24 kwietnia 2020
[ALERT ALTO]: Nowy reżim WHT kolejny raz odroczony
alert
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2019 r., polscy płatnicy, dokonujący wypłat należności, podlegających pod WHT i przekraczających próg 2 mln PLN w danym roku, powinni pobierać podatek u źródła według podstawowej (19 lub 20-procentowej) stawki. Dopiero na kolejnym etapie podatnik (lub w pewnym sytuacjach płatnik) mógłby odzyskać z urzędu różnicę między tym podatkiem a kwotą obliczoną z zastosowaniem obniżonej stawki lub zwolnienia z WHT (np. wynikającą z zastosowania regulacji właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania).
Od momentu wejścia w życie zmian w ustawach o podatkach dochodowych MF co pół roku odracza jednak wejście w życie tego reżimu. Tak jest i tym razem.
Kolejne przedłużenie ww. terminu jest w uzasadnieniu projektów rozporządzeń motywowane występującą obecnie w Polsce epidemią SARS-CoV-2 i związanymi z tym koniecznością ograniczenia obowiązków związanych z poborem WHT dla przedsiębiorców, a także potrzebą zapewnienia właściwej wydolności po stronie administracji skarbowej.
Pamiętać jednak należy, że zarówno poprzednie, jak również aktualnie projektowane rozporządzenia nie zmieniają przesłanek do zastosowania niższej stawki / zwolnienia z WHT. W szczególności, w dalszym ciągu płatnicy zobowiązani są do dochowania należytej przy ocenie, czy dokonywana wypłata może korzystać ze zwolnienia lub niższej stawki WHT.
Projekty rozporządzeń dostępne są tutaj:
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się24 kwietnia 2020
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: Dywidendy i odsetki po nowemu – zmiany w rozliczeniach WHT
Zmieniają się zasady dotyczące zwolnień podatkowych dla dywidend i odsetek - choć nie nastąpiło to na gruncie zmian samej ustawy o...
Czytaj dalejKsięgowość
Wdrożenie JPK CIT z perspektywy księgowej: wyzwania i obowiązki od 2025 roku
Wdrożenie JPK CIT – Obowiązek dla największych podatników CIT od 1 stycznia 2025 Nowe przepisy związane z JPK CIT nakładają od 1 ...
Czytaj dalej