W ubiegłym roku wydanych zostało ponad 27 tysięcy wyroków w sprawach podatkowych, a prawie co czwarty wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchylał decyzję organu podatkowego.
Sądy odgrywają zatem istotną rolę w procesie stosowania prawa podatkowego, a tymczasem zdarzają się wyroki bardzo kontrowersyjne. – Tak było w wypadku przedsiębiorcy, który w wyniku ataku hakerskiego nie mógł zaliczyć swojej straty do kosztów – tłumaczył w Polskim Radiu 24 Paweł Fałkowski, partner w firmie doradczej ALTO w rozmowie z Sylwią Zadrożną z Naczelnej Redakcji Gospodarczej.
– Pierwszeństwo ma zawsze wyrok sądu administracyjnego. Jeśli taki wyrok uchyli, wówczas stosujemy się do wyroku sądu. Ale też nie zawsze wyroki sądów odzwierciedlają poczucie sprawiedliwości, czy rozumienie biznesu – dodał.
Zdaniem naszego gościa nie można uznawać, że każda omyłka jest równoznaczna z niedochowaniem należytej staranności. Takie twierdzenie jest nadużyciem. Dążenie do automatyzacji procesów w przedsiębiorstwie nie powinno wiązać się z negatywnymi skutkami na gruncie podatkowym.
Paweł Fałkowski uważa, że nie wszystkie kontrowersyjne wyroki wymagają zmiany przepisów. W niektórych przypadkach to sądy powinny zmienić interpretację przepisów. – Przepisy są takie jakie powinny być, pozostaje kwestia ich interpretacji – stwierdził gość PR24.
Chociaż przepisy są jak pole minowe, to nawet gdy dojdzie do sporu z fiskusem, nie stoimy na straconej pozycji. Jeśli mamy mocne argument, warto walczyć o swoje racje przed sądem – zapewnia gość PR24.
Co z opodatkowaniem książek?
Książki, które są wydawane w tradycyjnej formie, czyli w wersji papierowej są opodatkowana 5 proc. podatkiem VAT a forma elektroniczna 23 proc. Sprawę badał nawet Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
– Ten wyrok wyrok jest przykładem, że nie wszystkie kontrowersje są związane z działaniem sądów, czy też z błędną decyzją sądu. Trybunał był związany zupełnie nieżyciowymi przepisami, które funkcjonują w UE, pozwalające na niższą stawkę VAT na tradycyjne książki. Z nieznanych powodów kraje UE od kilku lat nie są wstanie podjąć decyzji, aby niższą stawkę stosować również w odniesieniu do e-booków – podkreślił rozmówca.
Warto, aby podatnicy byli odważni i nie bali się rozstrzygać sporów podatkowych przed sądem.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy – https://www.polskieradio.pl/42/1699/Artykul/2091848,W-kontrowersyjnych-sprawach-podatkowych-warto-korzystac-z-pomocy-sadu
Źródło: Polskie Radio 24
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj sięMogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej