpieczeństwo współpracy.
Już w czwartek 28 listopada o godz. 10:00 zapraszamy na bezpłatny webinar poświęcony praktycznym aspektom współpracy w modelu B2B....
Czytaj dalej