6 sierpnia 2021
[ALERT ALTO]: Polski Ład – Podatek u źródła
alert
Należyta staranność
- Przy ocenie dochowania należytej staranności uwzględniane będą, obok charakteru i skali działalności płatnika, również powiązania z podatnikiem w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Zmiana definicji rzeczywistego właściciela (klauzula beneficial owner)
- Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, rzeczywistym właścicielem nie jest m.in. podmiot zobowiązany faktycznie lub prawnie do przekazania należności na rzecz innego podmiotu. Projektowane zmiany usuwają doprecyzowanie, że powyższe zobowiązanie musi być prawne lub faktyczne.
Opinia o stosowaniu preferencji
- Zastąpienie opinii o stosowaniu zwolnienia opinią o stosowaniu preferencji, której zakres przedmiotowy będzie obejmował, obok zwolnienia z WHT dywidend i odsetek zgodnie z ustawą o CIT, również preferencje wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (możliwość niepobrania WHT lub zastosowania obniżonej stawki).
Zawężony katalog płatności objętych mechanizmem „pay and refund”
- Zawężenie zakresu stosowania mechanizmu „pay and refund” wyłącznie do należności o charakterze pasywnym (np. dywidendy, odsetki, należności licencyjne) na rzecz podmiotów powiązanych niebędących polskimi rezydentami podatkowymi. Tym samym, wynagrodzenie za usługi niematerialne nie będzie objęte tym systemem. Tytułem przypomnienia, mechanizmem „pay and refund” objęte są należności przekraczające kwotę 2 mln zł w roku podatkowym na rzecz tego samego kontrahenta.
- Objęcie mechanizmem „pay nad refund” należności, które bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych nie zostały zakwalifikowane jako należności ustawowo objęte tym mechanizmem.
Obowiązek informowania o powiązaniach
- Podmioty dokonujące wypłat należności za pośrednictwem rachunków papierów wartościowych albo rachunków zbiorczych będą obowiązane do przekazania podmiotom prowadzącym te rachunki informacji o występowaniu pomiędzy nimi a podatnikiem powiązań w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.
Komentarz ALTO:
Ograniczenie stosowania mechanizmu „pay and refund” i rozszerzenie opinii o stosowaniu zwolnienia nie jest dla podatników zaskoczeniem, gdyż było już wcześniej zapowiedziane przez Ministerstwo Finansów.
Długo oczekiwane zmiany w podatku u źródła nie rozwiązują jednak wszystkich wątpliwości, z którymi muszą mierzyć się obecnie podmioty wypłacające należności zagranicznym kontrahentom. W naszej ocenie, zmiana definicji rzeczywistego właściciela nadal będzie rodzić problemy interpretacyjne i może ostatecznie skutkować tym, że w ocenie organów podatkowych jeszcze mniej podmiotów będzie posiadać ten status. Ustawodawca nie pokusił się też o doprecyzowanie przesłanki prowadzenia rzeczywistej działalności gospodarczej, co mogłoby pozwolić na jednoznaczne rozstrzygnięcie wątpliwości, które narosły w ostatnich latach, w szczególności w odniesieniu do spółek holdingowych.
Zmiany mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się6 sierpnia 2021
Mogą Cię zainteresować:
Podatki
[ALERT ALTO]: EUDR przesunięte o rok! Parlament Europejski zdecydował.
Rozporządzenie o produktach wolnych od wylesiania (EUDR) to kluczowy dokument mający na celu ograniczenie wylesiania i degradacji ...
Czytaj dalejPodatki
[WEBINAR ALTO]: Podatek od Świąt - upominki i imprezy bez fiskalnych niespodzianek
Zbliżający się okres Świąt to wyjątkowa okazja, by docenić pracowników, członków ich rodzin, partnerów biznesowych i klientów – pr...
Czytaj dalej