Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

Zapisz się do newslettera
Ważne teraz

ALTO w gronie liderów w 20. Rankingu Kancelarii Prawniczych Dziennika Rzeczpospolita

ALTO w gronie liderów w 20. Rankingu Kancelarii Prawniczych Dziennika Rzeczpospolita

Strategia podatkowa 2022  Nie zwlekaj, zaplanuj już dziś!

Strategia podatkowa 2022  Nie zwlekaj, zaplanuj już dziś!

ALTO partnerem merytorycznym raportu Made in Poland

ALTO partnerem merytorycznym raportu Made in Poland

Polski Ład 2.0: Co się zmienia dla pracowników i samozatrudnionych

Polski Ład 2.0: Co się zmienia dla pracowników i samozatrudnionych

13 maja 2022

Odpowiedzialność płatnika (pracodawcy) a odpowiedzialność pracownika (podatnika) za PIT – pisemne uzasadnienie wyroku NSA

alert

Podatki

Nawiązując do naszego poprzedniego alertu (link) informujemy, że pojawiło się pisemne uzasadnienie wyroku NSA (link do uzasadnienia) o sygn. II FSK 210/19. Wyrok ten dotyczył kwestii odpowiedzialności pracownika za niepobrane przez pracodawcę zaliczki na PIT.

Co twierdziły urzędy w praktyce?

Mimo oczywistego brzmienia art. 26a Ordynacji Podatkowej, urzędy skarbowe w praktyce często prezentowały podejście, zgodnie z którym odpowiedzialność płatnika za niepobrane zaliczki PIT jest ograniczona w czasie. W znanych nam sprawach, organy argumentowały, że po zadeklarowaniu zobowiązania PIT w zeznaniu rocznym, odpowiedzialność za ewentualną zaległość podatkową spoczywa na podatniku (osobie fizycznej). Tym samym, odpowiedzialność płatnika za zaległości PIT miała kończyć się w dacie złożenia zeznania rocznego przez podatnika.

Najważniejsze wnioski NSA

Wyrok NSA jednoznacznie wskazuje, że odpowiedzialność płatnika PIT za niepobrane zaliczki nie kończy się w momencie złożenia zeznania rocznego PIT przez podatnika. Tym samym, zgodnie z brzmieniem art. 26a Ordynacji Podatkowej, płatnik ponosi odpowiedzialność z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia podstawy opodatkowania w PIT (przychody ze stosunku pracy, działalności wykonywanej osobiście i praw majątkowych), do wysokości zaliczki, do której pobrania był on zobowiązany.

Spodziewamy się, że wyrok NSA może wpłynąć na zmianę podejścia organów podatkowych (omówionego powyżej).

Szczegóły sprawy

Analizowana sprawa dotyczyła ochrony pracodawcy (płatnika) i pracownika (podatnika) wynikającej z interpretacji podatkowej pracodawcy. NSA stwierdził, że:

1. Ochrona pracodawcy (płatnika) wynikająca z interpretacji indywidualnej nie może powodować przerzucenia odpowiedzialności za niepobrane przez niego zaliczki na PIT na pracownika (podatnika).

2. Natomiast jeśli pracownik (podatnik) zadeklaruje oraz uiści podatek wynikający z tyt. niepobranych przez pracodawcę (płatnika) zaliczek, to tym samym nie może on domagać się jego zwrotu.

NSA wskazał, że wynikająca z art. 26a § 1 Ordynacji podatkowej ochrona w postaci ograniczenia odpowiedzialności podatnika sprawia „jedynie”, że organy podatkowe nie mogą wymagać od niego zapłaty podatku. Zastosowanie tego przepisu nie powoduje natomiast, iż zobowiązanie podatkowe podatnika wygasa, a zatem samodzielna zapłata podatku w takiej sytuacji przez podatnika wyklucza możliwość domagania się jego zwrotu w późniejszym terminie.

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania bądź wątpliwości związane z powyższymi zagadnieniami, zapraszamy do kontaktu.

Mogą Cię zainteresować:

Podatki

27 września 2022

[ON-LINE INSURANCE MEET-UP vol. 8]: Podatki w branży ubezpieczeniowej

Mamy przyjemność zaprosić Państwa na kolejny Insurance Meet-up dedykowany podatkom w branży ubezpieczeniowej, który odbędzie s...

Czytaj dalej
[ON-LINE INSURANCE MEET-UP vol. 8]: Podatki w branży ubezpieczeniowej

Podatki

15 września 2022

[WEBCAST ALTO]: Przekształcenie - w poszukiwaniu optymalnej formy działalności

Ciągłe zmiany przepisów, w tym podatkowych, są przyczyną coraz częściej pojawiających się pytań o wybór takiej formy działalności,...

Czytaj dalej
[WEBCAST ALTO]: Przekształcenie - w poszukiwaniu optymalnej formy działalności
Zobacz wszystkie

Bądź zawsze na bieżąco,
otrzymuj Alert ALTO

*Przesyłając zgłoszenie wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Polityką prywatności
oraz potwierdzasz zapoznanie się z klauzulą informacyjną