Wróć

Alerty

[ALERT ALTO] Polski Ład – pakiet ulg na innowacje

W dniu 24 maja 2021 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło ramowe założenia dla pakietu ulg związanych z innowacjami, który wprowadzony zostanie w ramach flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości – „Polski Ład”.

Na dzień dzisiejszy, znane są jedynie wstępne informacje, ale już teraz planowane zmiany oceniamy jako pozytywne. Eksperci ALTO będą dla Państwa na bieżąco komentowali pojawiające się doniesienia oraz ich wpływ na Państwa biznes.

Jak wskazano w oficjalnym programie dot. Polskiego Ładu, wg danych z Eurostatu, nakłady na B+R w Polsce wzrosły z 17,9 mld PLN w 2016 r. aż do 30,3 mld PLN w 2019 r., co niewątpliwe jest zasługą ulgi B+R wprowadzonej właśnie w 2016 r. Bardzo pozytywnie odbieramy fakt, że ulga B+R już teraz stanowi tak istotne wsparcie dla Państwa.

Cieszy dalsze rozszerzanie obecnych już ulg oraz wprowadzenie nowych rozwiązań, co powinno zapewnić dużo większe wsparcie finansowe na każdym etapie działalności związanej z innowacyjnymi (na skalę spółki) rozwiązaniami.

Pakiet ulg na innowacje ma wejść w życie od stycznia 2022 r.

Główne instrumenty wchodzące w skład nowego pakietu ulg:

Symultaniczna ulga B+R i IP Box

  • Ulga B+R (polega na ponownym odliczeniu od dochodu kosztów B+R) oraz IP BOX (5% stawka od dochodu z IP) będą mogły być stosowane jednocześnie w ramach tego samego dochodu

Komentarz ALTO:

Zmiana bardzo pozytywna, powinna zwiększyć atrakcyjność IP BOX i rzeczywiste wsparcie przy łączeniu obu ulg. Jest to kluczowe, ponieważ każdy przedsiębiorca kwalifikujący się pod IP BOX, może również korzystać z ulgi B+R. Przy obecnym reżimie, przedsiębiorcy korzystają jedynie z ulgi B+R, ponieważ jest ona atrakcyjniejsza, a dodatkowe wdrożenie IP BOX nie zawsze przynosi istotne korzyści.

 Ulga na prototyp

  • Wsparcie finansowe na finalnym etapie działalności B+R, w tym opracowanie prototypu, produkcje próbne, wprowadzenie produktu na rynek
  • Możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania dodatkowych 30% wydatków (nie więcej niż 10% dochodu)
  • Przepisy będą zawierały precyzyjną listę wydatków kwalifikowanych

Komentarz ALTO:

Zmiana stanowi istotne rozszerzenie do obecnej ulgi B+R, w ramach której katalog kosztów kwalifikowanych nie obejmuje wydatków związanych z nabyciem urządzeń na potrzeby prototypu i produkcji pilotażowej (choć nabywane są jeszcze na etapie prac B+R i często stanowią kosztowne inwestycje). Dodatkowo, obecnie nie ma jakiegokolwiek wsparcia podatkowego w obszarze wdrożenia produktu na rynek – przykładowo w zakresie usług doradczych, kosztów marketingu czy też prac związanych z przystosowaniem procesów do nowego produktu.

Ulga na robotyzację i automatyzację

  • Ulga dla firm, które chcą usprawnić produkcję przez zastosowanie robotów przemysłowych (naśladujących ruch ręki człowieka)
  • Możliwość odliczenia od dochodu dodatkowych 50% kosztów zw. zakupem robota wraz z oprogramowaniem, jego instalacją oraz przeszkoleniem pracowników

Komentarz ALTO:

Ulga powinna stanowić istotne wsparcie finansowe, jednak grupa odbiorców według obecnych założeń jest ujęta bardzo wąsko. W naszej opinii przepisy powinny również uwzględniać inne obszary automatyzacji, która nie zawsze musi się sprowadzać do zastąpienia pracownika fizycznego robotem – mamy nadzieję, że ustawodawca uwzględni postulaty w tym zakresie.

Ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

  • Przedsiębiorcy, którzy są płatnikami, będą mogli zmniejszyć zaliczki na podatek od dochodu uzyskiwanego przez pracowników B+R, posiadających tytuł naukowy lub wybrany tytuł zawodowy

Komentarz ALTO:

Ulga powinna mieć zastosowanie do szerokiego grona innowacyjnych firm, chociaż nie są jeszcze znane jej dokładne założenia. Co istotne, można będzie z niej korzystać na bieżąco przy rozliczaniu miesięcznych zaliczek, podczas gdy obecne ulgi rozliczane są dopiero na koniec roku.

Pełna treść komunikatu Ministerstwa Finansów dostępna jest pod linkiem.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.