Wróć

Komentarz

W kontrowersyjnych sprawach podatkowych warto korzystać z pomocy sądu

Na temat roli sądów w sporach podatkowych – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Fałkowski w rozmowie z Sylwią Zadrożną/Naczelna Redakcja Gospodarcza

Komentuje: Paweł Fałkowski
22 652 27 51

W ubiegłym roku wydanych zostało ponad 27 tysięcy wyroków w sprawach podatkowych, a prawie co czwarty wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylał decyzję organu podatkowego.

Sądy odgrywają zatem istotną rolę w procesie stosowania prawa podatkowego, a tymczasem zdarzają się wyroki bardzo kontrowersyjne. – Tak było w wypadku przedsiębiorcy, który w wyniku ataku hakerskiego nie mógł zaliczyć swojej straty do kosztów – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Paweł Fałkowski, partner w firmie doradczej ALTO w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej.

– Pierwszeństwo ma zawsze wyrok sądu administracyjnego. Jeśli taki wyrok uchyli, wówczas stosujemy się do wyroku sądu. Ale też nie zawsze wyroki sądów odzwierciedlają poczucie sprawiedliwości, czy rozumienie biznesu – dodał.

Zdaniem naszego gościa nie można uznawać, że każda omyłka jest równoznaczna z niedochowaniem należytej staranności. Takie twierdzenie jest nadużyciem. Dążenie do automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie nie powinno wiązać się z negatywnymi skutkami na gruncie podatkowym.

Paweł Fałkowski uważa, że nie wszystkie kontrowersyjne wyroki wymagają zmiany przepisów. W niektórych przypadkach to sądy powinny zmienić interpretację przepisów. – Przepisy są takie jakie powinny być, pozostaje kwestia ich interpretacji – stwierdził gość PR24.

Chociaż przepisy są jak pole minowe, to nawet gdy dojdzie do sporu z fiskusem, nie stoimy na straconej pozycji. Jeśli mamy mocne argument, warto walczyć o swoje racje przed sądem – zapewnia gość PR24.

Co z opodatkowaniem książek?

Książki, które są wydawane w tradycyjnej formie, czyli w wersji papierowej są opodatkowana 5 proc. podatkiem VAT a forma elektroniczna 23 proc. Sprawę badał nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

– Ten wyrok wyrok jest przykładem, że nie wszystkie kontrowersje są związane z działaniem sądów, czy też z błędną decyzją sądu. Trybunał był związany zupełnie nieżyciowymi przepisami, które funkcjonują w UE, pozwalające na niższą stawkę VAT na tradycyjne książki. Z nieznanych powodów kraje UE od kilku lat nie są wstanie podjąć decyzji, aby niższą stawkę stosować również w odniesieniu do e-booków – podkreślił rozmówca.

Warto, aby podatnicy byli odważni i nie bali się rozstrzygać sporów podatkowych przed sądem.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy – https://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/2091848,W-kontrowersyjnych-sprawach-podatkowych-warto-korzystac-z-pomocy-sadu

Źródło: Polskie Radio 24

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.