Wprowadzenie WIS jest związane z planowaną rewolucją w systemie VAT, tj. z wprowadzeniem nowej matrycy stawek. Poprzez otrzymanie WIS podatnik będzie wiedział jak sklasyfikować dany towar / usługę na gruncie CN, PKWiU czy PKOB, dla celów poprawnego opodatkowania towaru / usługi na gruncie VAT.
Przede wszystkim więc WIS będzie przydatny do ustalenia właściwej stawki VAT, którą powinien zastosować podatnik, ale nie tylko! Klasyfikacje statystyczne są bowiem również stosowane m.in. w celu ustalenia zakresu zwolnień na gruncie VAT czy obowiązku stosowania split payment. Te kwestie również mogą być objęte WIS.
Co najważniejsze, WIS będzie wydawana w formie decyzji podatkowej i będzie wiążąca dla organów podatkowych. Oznacza to, że w toku ewentualnej kontroli, organ podatkowy nie będzie mógł pominąć klasyfikacji przedstawionej w WIS.
Jest to bardzo korzystna zmiana. Dotychczas bowiem, podatnicy występowali w tym zakresie o interpretacje indywidualne, co często kończyło się odpowiedzią, że klasyfikacja statystyczna nie jest „sprawą podatkową” i nie może być przedmiotem interpretacji. Ostatnio Rzecznik MŚP przedstawił składowi 7 sędziów NSA pytanie prawne czy taka praktyka jest poprawna (możemy się więc spodziewać wydania uchwały w tym zakresie). Otrzymywane opinie wydane przez np. GUS nie były natomiast często uważane za wiążące dla organów podatkowych.
WIS jest wydawane na wniosek, składany do Dyrektora KIS. Do wniosku o WIS – w przeciwieństwie do np. wniosku o interpretację – można załączać wszelkie dokumenty, które pomogą organowi sklasyfikować towar lub usługę, w szczególności fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta.
Opłata za wniosek wyniesie 40 PLN. Jeśli jednak przedmiotem wniosku będzie tzw. świadczenie kompleksowe (kilka towarów oraz / lub usług, składających się na jedno świadczenie na gruncie VAT) opłata wyniesie 40 PLN x ilość towarów / usług, składających się na to świadczenie.
Wnioskodawca jest też zobowiązany do poniesienia kosztów zleconych przez organ badań lub analiz, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o WIS.
Można mieć nadzieję, że wprowadzenie WIS sprawi, że podatnicy będą mieli większą pewność w kwalifikowaniu oferowanych przez siebie towarów / usług na gruncie VAT – zwłaszcza mając na uwadze najbliższe zmiany w tym zakresie. Z pewnością natomiast, otrzymanie WIS będzie stanowić mocny dowód w dyskusji z organem w trakcie ewentualnej kontroli.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej