26 lipca 2021
[ALERT ALTO]: B2B na celowniku? Czas na Audyt B2B
alert
Polski Ład
Zapowiadane jest zastąpienie ryczałtowej składki NFZ składką obliczaną od dochodów samozatrudnionego, dodatkowo nieodliczalną od podatku. Zmiany zmierzają do ograniczenia atrakcyjności B2B w porównaniu do innych form zatrudnienia.
Kodeks Pracy
W Sejmie procedowana jest obecnie nowelizacja Kodeksu Pracy. Proponuje się rozszerzenie definicji pracownika na samozatrudnionego – pisaliśmy o tym tutaj.
Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy
W Sejmie znajduje się również nowelizacja ustawy o PIP. Ustawa ta ma nadać inspektorom pracy uprawnienia do ustalania w drodze decyzji istnienia stosunku pracy w razie stwierdzenia, że stosunek prawny łączący strony ma – wbrew zawartej między nimi umowie – cechy stosunku pracy (link do projektu).
Czy Państwa firma jest przygotowana na kontrolę B2B?
Zintensyfikowanie kontroli w obszarze B2B jest kwestią czasu. Po wielu latach doradzania w obszarze B2B widzimy, jakie zagadnienia są badane w trakcie kontroli. Widzimy także, jak często firmy nie są dobrze przygotowane do tych kontroli.
Czym jest Audyt B2B?
Audyt B2B to przegląd podatkowo-prawny ukierunkowany na weryfikację obszarów „newralgicznych”. Celem audytu jest identyfikacja obszarów ryzyka i wprowadzenie działań naprawczych, zanim B2B zostanie poddane kontroli organów zewnętrznych (podatkowych, ZUS, PIP). Audyt B2B przełoży się na zmniejszenie ryzyka zidentyfikowania nieprawidłowości przez organy w trakcie kontroli oraz takie ułożenie stosunków, aby było zgodne z obowiązującymi przepisami i linią orzeczniczą.
Eksperci ALTO wcielą się w rolę organu kontrolującego i przenalizują dokumenty oraz informacje, które prawdopodobnie będą u Państwa badane przez organy. W szczególności, w ramach Audytu B2B przeprowadzona zostanie:
- ocena wzorów umów B2B;
- ocena zasad funkcjonowania systemów typu Split;
- weryfikacja podstawowych aspektów współpracy w ramach B2B, takich jak miejsce i czas wykonywania czynności przez samozatrudnionych;
- weryfikacja pozostałych obszarów, takich jak m.in. systemy premiowania, komunikacja i dokumentacja wewnętrzna dotycząca B2B itp.
Efektem Audytu B2B będzie raport, w którym wskażemy Państwu obszary ryzyka oraz rekomendowane działania naprawcze. Wesprzemy również Państwa we wdrażaniu rekomendowanych rozwiązań.
Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami:
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się26 lipca 2021
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT] Nowelizacja podatku od nieruchomości 3.0
Ministerstwo Finansów zakończyło drugą rundę konsultacji publicznych dotyczących największych zmian w podatku od nieruchomości od ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO] Raportowanie ESG w grupach kapitałowych
Przygotowanie raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie z wymogami CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz w oparciu...
Czytaj dalej