28 stycznia 2020
Alert podatkowy – 21 stycznia 2020 r.
alert
W dniu 20 stycznia 2020 r. na Portalu Podatkowym została opublikowana interpretacja ogólna Ministra Finansów (sygn. PT6.8101.4.2019) dotycząca zastosowania właściwej stawki VAT dla usług przechowywania (depozytu) instrumentów finansowych.
Zgodnie z wydaną interpretacją ogólną, usługi przechowywania instrumentów finansowych podlegają opodatkowaniu podstawową stawką VAT – obecnie 23%, niezależnie od formy przechowywania instrumentów finansowych (postać materialna czy zdematerializowana).
Argumentując przyjęte podejście Minister Finansów podkreślił, że zwolnienie transakcji, których przedmiotem są m.in. obligacje i inne papiery wartościowe, zgodnie z orzecznictwem TSUE może dotyczyć wyłącznie działań, które zmieniają sytuację prawną i finansową pomiędzy stronami. Natomiast przechowywanie instrumentów finansowych nie wiąże się zasadniczo ze zmianą pozycji prawnej lub finansowej stron, zatem nie powinno być one objęte zwolnieniem z opodatkowania VAT.
Tym samym, w ocenie Ministra Finansów brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia z VAT dla świadczenia usług przechowywania instrumentów finansowych – niezależnie od postaci, w której występują przechowywane instrumenty finansowe.
W naszej ocenie, z treści interpretacji ogólnej można wnioskować, że intencją MF będzie również opodatkowanie stawką 23% usług prowadzenia rejestru akcjonariuszy przez domy maklerskie.
Mając na względzie wydaną interpretację ogólną rekomendujemy zweryfikowanie Państwa aktualnego podejścia do opodatkowania/zwolnienia z VAT usług przechowywania instrumentów finansowych – w szczególności weryfikację pod kątem potwierdzenia mocy ochronnej posiadanych przez Państwa interpretacji indywidualnych w tym zakresie (generalnie do momentu formalnego uchylenia lub wygaśnięcia posiadanej interpretacji indywidualnej, moc ochronna takiej interpretacji powinna być zachowana – niemniej warto zweryfikować tę kwestię).
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości związanych z powyższą kwestią, pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się28 stycznia 2020
Mogą Cię zainteresować:
Miesięcznik Ubezpieczeniowy: Jak kwestie ESG mogą wpłynąć na branżę ubezpieczeń?
O ESG zazwyczaj myślimy i mówimy w kontekście nowych obowiązków regulacyjnych. Wraz z Zielonym Ładem i Fit for 55 sektor finansowy...
Czytaj dalej[WEBINAR] Wszystko, co należy wiedzieć o EUDR
Nadchodzące zmiany w przepisach związane z wprowadzeniem Rozporządzenia UE w sprawie wylesiania (EUDR) będą miały istotny wpływ na...
Czytaj dalej