26 lutego 2020
Alert podatkowy – 26 lutego 2020 r.
alert
Chcieliśmy zwrócić Państwa uwagę na jeden z najnowszych wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczący okresu, w którym organ podatkowy powinien zakończyć kontrolę podatkową prowadzoną u przedsiębiorcy (I FSK 2243/19).
NSA stwierdził, że limit czasu trwania kontroli u danego przedsiębiorcy (uregulowany obecnie w Prawie przedsiębiorców) należy liczyć jako kolejno następujące po sobie dni robocze od wszczęcia tej kontroli. Jest to sprzeczne z dotychczasową praktyką organów (potwierdzaną również dotychczas przez sądy), że limity czasowe kontroli dotyczą jedynie okresu, kiedy urzędnicy fizycznie przebywają w siedzibie podatnika (gdzie przeprowadzają konkretne „czynności kontrolne”).
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 55 ust. 1 Prawa przedsiębiorców, maksymalny czas trwania kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku nie może co do zasady przekroczyć:
- 12 dni roboczych – u mikroprzedsiębiorców;
- 18 dni roboczych – u małych przedsiębiorców;
- 24 dni roboczych – u średnich przedsiębiorców;
- 48 dni roboczych – u pozostały przedsiębiorców.
Utrzymanie się ww. stanowiska NSA oznaczałoby, że urząd skarbowy byłby zobowiązany do wydania protokołu z kontroli już po upływie ww. limitu dni od wszczęcia kontroli, czyli od dnia doręczenia podatnikowi upoważnienia do jej przeprowadzenia (jeśli w sprawie nie zachodziłyby wyjątki umożliwiające przedłużenie kontroli).
Do tej pory długość wielu kontroli (tj. czasu pomiędzy doręczeniem upoważnienia a wydaniem protokołu) znacząco przekraczała te limity, a organy limitowały na podstawie ww. przepisu jedynie ilość „wizyt u podatników”.
Wyrok ten może zatem spowodować, że kontrole będą kończone znacznie szybciej. Warto jednak podkreślić, że nie znajdzie on zastosowania do kontroli celno-skarbowych, prowadzonych przez naczelników urzędów celno-skarbowych.
Na ten moment nie jest jeszcze dostępne uzasadnienie pisemne powyższego wyroku. Z pewnością z jego lektury będzie można dowiedzieć się więcej o motywach rozstrzygnięcia NSA.
Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej firmie!
Skontaktuj się26 lutego 2020
Mogą Cię zainteresować:



Podatki
Opodatkowanie wynagrodzeń pracowników od lipca 2022 r.
Ustawodawca od lipca częściowo uprościł rozliczenia podatkowe, skomplikowane przez Polski Ład. Zlikwidowana została problematyczna...
Czytaj dalej

Prawo
Prawo do błędu członka zarządu
Według business judgment rule, członek organu, który postępował lojalnie wobec spółki oraz z należytą zawodową starannością, jedna...
Czytaj dalej