9 grudnia 2022
[ALERT ALTO]: Złe wieści dla funduszy – od stycznia dochody CFC już bez zwolnienia z podatku
alert
Podatki
Ostatnia nowelizacja przepisów ustawy o CIT (link) przewiduje m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych jednostek kontrolowanych („CFC”), w których udziały posiadają fundusze inwestycyjne.
Jaką kluczową zmianę przewiduje nowelizacja przepisów?
W przypadku posiadania udziałów w podmiocie kwalifikowanym jako CFC, fundusze nie będą mogły stosować ulg i zwolnień wynikających z ustawy o CIT, z wyjątkiem ulg i zwolnień określonych w przepisach dedykowanych CFC (art. 24a ustawy o CIT).
Co to oznacza w praktyce?
Dochody funduszy z udziału w CFC do końca 2022 r. powinny pozostawać zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT oraz korzystnego orzecznictwa NSA.
Jednakże od 1 stycznia 2023 r., dochody CFC uzyskiwane przez fundusze nie będą korzystały ze zwolnienia – fundusze zapłacą w Polsce podatek dochodowy, według stawki 19%.
Co istotne, wystąpienie obowiązków sprawozdawczych oraz zapłaty potencjalnego podatku będzie dotyczyć funduszy posiadających udziały w CFC nawet przez część roku.
Jakich obowiązków należy się spodziewać?
Fundusze posiadające wśród swoich spółek portfelowych CFC, będą zobowiązane do wypełniania obowiązków sprawozdawczych, tj.:
- prowadzenia rejestru CFC oraz
- po zakończeniu roku podatkowego, zaewidencjonowania zdarzeń powstałych w CFC, w taki sposób, aby pozwalały określić wysokość dochodu, podstawę opodatkowania i należność podatkową, jak również informacji o środkach trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do określenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
W przypadku uznania, że zagraniczna jednostka zależna od funduszu spełnia warunki do uznania za CFC objętą opodatkowaniem w Polsce, po stronie funduszu dodatkowo pojawi się obowiązek zapłaty podatku i złożenia zeznania CIT-CFC.
Dlatego tym bardziej istotną rolę odgrywać będzie posiadanie odpowiedniej ewidencji zdarzeń zaistniałych w CFC. Dodatkowo, ze względu na rozszerzony katalog podmiotów uznawanych za CFC oraz zawiłe kryteria w tym zakresie, jeszcze większej uwagi wymagać będzie analiza zagranicznych spółek portfelowych.
Jednocześnie przypominamy, że od 1 stycznia 2022 r. ustawowe przesłanki kwalifikujące zagraniczne jednostki do CFC zostały znacznie rozbudowane.
Z tego powodu, weryfikacja spełnienia przesłanek do uznania danej jednostki za CFC powinna objąć spółki holdingowe, spółki o dużym dochodzie, ale niewielkim majątku oraz podmioty, które uzyskują przychody pasywne lub przychody z tytułu świadczenia usług niematerialnych, tj. m.in. usług doradczych, przetwarzania danych, badania rynku oraz świadczenia usług o podobnym charakterze.
Jak możemy Państwu pomóc?
Nowe kategorie CFC, w połączeniu z wyłączeniem zwolnienia z opodatkowania, istotnie zwiększają ryzyko dodatkowych obciążeń podatkowych dla funduszy. Zespół ekspertów ALTO pomoże Państwu w kwalifikacji zagranicznych spółek portfelowych z perspektywy przepisów o CFC oraz rozwianiu wszelkich wątpliwości związanych z tą problematyką.
Zachęcamy do kontaktu z ekspertami ALTO.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się9 grudnia 2022
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
Miesięcznik Ubezpieczeniowy: JPK CIT – nowe obowiązki raportowe podatników
W ostatnich latach zauważamy szybki rozwój informatyzacji w zakresie rozliczeń podatkowych oraz raportowania różnego rodzaju danyc...
Czytaj dalejPodatki
Nowe obowiązki podatników CIT: jak raportować JPK CIT i przesyłać Jednolity Plik Kontrolny w 2025 roku?
JPK CIT – Obowiązek raportowania dla dużych podatników CIT od 1 stycznia 2025 r. Jednolity Plik Kontrolny CIT (JPK CIT) to nowa s...
Czytaj dalej