21 marca 2023
[Alert ALTO] MDR – kroki do podjęcia i dlaczego teraz?
alert
Podatki
Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się informacja, że w Rządzie „dojrzewa” decyzja o zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Pojawiającą się datą był już 31 marca – z nowszych komunikatów wynika, że bardziej prawdopodobny jest koniec kwietnia br. (potencjalnie czerwca).
Zakończenie ww. stanu oznacza m.in., że zaczną biec (po 30 dniach) terminy na dokonanie raportowania schematów krajowych, które powstały w ostatnich 3 latach, w czasie pandemii COVID. Jeśli zgłoszenia nie były składane wcześniej, pozostanie więc bardzo mało czasu na analizę, czy w organizacji wystąpiły podlegające zgłoszeniu schematy i wypełnienie obowiązków.
Ostatnie lata to również stały rozwój praktyki po stronie KAS i biznesu w zakresie stosowania przepisów o MDR. Zakres sytuacji uznawanych za podlegające raportowaniu kilka lat temu i obecnie nie jest tożsamy. Dostosowanie podejścia Spółki do aktualnej praktyki i dbanie o zwiększenie świadomości w zakresie MDR w ramach organizacji jest przy tym często elementem wdrożonych procedur.
W związku z powyższym, rekomendujemy już teraz przyjrzeć się transakcjom, które występują w Państwa organizacji aby:
- upewnić się, że dopełnione zostaną obowiązki raportowe w zakresie schematów krajowych,
- uaktualnić podejście do praktyki organów i biznesu.
Zachęcamy do kontaktu jeśli potrzebowaliby Państwo wsparcia w powyższym temacie. W ramach ALTO posiadamy szerokie doświadczenie w obszarze MDR, w tym w zakresie:
- przeprowadzenia audytu procedur MDR,
- przeprowadzenia szkoleń,
- doradztwie w zakresie obowiązków raportowych,
- koordynacji wywiązywania się przez podatników z tego obowiązku.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się21 marca 2023
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[WEBINAR ALTO] Raportowanie ESG w grupach kapitałowych
Przygotowanie raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz w oparciu...
Czytaj dalejPodatki
Rzeczpospolita: Należyta staranność to nie bat na przedsiębiorców
Wymagania wobec podatników rosną. Fiskus i sądy coraz częściej oczekują od nich działań zabezpieczających, które nie wynikają wpro...
Czytaj dalej