Daniel Banach, Agata Małecka, Karol Migas, Agnieszka Nowakowska
6 lutego 2023
[ALERT ALTO]: Szansa na uratowanie podatkowych odpisów amortyzacyjnych w spółkach nieruchomościowych
alert
Podatki
W ostatnim czasie WSA wydał precedensowy wyrok dla podmiotów z branży nieruchomościowej (sygn. III SA/Wa 1788/22).
W ocenie WSA, nieuprawnione jest pozbawianie podatnika prawa do dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości, które w bilansie są prezentowane jako inwestycje. Wyrok ten może przełożyć się na znaczne oszczędności dla tych podatników, których Polski Ład zdawał się pozbawić prawa do kosztów z tytułu amortyzacji nieruchomości.
Kogo dotyczy wyrok?
Podatników spełniających definicję spółki nieruchomościowej w ustawie o CIT, którzy traktują nieruchomości jako inwestycje dla celów bilansowych, a w związku z tym nie dokonują odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Przypominamy, że z początkiem 2022 r. weszły w życie przepisy w zakresie amortyzowania składników majątku w spółkach nieruchomościowych, które ograniczyły prawo spółek nieruchomościowych do amortyzowania składników majątkowych wyłącznie do wysokości odpisów rachunkowych.
Po zmianie przepisów, organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych jednolicie stwierdzały, że brak amortyzacji nieruchomości dla celów bilansowych przekreśla możliwość jej amortyzowania dla celów podatkowych.
Sąd zajął jednak korzystne dla podatników stanowisko
Wskazał, że przepisy ograniczające prawo spółek nieruchomościowych do dokonywania odpisów podatkowych dotyczą wyłącznie sytuacji, w której nieruchomości są traktowane jako środki trwałe dla celów bilansowych, od których dokonywana jest amortyzacja księgowa. Ograniczenia tego nie należy stosować w sposób rozszerzający, tj. dla spółek traktujących nieruchomości jako inwestycje niepodlegające amortyzacji bilansowej.
Wyrok oznacza więc w praktyce, że ujęcie posiadanych nieruchomości w wartości godziwej (i aktualizowanie wyceny na każdą datę bilansową) nie powinno stanowić przeszkody do zaliczania amortyzacji do kosztów podatkowych.
Jak możemy Państwu pomóc?
Ukształtowanie się podejścia zaprezentowanego w powoływanym wyroku może znacząco poprawić sytuację podatkową spółek nieruchomościowych, które – w ślad za zmianami przepisów – zaprzestały od 2022 r. rozpoznawania amortyzacji w kosztach podatkowych.
Chętnie przeanalizujemy aktualną sytuację Spółki i zarekomendujemy działania, które zabezpieczą Państwa w procesie wdrażania podejścia wskazanego w przedmiotowym wyroku.
Zachęcamy do kontaktu z ekspertami ALTO.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięDaniel Banach, Agata Małecka, Karol Migas, Agnieszka Nowakowska
6 lutego 2023
Mogą Cię zainteresować:



Podatki
Hurt i Detal: Jakie zmiany podatkowe w 2024 roku?
Przełom listopada i grudnia, choć bywa, że i wcześniej, wywołuje u przedsiębiorców zasadnicze pytanie – z jakimi zmianami podatkow...
Czytaj dalej

Podatki
Wiadomościspożywcze.pl: To będzie koniec plastikowych słomek i sztućców. Co zmieni dyrektywa plastikowa?
Miłośnicy ochrony środowiska mogą w końcu odetchnąć z ulgą. Już niebawem, bo od 1 lipca 2024 r. zostanie wdrożona w życie tzw....
Czytaj dalej