Wróć

Artykuł

Dlaczego przedsiębiorcy nie wierzą w Polski Ład?

Przedsiębiorcy zgodnie protestują przeciwko zmianom proponowanym przez rząd w ramach Polskiego Ładu. Argumentują, że są grupą, która na rozwiązaniach planowanych od 2022 roku straci najwięcej. W szczególności, nie zgadzają się z nową metodą kalkulowania składek zdrowotnych oraz ze zniesieniem możliwości odliczenia tej składki od podatku – pisze Sylwia Kulczycka, doradca podatkowy.

Autor: Sylwia Kulczycka
22 652 27 51

Przypomnijmy na początek, obecna składka zdrowotna dla przedsiębiorców wynosi 382 zł, a po zmianach:

– dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym lub według skali podatkowej, składka zdrowotna będzie kalkulowana jako 9 proc. dochodu,
– dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem, składka zdrowotna będzie kalkulowana jako 1/3 stawki ryczałtu.

Jednocześnie, flagowe rozwiązanie Polskiego Ładu, tj. wyższa kwota wolna nie jest przeznaczona dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.

Z kolei, rząd argumentuje, że negatywne skutki powyższych zmian zostaną zniwelowane w wyniku np. podwyższenia kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego (dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się na rozliczenie według skali podatkowej), czy też poprzez zwiększenie atrakcyjności opodatkowania ryczałtowego. Podniesiono także argument, iż przedsiębiorcy mogą rozważyć prowadzenie działalności w formie sp. z o.o. i stosowanie korzystnych podatkowo rozliczeń w ramach tzw. estońskiego CIT.


Sprawdźmy na przykładach, czy faktycznie strata przedsiębiorcy może zostać wyrównana korzyściami z tytułu wymienionych wyżej rozwiązań. Przyjrzyjmy się hipotetycznemu przedsiębiorcy, przy następujących założeniach:

– Przychód z działalności gospodarczej: 15 000 zł, 30 000 zł, 45 000 zł miesięcznie
– Koszty prowadzonej działalności: dla uproszczenia przyjmijmy 0 zł
– Składki ZUS i Fundusz Pracy (bez składki zdrowotnej): łącznie 1076 zł miesięcznie
– Składka zdrowotna przed Polskim Ładem: 382 zł miesięcznie
– Przedsiębiorca dotychczas rozliczał się podatkiem liniowym
– Przedsiębiorca kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 15 proc.


Scenariusz bazowy: Przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym (kwoty w zł)

Z przykładu wynika, że przedsiębiorca rozliczający się podatkiem liniowym po prostu na Polskim Ładzie straci – w ciągu 1 roku straci miesięczne przychody.

Czy pomoże mu przejście na opodatkowanie według skali podatkowej?
Test nr 1: Przejście na opodatkowanie wg skali podatkowej (kwoty w zł)

Powyższe wartości wskazują, że przejście na opodatkowanie według skali podatkowej nie pomoże przedsiębiorcy w naszym przykładzie. Przedsiębiorca, który zarabia 30 tys. zł lub 45 tys. zł miesięcznie straci więcej niż w scenariuszu bazowym (pozostając na opodatkowaniu liniowym).

Sprawdźmy zatem opodatkowanie ryczałtowe:
Test nr 2: Przejście na opodatkowanie ryczałtowe (kwoty w zł)

Ten wariant faktycznie może być dla przedsiębiorcy w naszym przykładzie najbardziej opłacalny. Pod warunkiem, że przedsiębiorca minimalizuje stratę. Korzyści z wprowadzenia Polskiego Ładu nadal nie widać.

Zweryfikujmy teraz wariant utworzenia spółki z o.o.
Test nr 3: Utworzenie spółki z o.o. i dystrybucja środków do właściciela w ramach uchwały o powołaniu (kwoty w zł)

Pamiętajmy, że dochód uzyskany przez spółkę z o.o. nie jest dochodem właściciela spółki. Estoński CIT tego nie zmienia. Jeżeli właściciel (zazwyczaj będący również członkiem zarządu) chce uzyskiwać stałe miesięczne dochody, musi znaleźć to tego tytuł prawny – przykładowo może otrzymywać wynagrodzenie na podstawie powołania do zarządu. Dochody z tytułu powołania podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Taka formuła współpracy nie podlega jednak składkom ZUS. Do tej pory nie podlegała również składkom zdrowotnym. Polski Ład to zmienia i powołanie do zarządu staje się tytułem do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak wygląda zatem wynik naszych obliczeń?

W naszym przykładzie, utworzenie spółki z o.o. nadal nie pomoże przedsiębiorcy.

Podsumowując, nasz przedsiębiorca straci w każdym wariancie. Oczywiście, to tylko przykład. Możemy analizować również inne przypadki, np. przedsiębiorców uprawnionych do opodatkowania niższą stawką ryczałtu niż dotychczas, którzy być może zyskają na Polskim Ładzie. Z pewnością zyskać mogą przedsiębiorcy zarabiający najmniej, dla których możliwość opodatkowania według skali podatkowej w nowej odsłonie będzie atrakcyjna. Dlaczego jednak Polski Ład promuje wyłącznie takich przedsiębiorców i karze tych lepiej zarabiających za ich zaradność, gotowość do podejmowania ryzyka i inicjatywę? Nic dziwnego, że przedsiębiorcy nie „kupują” Polskiego Ładu – przecież nawet ci, którzy obecnie zarabiają niewiele, aspirują do uzyskiwania w przyszłości wyższych dochodów. I chcą, aby państwo wspierało ich dążenia, a nie hamowało.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.

Możesz określić warunki ich przechowywania lub dostępu używając poniższych ustawień.